Błędy w CV popełniane przez kandydatów sprawiają, że nie są zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną. Warto wiedzieć, czego unikać, by dokument nie został odrzucony przez pracodawcę. Wiele osób niestety ma problem z pisaniem CV i nie chodzi tylko o absolwentów.
Dlaczego CV decyduje o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną?
Napisanie CV jest jednym z najważniejszych etapów podczas poszukiwania pracy. Dokument ma za zadanie przyciągnąć uwagę rekrutera, żeby zaprosił kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Życiorys powinien zostać starannie przygotowany i dostosowany do wymagań pracodawcy, określonych w ogłoszeniu o pracę. Curriculum vitae to pierwszy kontakt z rekruterem, dlatego trzeba zadbać o to, żeby wywarło na nim pozytywne wrażenie.
Dokument musi być dostosowany do konkretnej oferty pracy. Błędem jest wysyłanie tego samego CV do każdego pracodawcy. Aplikując do pracy zawsze należy wprowadzać zmiany, biorąc pod uwagę oczekiwania wymienione w danej ofercie. Informacje o wykształceniu i doświadczeniu muszą być poszerzone o umiejętności odpowiadające danemu stanowisku. Rekruter oczekuje, że kandydat jasno wskaże, dlaczego to właśnie on jest najlepszym wyborem dla firmy. Jeśli nie zdoła przekonać do swojej osoby za pomocą CV, pracownik HR nie będzie widział sensu zapraszania go do kolejnego etapu rekrutacyjnego.
Dlaczego CV jest odrzucane przez rekruterów?
Curriculum vitae powinno być czytelne, sporządzone prawidłowo, pozbawione błędów językowych i literówek. Choć każdy o tym wie, to nadal zdarzają się niechlujne dokumenty. Kolejnym błędem jest przesadne rozpisywanie się o każdym doświadczeniu zawodowym, zwłaszcza tym niepowiązanym ze stanowiskiem, na które kandydat składa aplikację. Nieświadomie odciąga uwagę pracownika HR od najważniejszych informacji. CV ma być bogate w treść, ale interesującą rekrutera, bo nie będzie tracił czasu na czytanie ściany tekstu. Z kolei, zbyt krótkie podsumowanie zawodowe, świadczy o braku odpowiednich kwalifikacji lub osiągnięć.
Częstym problemem jest również brak konkretów w opisie doświadczenia. Kandydaci często ograniczają się do ogólnych stwierdzeń, takich jak, np.: potrafię pracować w zespole, jestem komunikatywny. Każde twierdzenia należy poprzeć argumentami, podając przykłady z życia zawodowego. Należy pokazać przy tym, w jaki sposób umiejętności były wykorzystywane w poprzedniej firmie (zwiększenie sprzedaży, zarządzanie zespołem). Swoje sukcesy warto wyrazić liczbowo, by wyróżnić swoje CV na tle innych.
Błędy w CV popełniane przez kandydatów – brak przejrzystości
Nawet najlepiej napisane CV może zostać odrzucone, jeśli będzie nieczytelne lub chaotyczne. Nieprofesjonalny układ, nadmiar elementów graficznych, zbyt mała czcionka lub brak przejrzystości sprawiają, że rekruter szybko traci cierpliwość. Aby życiorys był przyjazny dla oka, musi mieć jasną strukturę, czytelne nagłówki i logiczny podział na sekcje. Ważne jest, by zminimalizować liczbę ozdobników, bo rozpraszają uwagę i utrudniają skupienie się na treści.
Dane kontaktowe w CV powinny być aktualne, by rekruter mógł się skontaktować. Adres e–mail musi brzmieć poważnie, czyli należy unikać pseudonimów i zdrobnień. Zdjęcie nie jest obowiązkowe, ale jeśli już ma być dołączone musi być profesjonalne. Niewskazane są selfie i fotografie z wakacji. Kandydat powinien być przedstawiony w schludnym stroju, na neutralnym tle, z wyrazem twarzy odpowiednim do charakteru pracy, o którą się ubiega. Przed wysłaniem trzeba koniecznie sprawdzić CV, by mieć pewność, że dokument jest sporządzony profesjonalnie.
Nieprawdziwe informacje w CV
Zamieszczanie informacji o wyznaniu religijnym, stanie cywilnym, liczbie dzieci jest zbyteczne, ponieważ te sprawy nie interesują rekruterów. Należy skupić się jedynie na swoich umiejętnościach i doświadczeniu. Podstawą jest pisanie prawdy, bo kłamstwo dyskwalifikuje kandydata. Rekruterzy coraz częściej weryfikują podane dane w CV, poprzez kontaktowanie się z poprzednimi pracodawcami. Fałszowanie informacji zazwyczaj skutkuje odrzuceniem aplikacji. Osoba, która opanowała język obcy na poziomie A2, a podaje B1 czy B2, bo chce mieć przewagę nad innymi kandydatami, popełnia błąd. Rekruter zadając kilka pytań podczas rozmowy telefonicznej, zweryfikuje umiejętności językowe. Jeśli w ofercie jest zaznaczone znajomość języka x mile widziana, nie znaczy, że trzeba znać w stopniu zaawansowanym.
Sekcja dotycząca zainteresowań powinna być traktowana z umiarem. Chociaż dodaje osobistego akcentu, zbyt wiele szczegółów lub kontrowersyjne hobby mogą zaszkodzić kandydatowi. Należy unikać wymieniania pasji, które mogą być źle odebrane przez pracodawcę. Warto natomiast skupić się na zainteresowaniach dotyczących branży pracodawcy lub umiejętnościach pomagających w rozwoju firmy. W CV nie wolno pomijać otrzymanych nagród i wyróżnień, ponieważ świadczą o chęci rywalizacji i dążeniu do doskonałości, co może być przydatne na danym stanowisku pracy. Firmy poszukują talentów, dlatego nie należy podkreślić posiadane zdolności, bo mogą zdecydować o zatrudnieniu. Tworząc CV trzeba dokładnie przemyśleć treść, by nie pominąć istotnych rzeczy.
AM