W Otwocku powstanie otwarty Specjalistyczny Ośrodek Opieki i Rewalidacji w Demencji i Problemach Neurologicznych

W Otwocku, Soplicowie za kilka miesięcy zostanie uruchomione centrum medyczno-opiekuńcze ze 120 miejscami opieki całodobowej oraz 30 miejscami opieki dziennej dla osób w wieku senioralnym. Origin Polska to siostrzana firma kanadyjskiej spółki Origin Active Lifestyle Communities. 
Mieścić będzie nowoczesne zaplecze terapeutyczno-rehabilitacyjne oraz przychodnię lekarską specjalizującą się w geriatrii ze szczególnym uwzględnieniem demencji.

Obiekt będzie się specjalizował w opiece nad chorymi dotkniętymi chorobą Alzheimera, szczególnie w drugiej i trzeciej jej fazie, kiedy opieka staje się coraz trudniejsza i coraz bardziej wyczerpująca dla członków rodziny.

Centrum zostało zaprojektowane i będzie wyposażone zgodnie z najnowszymi trendami architektury terapeutycznej. – Nasze know-how opiera się w dużej mierze na wiedzy i doświadczeniu firmy Origin Active Lifestyle Communities w Kanadzie – mówi Krzysztof Jacuński, prezes Origin Polska. – Nawiązaliśmy też współpracę z wiodącymi instytutami badawczymi zajmującymi się demencją, które będą na stałe asystowały personelowi w Polsce.

Współpracujemy między innymi z wybitnymi polskimi specjalistami: prof. dr had. Moniką Rudzińską-Bar, kierownikiem Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytety Medycznego w Katowicach i prof. Tadeuszem Parnowskim, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego,
prezesem Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego, laureatem nagrody Fundacji Australijskiej POL-KUL za działania na rzecz osób z chorobą Alzheimera, dzięki którym w naszym ośrodku będą prowadzone także obserwacje naukowe dotyczące chorób demencyjnych.

W projekcie zadbano o należytą ilość i wielkość odpowiednio zaprojektowanych i wyposażonych pomieszczeń wspólnych, w których chorzy będą mogli uczestniczyć w rożnego rodzaju zajęciach. – Aktywność w ciągu dnia jest niezwykle ważnym elementem łagodzenia objawów chorób demencyjnych – podkreśla Małgorzata Durka, dyrektor opieki ośrodka w Otwocku. – Nasi podopieczni będą z odpowiednim nasileniem realizować precyzyjnie opracowane programy o charakterze terapeutycznym i rehabilitacyjnym, aktywizujące procesy myślowo-pamięciowe.

Układ funkcjonalny wnętrz, ich wystrój, oświetlenie, kolorystyka oraz wyposażenie, wyznaczone przez zasady architektury terapeutycznej, będą ułatwiały orientację oraz zmniejszały stany napięcia, agresji i depresji chorych, poprawiając ich samopoczucie i redukując cierpienie.

Otwarcie obiektu przewidziane jest na drugą połowę 2018 roku, ale już kilka miesięcy temu rozpoczęto staranną selekcję przyszłego personelu, który przechodzi specjalny program szkoleniowy w Origin Academy oraz staż w obiektach Origin w Kanadzie.

Więcej: Centrum Informacji i Konsultacji
http://originpolska.blogspot.com/p/centrum-informacji-i-konsultacji.html

Kontakt tel: +48 797 606 112 e-mail: info@originpolska.com , www.originpolska.com
źródło: portalpolski.pl