Przydomowy ogród, jak się nim cieszyć przez cały rok?

Jak urządzić ogród marzeń?

Ogrody od zawsze służyły człowiekowi jako miejsce relaksu i odpoczynku. Zamożni mogli pochwalić się ogromnym przestrzeniami, które wzbudzały podziw i zachwyt. Z biegiem czasu, gdy ludzi zaczęło przybywać, a miasta sukcesywnie się rozrastały, wiele osób straciło szansę na olbrzymi kawał gruntu. Przy blokach powstawały małe ogródki, w różny sposób zagospodarowywane. Właściciele domów jednorodzinnych również nie zawsze mieli i mają do dyspozycji większe fragmenty, które mogliby przeznaczyć na przydomowe ogrody. Niektórzy mogą pochwalić się działką rekreacyjną bliżej lub dalej domu.
Czasy, kiedy ogródek kojarzył się większości ludzi z warzywami i owocami, już minęły. Oczywiście, na działkach nadal sadzi się marchewkę, pietruszkę, seler, koperek, a nawet ziemniaki, maliny, porzeczki, agrest, truskawki, ale jeśli chodzi o przydomowe zieleńce, to odchodzi się od tradycji. Obecnie jednak królują kwiaty, krzewy i drzewa. Dziś ogródki traktowane są jako miejsca do rekreacji, odpoczynku i spotkań towarzyskich. Im większy plac, tym ładniej można go urządzić. Równie dużą uwagę przykłada się do tarasów i balkonów, ponieważ i tam się odpoczywa.

Jak i po co pielęgnować rośliny w ogrodzie?

Zadbany przydomowy ogród to wizytówka jego właściciela. Sadzi się rośliny, żeby wyglądał lepiej niż u sąsiada, a dzięki lokalnym konkursom podkręcającym rywalizację, okolica staje się coraz ładniejsza. Podobnie jest z balkonami, gdzie pelargonie i bratki zastąpiono petunią, werbeną, bodziszkiem oraz wieloma innymi gatunkami. Aby móc się pochwalić piękną zielenią, trzeba o nią dbać.

Rośliny nie tylko się sadzi, ale również nawozi i podlewa, a przed zimą odpowiednio zabezpiecza. Pielęgnacja to podstawa, ale żeby stać się fachowym ogrodnikiem, trzeba mieć wiedzę i kochać kwiaty. Warto nasadzić rośliny, które będą ozdobą ogrodu od wiosny do jesieni, a na zimę pomyśleć o gatunkach zimozielonych. Oprócz barwnych, pachnących kwiatów sadzone są krzewy, które upiększają przydomowy plac i świadczą o jego prestiżu. Jeśli istnieje taka możliwość warto zadbać o drzewa owocowe, by latem mieć własne zbiory.

Jak przygotować ogród?

Przydomowy ogród można tworzyć przez cały rok, kiedy tylko ziemia nie jest zamarznięta. Warto zaprojektować przestrzeń, by była estetyczna i dobrze się prezentowała, również pod względem kolorystycznym. Trzeba wiedzieć jakie rośliny można sadzić obok siebie i w którym miejscu, bo jedne lubią słońce, a inne cień. Należy pamiętać, aby niskie rośliny nie rosły za wysokimi, bo zmarnieją, kiedy zostaną przysłonięte. Trzeba znać się na gatunkach, które sadzimy, aby móc je odpowiednio pielęgnować. Fachowcy od ogrodów mają wiedzę i dlatego warto im powierzyć projekt, szczególnie gdy planujemy zagospodarowanie placu na wiele lat. Trzeba myśleć przyszłościowo, bo jest to dość droga inwestycja, ponieważ rośliny bywają bardzo drogie. Jeśli nie wzrosną lub zmarnieją, trzeba w ich miejsce nasadzić kolejne sztuki, co jest stratą pieniędzy.

Czy sadzenie roślin jest trudne?

Samo sadzenie roślin nie jest skomplikowane. Należy wykopać odpowiednio szeroką i głęboką dziurę, włożyć np. krzew, rozbić bryłę korzeniową i zasypać ziemią oraz lekko ugnieść, aby ją ustabilizować. Na koniec należy podlać i na tym praktycznie praca się kończy. Zanim jednak zacznie się myśleć o sadzeniu, trzeba przygotować podłoże. Niekiedy trzeba nawieźć żyznej ziemi, żeby rośliny mogły rosnąć, a czasem trzeba zmienić jej pH. Jeśli ma być przeprowadzana instalacja wodna, żeby móc podlewać przydomowy ogród. Popularne stają się obecnie urządzenia do automatycznego nawadniania terenu, ponieważ nie trzeba ręcznie podlewać zieleni. Planując położenie alejek z kostki brukowej, trzeba się wstrzymać z sadzeniem kwiatów. Prace trzeba wykonywać w określonej kolejności, żeby rośliny kwitły, a efekt był zadowalający.  
Arkadiusz Malanowski