Rusza pierwszy bootcamp Data Science w Krakowie

24 lutego rozpoczyna się pierwszy i jedyny bootcamp Data Science w Krakowie. Jakie daje możliwości i jak zostać Data Scientist?
Data Scientist łączy kompetencje wielu różnych, pozornie odrębnych specjalności, matematyki i statystyki, programowania oraz znajomości danej dziedziny. Wymaga także zdolności komunikacyjnych niezbędnych do prezentowania danych i opowiadania ich historii, a także dociekliwości w ocenie korelacji, przyczyn i skutków a także intuicji w stosunku do zastosowań tych danych – tłumaczy Łukasz Kobyliński, członek rady programowej bootcampówKodołamacz i członek zarządu Sages – To niewątpliwie duże wyzwanie dla działów rekrutacji, stąd wiele na wpół ironicznych porównań poszukiwania Data Scientists do poszukiwania jednorożca.

Czy jest to opłacalne?
Tak, bo jest zapotrzebowanie na pracowników z takimi kompetencjami. Jest też niewiele osób gotowych do podjęcia tego typu pracy. W dodatku zarobki analityków big data znacznie przekraczają średnią zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju często jest to kwota ok. 200 tys. zł rocznie, a w Stanach Zjednoczonych – 200 tys. dolarów.

Jak w kilka tygodni zostać Data Scientist?
Jeszcze do niedawna specjaliści dzielili się na tych, którzy zdobyli swoje kompetencje na uczelniach oraz na tych, którzy sami przyuczyli się do zawodu w czasie pracy. Obecnie jest nowe trendy w edukacji, zwracające uwagę na przewagę alternatywnych sposobów zdobywania wiedzy w stosunku do studiów wyższych oraz na konieczność ciągłego aktualizowania swojej wiedzy. Bootcampy to intensywne kursy skoncentrowane na przekazaniu uczestnikom bardzo praktycznej wiedzy, umożliwiającej im rozpoczęcie pracy w zawodzie. Absolwenci bootcampów mają zdecydowaną przewagę na rynku pracy, posiadając dokładnie te kompetencje, które poszukiwane są przez pracodawców.

Bootcampy pozwalają szybko zdobyć podstawowe kompetencje praktyczne, tak aby móc rozpocząć pracę i dalej rozwijać swoje umiejętności już w trakcie realizowania codziennych zadań – mówi Łukasz Kobyliński.

Przedsięwzięcia typu bootcamp Data Science pozwalają szybko uzupełnić brakujące kompetencje osobom, które do tej pory pełniły role programistów, czy analityków w firmach, ale także absolwentom innych kierunków, którzy nie mają doświadczenia w przetwarzaniu danych w kontekście biznesowym. Mają możliwość znalezienia lepszej pracy.

Pierwsze tego typu warsztaty w Krakowie
Już 24 lutego ruszy pierwszy weekendowy bootcamp Kodolamacz.pl w Krakowie. Całe szkolenie potrwa 256 godzin, obejmie również 240 godzin warsztatów oraz dwudniowe szkolenie z rekruterem. Pożądane u kandydatów umiejętności to podstawy programowania w dowolnym języku oraz znajomość głównych pojęć ze statystyki. Jednak liczą się przede wszystkim predyspozycje, a te weryfikowane są w ramach testów rekrutacyjnych. Wymagana jest natomiast znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym niezbędna do pracy w tym zawodzie z uwagi na źródła i dokumentację dostępną przede wszystkim w tym języku. Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy otrzymają materiały wstępne do przygotowania się do zajęć samodzielnie w domu, co umożliwi szybkie przejście od teorii do części warsztatowej bootcampu już od pierwszego dnia.

Więcej na stronach:
http://kodolamacz.pl/bootcamp-datascience/
www.facebook.com/kodolamacz
Tadeusz Zieliński