Wrocławska kamienica i stylowa metamorfoza mieszkania

Odsłonięta zabytkowa cegła, wysmakowane meble i dodatki oraz … niecodzienna czarna podłoga, oddająca fakturę i kolor spalonego drewna. To wszystko sprawia, że to wrocławskie mieszkanie jest kwintesencją stylu Royal Chic.
Stylowe miejsce
Moda na urządzanie z przepychem trwa w najlepsze. Ciemniejsze kolory, nasycone pastele przeplatane złotem oraz meble i dodatki w stylu nowoczesnej klasyki nadają wnętrzom luksusowego charakteru. Marka Quick-Step ten styl określa mianem Royal Chic. To w nim na nowo zaaranżowano mieszkanie w historycznej wrocławskiej kamienicy. Spektakularnej metamorfozy dokonały autorki bloga Pani to potrafi – Anna Drozd i Beata Łańcuchowska. Blogerki przy użyciu podłóg laminowanych z kolekcji Impressive marki Quick-Step całkowicie przeobraziły wnętrze i nadały mu niepowtarzalny charakter.

Wnętrze z charakterem
Na apartament, liczący 62 metrów kwadratowych, składają się dwa poziomy. Główne piętro spełnia funkcją salonu, kuchni i jadalni, a położone niżej przyziemie to przytulna sypialnia. Wygląd całości zdeterminowany jest przez odsłoniętą zabytkową cegłę.
W górnej części znajduje się ona na ścianach, z kolei na dole wypełnia beczkowe sklepienia.

Zdecydowane rozwiązania
Co typowe w mieszkaniach z XIX wieku całość jest bardzo wysoka – górny poziom mierzy aż 3,60 m, a na dole to również niestandardowe we współczesnym budownictwie 2,75 m. W tak wysokim wnętrzu z powodzeniem można pozwolić sobie na ciemne barwy. Dlatego stara, zabytkowa cegła, która została odsłonięta i zaimpregnowana to wielki atutu apartamentu. Dopełnieniem jej oryginalnej faktur i szlachetnego ciemnego koloru stała się równie niebanalna podłoga. Laminat Deski Palone firmy Quick-Step to dokładne odwzorowanie tradycyjnych japońskich desek Shou Sugi Ban. Bez nowoczesnej technologii nie byłoby możliwe stworzenie podłogi, która w tak dokładny sposób oddawałaby chropowatości i głęboką barwę materiału tradycyjnie używanego w Japonii. Dodatkowo dzięki systemowi „uniclik” położenie podłogi nie stanowiło większego problemu. Składa się ją jak dobrze dopasowane klocki, a po montażu tworzą przepiękną całość.

Przenikanie barw
Aby skontrapunktować dużą wysokość i bardzo zdecydowane faktury cegieł i podłogi resztę pomieszczenia pomalowano na biało. W miejscu gdzie kuchnia łączy się
z wejściem i klatką schodową, a ściany narażone są zabrudzenia, położona została farba matowa. Ten sam biały kolor ścian powtórzono w sypialni. Dzięki temu pokój
z wysoko umieszczonymi oknami wydaje się jaśniejszy. Dodatkowo górne i dolne pomieszczenie wizualnie połączył ten sam wzór podłogi położony na schodach i przy dużej wnękowej szafie. Na reszcie powierzchni sypialni zdecydowano się na wzór podłogi Beton Jasny z linii Impressive. Delikatna szarość na posadzce dodają wnętrzu przytulności.

Esencja Royal Chic
Górna część dzienna wymagała wizualnego podzielenia funkcji. Blogerki zdecydowały się na zagranie kolorami i nadanie charakteru wnętrzu dodatkami i akcesoriami. Postanowiono na ozdobny w charakterystycznym dla Royal Chic kolorze złota i mosiądzu, które doskonale komponują się z czernią i fioletem. To dodaje wnętrzu lekkiego blichtru. Świetnie sprawdza się tu też stary, żeliwny żyrandol czy też zrobione samodzielnie przez autorki wnętrza oświetlenie, które zawisło nad pomalowanym na czarno stołem

Kuchnia zamknięta w ramie
Jednak największe wrażenie robi aneks kuchenny. Zaprojektowano go tak, aby stanowił odrębną całość. W tym celu powstał czarny monoblok z dębowym środkiem. Matowo-czarne fronty podkreślają jasny kolor blatu i wiszących szafek, tworząc wokół nich ramę. Mimo swoich niezbyt dużych rozmiarów (360 cm), meble z zabudowy kuchennej są bardzo pojemne. Skrajne zamontowanie zlewu i płyty grzewczej – chociaż nie do końca jest zgodne z ogólnie panującymi zasadami – pozwoliły uzyskać dość spory blat roboczy.
Blogerki z Pani to potrafi przez cały roku przygotowują w trzech polskich miastach inspiracyjne wnętrza. Nowe aranżacje powstają zgodne z aktualnymi stylami lansowanymi przez belgijskiego producenta podłóg, firmę Quick-Step.
Zdjęcie: blogerek „Pani to potrafi”
Jarosław Kril