Negocjowanie warunków zatrudnienia

kiedy udać się do szefa po podwyżkę

Negocjowanie warunków zatrudnienia, zwłaszcza wynagrodzenia, jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stają kandydaci do pracy. Trzeba jednak wiedzieć, kto ma największe szanse na odniesienie sukcesu i kiedy warto podjąć ten temat.

Kiedy warto negocjować wynagrodzenie?

Każdy, kto doświadczenie, unikalne umiejętności i jest potrzebny firmie, śmiało może negocjować warunki zatrudnienia. Należy jednak wybrać odpowiedni moment i przygotować się do rozmowy z pracodawcą. Kiedy jest najlepszy czas?  Dobrze to zrobić, otrzymując propozycję zatrudnienia. Firma jest zainteresowana umiejętnościami i wiedzą kandydata, więc to doskonały moment, żeby podnieść swój standard życia. Negocjowanie warunków zatrudnienia nie sprawia wówczas najmniejszego problemu, bo pracodawca jest skłonny wypłacać wyższe wynagrodzenie, zaoferować korzystne benefity, ale też awans na wyższe stanowisko..

Warto podjąć negocjacje przy zmianie zakresu obowiązków. Jeśli zadania ulegają znacznemu rozszerzeniu, można wnioskować o podwyżkę. Wzrost odpowiedzialności, większa liczba projektów czy przejęcie obowiązków lidera zespołu, to doskonały czas na rozmowę z pracodawcą o wyższej pensji. Pracodawcy często są gotowi podnieść płacę pracownikom, którzy przyczyniają się do rozwoju firmy.  Po zakończeniu ważnego projektu lub osiągnięciu celów, które przyniosły firmie wymierne korzyści, warto zwrócić się do szefa o zmianę warunków umowy. Skoro jest zadowolony z pracy podwładnego, dzięki któremu firma osiągnęła zyski czy podpisała ważny kontrakt z klientem, będzie skłonny podnieść pensję.

Negocjowanie warunków zatrudnienia – kto ma największe szanse?

Negocjowanie warunków zatrudnienia musi mieć przede wszystkim sens, bo inaczej jest stratą czasu. Aby pracownik nie poniósł porażki, powinien mieć wiedzę na temat kondycji firmy i hojności pracodawcy. Jeśli przedsiębiorstwo przeżywa kryzys, prośbę o podwyżkę warto przełożyć na inny termin. Można ewentualnie ubiegać się o inne profity. Negocjowanie lepszych warunków, zależy od takich czynników, jak:

  • unikalne umiejętności – kandydaci o specjalistycznych umiejętnościach, które są trudne do znalezienia na rynku pracy, mają największe szanse na wyższe wynagrodzenie. Pracodawcy często oferują lepsze warunki, aby pozyskać wyjątkowe talenty, które pomogą w rozwoju firmy.
  • doświadczenie – osoby z dużym doświadczeniem zawodowym i bogatym portfolio mają szansę na sukces w negocjacjach. Dla wielu firm zatrudnienie doświadczonego pracownika jest inwestycją, która szybko się zwraca, dlatego szefowie są skłonni zaoferować wyższe wynagrodzenie.
  • elastyczność i gotowość do zmiany miejsca pracy – pracownicy, którzy są gotowi na zmianę lokalizacji, podjęcie podróży służbowych lub elastyczne godziny pracy, mogą liczyć na lepsze warunki finansowe.
  • zmiana pracy – pracownik przydatny w firmie, nie zawsze jest odpowiednio wynagradzany. W momencie, kiedy składa wypowiedzenie, bo otrzymał lepszą ofertę pracy, zakład proponuje wyższą płacę. To doskonała okazja do negocjacji, bo można wiele zyskać.

Negocjacje wymagają pewnych umiejętności, żeby okazały się skuteczne. Trzeba odpowiednio przygotować się do rozmowy, dobrze argumentując swój wniosek. Czynniki, takie jak: pewność siebie, znajomość rynku, świadomość swojej wartości i wkład wniesiony w rozwój firmy, zdecydowanie pomagają.  

Co można negocjować oprócz wynagrodzenia?

Negocjowanie warunków zatrudnienia, nie obejmuje tylko płacy, choć jest zazwyczaj brana pod uwagę podczas rozmowy z pracodawcą. Oprócz wynagrodzenia, można uzyskać wiele innych profitów, które poprawiają warunki pracy i są przydatne w życiu prywatnym. Ważne są programy motywacyjne i uznaniowe oferujące profity za zaangażowanie i lojalność pracowników. Do nich zaliczane są: premie i nagrody oraz dofinansowania do programów zdrowotnych poprawiających samopoczucie. Należy znać zasady przyznawania dodatkowych środków i profitów oraz wymagane kryteria, decydujące o przyznawaniu dodatków.

Wiele firm oferuje szeroki wachlarz dodatkowych świadczeń, jak: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie lub NNW; pomoc prawna, korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych; dopłaty do transportu publicznego; karnety (na siłownię, basen, do kina) oraz karty lunchowe. Obecnie popularne stało się negocjowanie godzin pracy i dodatkowych płatnych dni wolnych. Niektóre duże firmy proponują wyróżniającym pracownikom, akcje jako udział w zyskach przedsiębiorstwa.

Warto też porozmawiać z pracodawcą o możliwościach rozwoju zawodowego, takich jak: szkolenia i kursy; dofinansowanie do studiów; mentoring, coaching, wyjazdy na konferencje, by wspierać rozwój osobisty i zawodowy. Kluczem do udanych negocjacji jest zrozumienie swoich potrzeb, ale też świadomość sytuacji rynkowej oraz finansowej organizacji. Negocjowanie warunków zatrudnienia przez wykwalifikowaną kadrę, ma największe szanse powodzenia, bo wysoki popyt na specjalistów sprawia, że firmy mają trudności z pozyskiwaniem odpowiednich pracowników.
AM