Nowe metody leczenia tarczycy

Obecnie choroby tarczycy są bardzo rozpowszechnione na świecie. W naszym kraju ok. 22% osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego lub chorowało w przeszłości. Pacjenci bardzo często boją się leczenia operacyjnego z uwagi na powikłania po zabiegu. Eksperci kampanii „Tarczyca – otocz ją opieką” podkreślają, że istnieją nowoczesne metody, które minimalizują ryzyko wystąpienia zaburzeń fonacji po operacji tarczycy.

„Choroby tarczycy są dość częste, ok 20-25% populacji Polski ma problem z tarczycą. Zdecydowanie częściej chorują kobiety – ok. 9 razy częściej niż mężczyźni. Dość często są to różne grupy objawów, związane z zaburzoną czynnością w formie nadczynności lub niedoczynnością, a czasami zmianami struktury np. guzami, także nowotworami. Najczęściej są to guzy łagodne, ale zdarzają się także guzy nowotworowe” – przekonuje prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński, Prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

Mimo, że pacjenci zauważają wiele, często niepokojących objawów, bagatelizują je i rezygnują z wizyty u lekarza. Często też nie potrafią odczytać sygnałów, które wysyła organizm. To właśnie dlatego, duża liczba osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą, która podstępnie niszczy ich organizm.

„Nigdy nie słyszałam o tarczycy, dopóki choroba nie dotknęła mnie osobiście. Wykryto ją przez przypadek” – podkreśla Katarzyna Dowbor, Ambasadorka Kampanii.

Okazuje się, że ok. 25% populacji ma jakieś schorzenie tarczycy, w którym są zmiany guzkowe (m.in. nowotworowe). W tej grupie pacjentów należy bardziej wnikliwie zastanowić się nad leczeniem operacyjnym. Operacja gruczołu tarczycy może być również konieczna, gdy pacjent posiada duże wole tarczycowe, uciskające drogi oddechowe lub powodujące niekorzystny efekt kosmetyczny nawet przy zachowaniu prawidłowej funkcji tarczycy. Zabieg ten wskazany jest również przy nadczynności tarczycy oraz obecności nowotworu złośliwego lub podejrzanych guzków. Decyzja o usunięciu chorego gruczołu zawsze poprzedzona jest szeregiem badań.

„W przypadku leczenia operacyjnego istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych i zaburzenia fonacji po zabiegu. W celu zachowania głosu po zabiegu, w ostatnich latach coraz popularniejsza jest metoda śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych, która umożliwia minimalizację ryzyka zaburzeń fonacji po zabiegu” – przekonuje prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński, Prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

Według szacunków Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej metoda neuromonitoringu nerwów krtaniowych jest stosowana w blisko 100 oddziałach chirurgicznych w Polsce i około 20% spośród 25 tysięcy operacji tarczycy wykonywanych rocznie w naszym kraju jest w ten sposób monitorowanych (stan na grudzień 2017 r.).

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Tarczyca – otocz ją opieką”, organizowana przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), ma na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat chorób tarczycy, ich diagnozowania oraz profilaktyki zarówno w terapiach farmakologicznych, jak i najnowszych możliwościach chirurgii endokrynologicznej.
źródło: newsrm.tv