Konkurs plastyczny dla tych co lubią tworzyć

Zamek Piastowski, baszta, zabytkowe kamienice, piękna starówka oraz mnóstwo zieleni – zakątki Raciborza, często stają się inspiracją dla artystów. Osoby lubiące tworzyć raciborska biblioteka zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pn. „Racibórz w legendach i tajemnicach” w ramach 800-lecia nadania praw miejskich.

Świętować 800-lecie Raciborza można na wiele sposobów, co wielokrotnie pokazali kreatywni raciborzanie organizując różnego rodzaju eventy, zmagania sportowe czy wydarzenia kulturalne. Teraz przyszedł czas na wszystkich tych, którzy lubią „tworzyć”. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu ogłosiła konkurs, którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej (np. makiety) tematycznie związanej z historią Raciborza. Konkurs jest ogólnopolski, więc swoją artystyczną wizję Raciborza może przesłać każdy, niezależnie od wieku.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Racibórz w tym roku obchodzi jubileusz uzyskania praw miejskich, ale jego historia jest znacznie dłuższa niż 800 lat. Nie trzeba nawet spoglądać do zapisów historyków, wystarczy spacer po centrum miasta. Rynek- serce miasta otoczone zabytkowymi kamieniczkami i kościołami; stąd też widać wyłaniający się zza drzew Zamek Piastowski, dawną siedzibę książąt górnośląskich. Obok zamku 450-letni browar, wciąż czynny, produkujący jedno z najlepszych złotych trunków w kraju. Idąc starówką dojdziemy do muzeum z bogatą wystawą eksponatów. Pośród nich, w pełni zachowana mumia egipska. Jeden z najcenniejszych okazów muzealnych w Polsce. Pięknych zakątków i zabytków Raciborza można wymienić jeszcze sporo.

Osoby, które zdecydują się wziąć udział w konkursie biblioteki na brak inspiracji, z pewnością narzekać nie będą. Termin składania prac mija 24 listopada. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12. Najlepsze prace zostaną nagrodzone książkami.
Regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej biblioteki: http://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/1478-ogolnopolski-konkurs-plastyczny—quot-raciborz-w-legendach-i-tajemnicach-quot-.html.

Konkurs ma charakter otwarty. Odbywać się będzie w pięciu kategoriach:
– kategoria I – do lat 6
– kategoria II – od 7 do 10 lat
– kategoria III – od 11 do 14 lat
– kategoria IV – powyżej 15 lat
– kategoria V – rodzinna (prace wykonane przez dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia i ich rodziców lub prawnych opiekunów).
Justyna Korzeniak/ Adventure Media
Zdjęcia: Plakat Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu