Jaka jest właściwa higiena jamy ustnej?

Rzadko zastanawiamy się nad tym, czy odpowiednio długo szczotkujemy zęby i czy stosujemy wszystkie niezbędne akcesoria.
Dobre nawyki dbania o zęby wpajane są nam na wczesnym etapie życia, ale dopiero będąc dorosłymi ludźmi zastanawiamy się nad nimi. Niektóre czynności związane z higieną jamy ustnej wykonujemy odruchowo, z przyzwyczajenia, ale czy prawidłowo?

Jak często chodzić do dentysty?
Na wizytę kontrolną u dentysty powinniśmy umawiać się co pół roku – jak wynika z badania marki Rapid White „Polacy a wybielanie zębów” przeprowadzonego w styczniu 2019 roku , tylko 26,2% respondentów zachowuje taką cykliczność przeglądu stomatologicznego. Regularne wizyty pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne ubytki i zainterweniować. Poza przeglądem zaleca się skorzystanie z zabiegu higienizacji, który polega na oczyszczeniu zębów z kamienia i wszelkich osadów.

Jak długo szczotkować zęby?
Minimum 2 minuty – tyle powinnyśmy myć zęby, zarówno o poranku, jak i wieczorem. Co ważne, o higienę jamy ustnej warto zadbać od razu po przebudzeniu w celu usunięcia płytki bakteryjnej. Po zjedzeniu śniadania zaś dobrze jest pozbyć się resztek pokarmu, płucząc jamę ustną bądź w razie potrzeby ponownie sięgnąć po szczoteczkę do zębów. Rutynowa czynność mycia zębów nie powinna ograniczać się – niezależnie od wybranej metody – do szczotkowania, powinnyśmy także pamiętać o czyszczeniu… języka, na którym gromadzą się bakterie.

Których akcesoriów używać?
Arsenał akcesoriów do kompleksowej higieny jamy ustnej powinien zawierać nie tylko szczoteczkę i pastę do zębów, ale także nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. Nić pozwala dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie sięga szczoteczka. Dzięki niej pozbędziemy się resztek pokarmu z wąskich przestrzeni międzyzębowych. Płyn zaś nie tylko odświeża oddech, ale również wykazuje silnie działanie przeciwbakteryjne. Podczas codziennej higieny zębów możemy także delikatnie je wybielić.

Nie lubimy pozbywać się rzeczy, nic więc dziwnego, że ciężko jest nam wymieniać szczoteczkę – zarówno tradycyjną, jak i końcówkę akcesorium elektrycznego. Taką wymianę powinniśmy przeprowadzać raz na kwartał (w tym czasie włókna tracą swoje właściwości). Niezależnie, raz na jakiś czas dobrze jest wyparzyć szczoteczkę – to prosty, ale skuteczny zabieg dezynfekujący.
Konrad Sokołowski