Ekologiczne rozwiązania – plazma zamiast chemii

Poszukiwanie ekologicznych rozwiązań zdominowała prawie wszystkie dyskusje dotyczące przemysłu. Zmiany rozpoczynają się od rozwiązań wdrażanych przez firmy rodzinne.
AMB Technic, z siedzibą w centrum Polski, od niemal 25 lat specjalizuje się w technologiach precyzyjnego dozowania płynów montażowych. Jedną z wykorzystywanych przez firmę przyjaznych dla środowiska metod przygotowania powierzchni jest zastosowanie plazmy atmosferycznej zamiast rozpuszczalników i primerów. Technika ta wpływa m.in. na wydłużenie czasu wykorzystywania produktu, w którym została zastosowana, zmniejszając liczbę elektrośmieci powstałych w wyniku uszkodzenia podzespołów.

Pozwala też zminimalizować wykorzystanie szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych i związane z nimi problemy z wywozem odpadów, czyszczeniem i materiałami. Dużą zaletą jest wszechstronność tego rozwiązania. Można je zastosować przy wszelkiego rodzaju materiałach – od tworzyw sztucznych, metali i szkła po karton, tekstylia i kompozyty. Już teraz służy produkcji sprzętu i urządzeń medycznych i zabezpieczaniu podzespołów elektronicznych.

Nie jest to zupełnie nowe rozwiązanie, ale nie funkcjonuje ono jeszcze w takiej skali, w jakiej ma potencjał. Z każdym rokiem będzie się rozwijać i trafiać do nowych branż potrzebujących coraz doskonalszych jakościowo urządzeń. A każda zaawansowana technologia prędzej czy później staje się „commodity”, czyli stosuje się ją jak dzisiaj telewizor, więc skorzystamy z niej my wszyscy – mówi Marek Bernaciak, założyciel firmy AMB Technic.

Plazma atmosferyczna znajduje zastosowanie w produkcji zespołów akumulatorów do samochodów elektrycznych, które obecnie stanowią najważniejszą zieloną alternatywę dla pojazdów z silnikami benzynowymi. Rozwiązuje ona problem wilgoci dostającej się do elektrycznych elementów, zwiększając bezpieczeństwo użytkowania. Wymagania co do poziomu szczelności zabezpieczeń są wyjątkowo wysokie,a każda, nawet niewielka zmiana, to efekt godzin spędzonych w laboratoriach. Prawidłowa obróbka powierzchni, wolnej od substancji chemicznych takich jak smary i płyny chłodzące, przekłada się na długotrwałe wykorzystanie sprzętu. Ponadto dzięki zaawansowanej kontroli jakościi stałemu doskonaleniu rozwiązań zwiększa się zaufanie użytkowników stojących przed wyborem nowego samochodu.

Rozwiązanie plazmowe w ciągu kilku sekund wykonuje trzy operacje jednocześnie: przeprowadza dokładne czyszczenie, eliminuje wyładowania elektrostatyczne i aktywuje powierzchnię. Szybszy czas przeprowadzenia całego procesu to mniejsze zużycie energii. To również zapewnienie stabilnej i długotrwałej ochrony powierzchni, nawet przy znacznym obciążeniu. A więc potrójny zysk w porównaniu do konwencjonalnych metod obróbki wstępnej.
Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy nowych form produkcji, które wpłyną na udoskonalenie produktu, przedłużą jego funkcjonalność i zakończą erę wymieniania dwuletniej elektroniki na nowszą. Nie ma innej ścieżki – aby przekonać ludzi do zakupu urządzeń korzystających z technologii gwarantującej ich trwałość, musimy ją po prostu zapewnić. Dysponujemy laboratorium, doświadczonymi specjalistami i wiedzą, i to będzie nasz wkład w ochronę środowiska.

AMB Technic – polska firma specjalizująca się w technologiach precyzyjnego dozowania płynów montażowych (jak kleje, żywice, smary). Założona w 1995 roku w Kole, obecnie obsługująca klientów m.in. z sektorów produkcji motoryzacyjnej, elektronicznej i urządzeń medycznych.
Kornelia Dąbrowska