Konkurs Simon Living Places ustanowiony został w 2016 roku z okazji stulecia firmy Simon. Jego celem jest odkrycie oraz promowanie twórców architektonicznych, którzy kształtują przyszłość przestrzeni życiowych i użytkowych. Autorzy projektów zawalczą o 10 000 euro, ale mają też niepowtarzalną okazję wyróżnienia się na globalnej scenie projektowej.
Dla kogo jest konkurs Simon Living Places?
Mogą wziąć w nim udział architekci, projektanci wnętrz, urbaniści i architekci krajobrazu z Polski. Polscy specjaliści oraz studenci rywalizujący z innymi uczestnikami konkursu, mają okazję wykazać
się swoją innowacyjnością oraz zdolnością do tworzenia przestrzeni,
odpowiadających na zmieniające się potrzeby i wyzwania współczesnego świata. Jest to
szczególnie ważne w kontekście tworzenia zrównoważonych środowisk mieszkalnych i .rosnącej świadomości ekologicznej. Udział w konkursie to nie tylko prestiż i chęć sięgnięcia po najwyższą nagrodę, ale także odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości architektury.
Do konkursu można zgłaszać realizacje w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna
i przestrzeń osobista / domowa. Można zgłaszać obiekty lub przestrzenie
architektoniczne w Europie, Meksyku czy w Brazylii, ukończone w okresie od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2023 roku. Czas nominacji potrwa do 16 września 2024 roku, a 30 września br zakończy się przyjmowanie zgłoszeń. 25 listopada 2024 roku, nastąpi ogłoszenie finalistów, natomiast 15 grudnia 2024 zostaną ogłoszeni zwycięzcy. Gala finałowa i wręczenie nagród przewidziano na 12 lutego 2025 roku w Barcelonie, w Pawilonie Miesa van der Rohe.
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?
Konkurs daje przede wszystkim możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy w kontekście światowych trendów oraz standardów. Wysoki poziom rywalizacji i możliwość oceny przez uznanych specjalistów w dziedzinie architektury, podnosi wartość zmagań o najwyższe trofeum,. To zachęca też uczestników do tworzenia jeszcze bardziej przełomowych projektów. Rywalizacja jest niepowtarzalną okazją do wyróżnienia się na rynku międzynarodowym – mówi architekt Jacek Tryc. Nie ukrywam, że to jedna z moich ulubionych nagród architektonicznych na świecie! W konkursie są jedynie 2 dwie kategorie: Collective Places oraz Personal Spaces.
Nagroda jest wyjątkowa, bo uwzględnia punkt widzenia użytkowników/użytkowniczek architektury oraz ich funkcjonowanie w budynkach. Wyjątkowość tej nagrody polega również na ważnym kryterium oceny budynku. Uczestnicy muszą przesłać wideo, pokazujące jak działa przestrzeń przez nich zaprojektowana, eksperymentując z kolejnym medium jakim jest film. To prawdziwe medium, gdyż trudniej “wyfotoszopować” nagranie. Pozostaje tylko prawda o budynku lub jej – Marcin Szczelina, krytyk architektury i założyciel Architecture Snob oraz członek jury ubiegłorocznej edycji konkursu.
Czym jest udział w konkursach dla architektów i projektantów?
Uczestnictwo w konkursie jest okazją do zaprezentowania swoich umiejętności jury, liderów w branży. To także szansa na rozwinięcie zawodowej kariery. Konkursy dają możliwość zdobycia uznania w w tej dziedzinie i nawiązania kontaktów z potencjalnymi klientami. Osoby, które się zgłaszają mogą się wyróżnić na tle konkurencji, a tym samym odnieść wymierne korzyści na polu zawodowym i wizerunkowym.
Zdobyte uznanie w konkursach przekłada się także na zwiększone zainteresowanie ze strony mediów i ekspertów branżowych, co dodatkowo wzmocni pozycję architekta czy projektanta na rynku, gdzie jest duża konkurencja. Konkurs Simon Living Places, jest wspierany przez Fundację Miesa van der Rohe, co sprawia, że staje się kluczowym wydarzeniem dla uczestnika, któremu zależy na mocnym wizerunku w branży” – mówi Olga Kisiel-Konopka, właścicielka agencji OKK! PR, wspierającej marki i architektów powiązanych z designem i architekturą.
red.