Pawilon Polski na Expo 2020 z prestiżową nagrodą ICONIC AWARDS 2022: Innovative Architecture

Kto wygrał ICONIC AWARDS: Innovative Architecture

Pawilon Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną WXCA we współpracy ze studiem Bellprat Partner z Zurychu został wyróżniony prestiżową nagrodą ICONIC AWARDS 2022: Innovative Architecture w kategorii Architektura. „Projektując zarówno architekturę pawilonu, jak i samej wystawy, architekci stworzyli spójną, immersyjną przestrzeń wspomagającą wielowymiarowe doświadczenie” – piszą organizatorzy.

ICONIC AWARDS: Innovative Architecture to jeden z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych międzynarodowych konkursów architektonicznych. Został on powołany przez German Design Council – organizację założoną przez niemiecki parlament w 1953 r. i będącą dziś jednym z najbardziej prominentnych światowych ośrodków wiedzy z zakresu architektury i designu. Tegoroczne nagrody ICONIC AWARDS 2022: Innovative Architecture zostały przyznane w kategoriach Architektura, Architektura wnętrz, Produkt, Komunikacja i Koncepcja oraz w trzech kategoriach specjalnych.

W gronie zwycięskich realizacji w kategorii Architektura znalazł się Pawilon Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju zaprojektowany przez warszawską pracownię WXCA we współpracy ze studiem Bellprat Partner z Zurychu.

„Projektując zarówno architekturę pawilonu, jak i samej wystawy, autorzy stworzyli spójną, immersyjną przestrzeń wspomagającą wielowymiarowe doświadczenie. Obiekt został zaprojektowany tak, by zachęcać gości do zapoznania się z różnorodnością polskiej przyrody, ale też do refleksji nad współegzystencją człowieka i natury oraz dzielonej przez nas wszystkich odpowiedzialności za planetę. Będąc wewnątrz pawilonu, oglądający mogli poczuć, że są integralną częścią większej całości, a podejmowane przez nich działania mają realne znaczenie” – piszą organizatorzy.

Nagrody ICONIC AWARDS przyznawane są za wizjonerskie podejście do architektury i projektowania oraz za nowatorstwo w pracy na styku różnych dyscyplin. Wśród kryteriów oceny jurorzy wymienili takie aspekty jak koncepcja ogólna, technologia i jakość wykonania, estetyka czy funkcjonalność. W międzynarodowym jury zasiadali reprezentanci i reprezentantki takich profesji jak architektura, projektowanie wnętrz, design i komunikacja produktowa.

Pawilon inspirowany naturą

Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju został zaprojektowany jako porywająca, wielowątkowa opowieść o kreatywności i innowacyjności inspirowanej rodzimą przyrodą, podczas której goście mogli krok po kroku odkryć tajemnice polskiej natury, kultury i technologii. Architekci odwołali się do symboliki wędrujących ptaków, dla których nasz kraj jest jednym z kluczowych siedlisk w Europie. Ramę dla formy architektonicznej obiektu stanowiła ekspresyjna, kinetyczna rzeźba okalająca pawilon, przywodząca na myśl stado ptaków w locie i będąca metaforą mobilności – wymiany ekonomicznej, kulturalnej i społecznej zachodzącej we współczesnym świecie. Na dynamiczną bryłę złożyły się rozrastające się ku górze, modułowe konstrukcje, wchodzące w polemikę z grawitacją, tworzące otwartą przestrzeń i będące swego rodzaju zaproszeniem do refleksji nad siłą i mądrością przyrody.

To nie pierwsze wyróżnienie dla Pawilonu Polskiego przyznane przez międzynarodową społeczność. Wcześniej projekt został nagrodzony srebrnym medalem za architekturę wnętrza przez Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions).

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 5 października podczas Expo Real w Monachium.

Twórcy budynku i wystawy:

Zespół WXCA: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek

Zespół Bellprat Partner: Xavier Bellprat, Raphael Barbier, Iwan Funk
Bartłomiej Jankowski