Jaki zadbać o wnętrze budynku?

Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie w swoim życiu zmian, które przekładają się na lepsze zdrowie i samopoczucie jak np:. wprowadzają ekologiczną  żywność z certyfikatami i odpowiednią dietę; regularne ćwiczenia i więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Wiele osób zapomina, że o zdrowie warto zadbać również wybierając odpowiednie materiały budowlane do wykończenia wnętrz.

Trend na naturalność jest wszechobecny i nie omija również branży budowlanej. Doskonałym tego przykładem jest System Baumit Klima, czyli kompletna gama „oddychających” produktów do wykończenia ścian wewnętrznych, której zastosowanie pozytywnie wpływa nie tylko na odpowiednią wilgotność powietrza ale również na obecność mikroorganizmów chorobotwórczych.

Dbałość o te aspekty jest szczególnie ważna w przypadku osób wrażliwych, czyli dzieci i ludzi starszych, ale również wszystkich tych, którzy mają osłabiony układ odpornościowy, cierpią z powodu chorób dróg oddechowych, astmy czy alergii lub schorzeń skórnych.

Dyfuzja na celowniku
Materiały na bazie wapna to sprawdzone rozwiązanie znane już od czasów starożytnych. Jego wpływ na mikroklimat został potwierdzony również wieloma współczesnymi badaniami, między innymi trwającymi dwa lata testami przeprowadzonymi w parku badawczym Baumit Viva.

Wyroby oparte na tym mineralnym, naturalnym spoiwie mają wysoką zdolność do dyfuzji pary wodnej, co pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność i regulować cyrkulację powietrza we wnętrzach wykończonych tymi produktami. Ogromną zaletą materiałów na bazie wapna jest też to, że mają działanie skutecznie hamujące rozwijanie się mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym tak szkodliwychi trudnych do zwalczenia grzybów i pleśni.

Oprócz tego zastosowanie wyrobów Baumit Klima jest łatwe i daje trwałe oraz estetyczne wizualnie efekty, dzięki czemu nie ma konieczności dokonywania wyboru pomiędzy „naturalnym i zdrowym” a „wytrzymałym i dobrym jakościowo”.

Najlepsze efekty i wpływ na poprawę zdrowia oraz samopoczucia daje oczywiście wykorzystanie tych wyrobów na różnych etapach prac wykończeniowych – od tynkowania, przez wygładzenie, zagruntowanie po pomalowanie.

System Baumit Klima to kompletny program produktów, z czego trzy – Baumit KlimaFinish, Baumit KlimaColor i Baumit KlimaPrimer – to tegoroczne nowości.

Naturalna podstawa
Najpierw jednak kilka słów o „podstawach”, czyli tynku wapiennym Baumit KlimaWhite. Jest to wyrób, który nie zawiera sztucznych substancji, a przy tym jest naturalnie biały i ma zdolność regulacji mikroklimatu wnętrz. Jego mikroporowata budowa sprawia, że tworzy on „oddychającą” warstwę na ścianie, a do tego pozwala szybko pobierać lub oddawać wilgoć „z” i „do” otaczającego go powietrza – dokładnie tak jak potrzeba, by czuć się komfortowo w pomieszczeniu. Skutecznie eliminuje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni oraz ma właściwości antyalergiczne – otynkowane powierzchnie nie przyciągają kurzu i zanieczyszczeń. Do tego tynk ten jest łatwy w zastosowaniu. Można go układać ręcznie lub maszynowo, świetnie sprawdza się zarówno jako jednowarstwowy tynk zacierany, jak i tynk podkładowy pod gładź wapienną. Jako materiał o bardzo dobrej przyczepności do podłoża, Baumit KlimaWhite znajduje zastosowanie na wszelkich mineralnych podłożach budowlanych – betonie, betonie komórkowym, cegle wypalanej, pustakach ceramicznych i silikatowych.

Jeśli zależy nam na idealnie gładkiej i naturalnie białej powierzchni, a jednocześnie chcielibyśmy by zachowała ona wszystkie parametry pozwalające ścianie „oddychać”, pokryjmy tynk gładzią, ale koniecznie w „zdrowej” wersji. Tu w zależności od potrzeb oraz preferencji do wyboru mamy gładź wapienną Baumit KlimaFino (wcześniej Baumit KlimaGlätte) lub tegorocznego debiutanta – wapienną gładź szpachlową Baumit KlimaFinish. Pierwszy z wyrobów to naturalnie biała mieszanka o dużej zawartości wapna przeznaczona do zastosowania jako wysokiej jakości końcowa warstwa pod farbę. Druga to gładź szpachlowa, która sprawdzi się jako warstwa „start” i „finisz” co oznacza, że możemy jej użyć zarówno do przygotowania bazy pod ostateczną warstwę gładzi – zaszpachlować drobne ubytki, wyrównać wstępnie podłoże, a także wykorzystać do ostatecznego wygładzenia ścian i sufitów przed malowaniem. Dzięki swojej formule i konsystencji pasty jest ona gotowa do natychmiastowego użycia i bardzo prosta w aplikacji, co czyni ją idealną propozycją dla tych, którzy oprócz wysokiej jakości uzyskanych powierzchni cenią sobie także większą wygodę i wydajność prac. Oba wyroby cechuje wysoka paroprzepuszczalność i właściwości antygrzybiczne. Równie dobrze sprawdzają się do wygładzania powierzchni ścian i sufitów na tynkach wapiennych, jak i cementowo-wapiennych czy betonie wewnątrz budynków. Każdy inwestor i wykonawca doceni również fakt, że użycie tych produktów pozwala uniknąć czasochłonnego i kłopotliwego (ze względu na duże zapylenie pomieszczenia) szlifowania.

Zdrowe wykończenie
Ostatnim przed malowaniem etapem z jakim przyjdzie nam się mierzyć jest zagruntowanie podłoża. Tu najlepiej wykorzystać podkład gruntujący Baumit KlimaPrimer, który wyrówna chłonność podłoża, zapewniając optymalną przyczepność kolejnych warstw i nie emitując przy tym praktycznie żadnych zapachów czy szkodliwych substancji. Gdy grunt wyschnie, pozostaje już tylko nadać ścianom czy sufitom wybrany przez nas kolor, dzięki któremu staną się one ozdobą domu, a wnętrza zyskają swój indywidualny charakter.

Do tego zadania najlepiej wykorzystać produkowaną na bazie naturalnych składników farbę krzemianową Baumit KlimaColor. Jest ona nie tylko paroprzepuszczalna, ale również praktycznie bezzapachowa i bezemisyjna, pozbawiona rozpuszczalników oraz środków konserwujących. Jej atutem jest także znakomita siła krycia. Z powodzeniem można ją nakładać ręcznie za pomocą wałka lub pędzla, jak również maszynowo z użyciem natrysku w technologii Airless.

Dzięki uzupełnieniu linii wyrobów Baumit Klima o trzy nowe produkty, wybór kompletnego programu do wykończenia wnętrz, który zapewnia nie tylko trwałe i estetyczne efekty, lecz przede wszystkim jest rozwiązaniem korzystnie wpływającym na nasze samopoczucie, nigdy nie był tak prosty. W dobie rosnącej świadomości na temat wpływu materiałów budowlanych na jakość powietrza w pomieszczeniach, jak również borykania się z ciągłym brakiem czasu, system Baumit Klima to idealne dopełnienie zdrowego stylu życia, o który dbałość powinna być tak kompleksowa jak to tylko możliwe. Również w zakresie wyboru odpowiednich materiałów do wykończenia wnętrz, w których spędzamy przecież 80-90% czasu.
Weronika Wojtal