Szybkie suszenie prania

Nie każde pranie to dziesiątki bluzek, spodni, skarpetek i ręczników. Czasem potrzebujemy wyprać kilka sztuk bielizny w ekspresowym czasie. Rozkładanie wielkiej suszarki, która zajmuje pół pokoju, nie ma wtedy sensu. Lepiej skorzystać z alternatywy, czyli suszarek wiszących, na mniejsze pranie.

Jak zaoszczędzić cenne miejsce i czas? Duże suszarki są niezastąpione, gdy pierzemy ubrania całej rodziny. Gdy jednak chcemy szybko wyprać jedną koszulę, której potrzebujemy na drugi dzień, przyda się coś bardziej poręcznego.

Suszarka grzejnikowa
Prawdziwa gwiazda wśród suszarek na mniejsze pranie. Niewielka, lekka i poręczna, ale co najważniejsze, wykorzystuje ciepło produkowane przez domowe kaloryfery – doskonale sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym. Umożliwia więc wysuszenie prania nawet w kilka godzin.
– Warto zwrócić uwagę na to, by miała wytrzymałe i regulowane ramiona które łatwo można dopasować do każdego grzejnika. Nasz kompaktowy i łatwy w przechowywaniu model Express ma wymiary 52x35x18 cm, ale po złożeniu z łatwością można schować go np. za pralką. Niezastąpiona zimą suszarka przyda się także latem – bez problemu można ją zainstalować na balkonie – mówi Magdalena Jaklewicz.

Suszarka nawannowa
Idealne rozwiązanie do małych przestrzeni i wsparcie w codziennym praniu. Stworzone z myślą o mieszkańcach niewielkich mieszkań, dla których każdy metr jest na wagę złota. Funkcjonalne, niewielkie suszarki nawannowe, pozwalają szybko wysuszyć niewielkie ilości prania.

Najbardziej praktyczne modele posiadają regulowane, solidne przeguby z tworzywa sztucznego, dzięki którym suszarkę można rozkładać na wiele sposobów. – To pozwala dopasować ją do każdego rozmiaru wanny i zastosować nawet w małych łazienkach. Nasz model Acrobath ma dodatkowo specjalne uchwyty u podstawy, które zapewniają stabilność i zapobiegają zarysowaniom. W sezonie zimowym, gdy utrzymujemy wysoką temperaturę w łazience, suszarka nawannowa pozwala wysuszyć pranie nawet w ciągu jednej nocy – zapewnia ekspert marki Vileda.

Suszarka teleskopowa
Wygodne i funkcjonalne urządzenie. Model teleskopowy to kompaktowa i wielofunkcyjna suszarka do ściennego montażu. – Teleskopowa budowa umożliwia szybkie rozwieszenie niewielkiej ilości prania przy optymalnym wykorzystaniu dostępnego miejsca. Rozłożona będzie idealna do rozwieszenia prania, w wersji złożonej może służyć jako wieszak na ręcznik lub półka na drobne przedmioty – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz z Viledy.
Wybierając suszarkę teleskopową, warto sprawdzić, czy jest odporna na warunki atmosferyczne i wilgoć, a więc czy można stosować ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zawieszona nad grzejnikiem umożliwia błyskawiczne suszenie, ale jeśli ma dodatkową parę uchwytów, możliwe jest także przeniesienie jej na balkon, bez konieczności całkowitego demontażu.

Wskazówka, która ułatwi suszenie
Proces suszenia w domu generuje wilgoć, która nie tylko go wydłuża, ale też może powodować rozwój pleśni i grzybów odpowiedzialnych za alergie i zapalenie płuc. By maksymalnie wykorzystać zalety suszarek mobilnych, skrócić czas suszenia do minimum i zapobiec powstawaniu alergenów, warto zastosować pochłaniacz wilgoci. Urządzenie takie samodzielnie kontroluje i redukuje poziom wilgoci (prawidłowy powinien wynosić od 40 do 60 proc.). Dzięki niemu, małe, szybkie pranie zajmie jeszcze mniej czasu.
Anna Rogoźnicka