Dlaczego nie mogę schudnąć?

dlaczego sięgamy po przekąski-odchudzanie

Dlaczego nie mogę schudnąć pomimo starań?To pytanie stawia sobie wiele osób, które walczą z nadwagą. Problemem jest sięganie po jedzenie, pod wpływem silnych emocji, czyli stresu. Inną przyczyną jest zmęczenie. Nadmiar pracy często powoduje senność, więc dla rozbudzenia, nabrania sił, idą w ruch chipsy, batoniki czy inne słodkości. Kiedy z kolei się nudzimy, automatycznie otwieramy lodówkę i szafkę, by przekąsić coś dobrego. To z pewnością nie pomaga w odchudzaniu, a wręcz sprzyja przybieraniu na wadze.

Czym jest jedzenie emocjonalne i do czego prowadzi?

Jest to przypadłość, polegająca na skupieniu całej swojej uwagi na jedzeniu. Jak mówi Ada Jędraszek, psychodietetyk Centrum Respo, spożywanie posiłków pod wpływem emocji jest złożonym problemem, z którym wiąże się wiele indywidualnych czynników. Ten stan wyzwala zazwyczaj nieumiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Tak się dzieje, kiedy jedzenie nie pełni tylko funkcji fizjologicznych, ale towarzyszy w wielu aspektach życia. Staje się zarówno nagrodą, jak i karą, sposobem na świętowanie konkretnych okazji lub też na spędzanie czasu z bliskimi. Posiłki niekiedy stają się lekarstwem na trudne odczucia, emocje. To z kolei prowadzi do złych nawyków żywieniowych, co w konsekwencji dochodzi do rozregulowania układu pokarmowego oraz otyłości. Emocjonalne jedzenie utrudnia pozbycie się nadmiaru kilogramów, pomimo wykonywania ćwiczeń. Zamiast stawiać sobie pytanie: dlaczego nie mogę schudnąć, warto zmienić swoje nawyki. Jedzenie nie może być antidotum na stres i zmęczenie, bo odchudzanie nie przyniesie żadnych rezultatów.

Jak radzić sobie z jedzeniem emocjonalnym?

Jedzenie nie może być traktowane jako stabilizator nastroju. Jeśli już wpadliśmy w tę pułapkę, musimy się z niej wydostać. Potrzeba do tego silnej woli i wytrwałości. To jest trudne zadanie, kiedy nie mamy wsparcia ze strony bliskich. Warto zwrócić się do psychodietetyka,  który rozumiejąc mechanizm zaburzeń odżywiania, zaproponuje indywidualnie dopasowane narzędzia,, skutecznego w walce z jedzeniem emocjonalnym. Jedzenie pod wpływem emocji w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na tę przypadłość, każdego dnia podejmują walkę, często przegrywając, bo są narażone na wiele pokus, co potwierdzają lata współpracy z moimi pacjentami dodaje Ada Jędraszek. Umiejętność zapanowania nad emocjonalnym jedzeniem to proces, wymagający wsparcia specjalisty.

Emocjonalne jedzenie to wstydliwy problem

Osoby zmagające się z jedzeniem emocjonalnym niekiedy wstydzą się problemu. Centrum Respo wdraża pacjentom ustalone z dietetykiem nawyki żywieniowe, co jest pierwszym krokiem do wyjścia z tego błędnego koła. Nie jest łatwe zaprzestanie jedzenia pod wpływem emocji, dlatego zwrócenie się o pomoc do specjalisty, jest szansą na zachowanie umiaru w spożywaniu przekąsek i powrót do zdrowych oraz zbilansowanych posiłków.
Marta Dudek