Odkurzacz bezprzewodowy – ssanie cylindryczne

James Dyson powiedział: „Podstawą każdego wydajnego urządzenia jest prężny silnik. Dyson V10 to najbardziej zaawansowany silnik cyfrowy w dotychczasowej historii firmy. Umożliwił on nam całkowicie nowe spojrzenie na konstrukcję odkurzacza, co zaowocowało najwyższą jak dotąd wydajnością wśród naszych urządzeń. Odkurzacz Dyson Cyclone V10 jest tak lekki i mocny, że można nim dokładnie posprzątać każdą powierzchnię w domu.  Właśnie dlatego przestałem projektować odkurzacze przewodowe 
Nowy Jork, 6 marca 2018 r.firma Dyson zaprezentowała najbardziej zaawansowaną technologię silnika w swojej dotychczasowej historii. Najnowszy silnik cyfrowy Dyson V10 jest niemal o połowę lżejszy od swojego poprzednika, czyli modelu V8. To najszybszy i najbardziej wydajny z dotychczasowych silników firmy Dyson, wirujący z prędkością nawet do 125 000 obr./min.Nowy bezprzewodowy odkurzacz Dyson Cyclone V10TM zapewnia moc ssania odkurzacza cylindrycznego1, a przy tym jest bardzo poręczny• Bezprzewodowy odkurzacz Dyson Cyclone V10TMzapewnia największą siłę ssania spośród wszystkich dostępnych na rynku odkurzaczy bezprzewodowych.

1. Silnik cyfrowy Dyson V10 jest mniejszy i lżejszy, a przy tym zapewnia o 20% większą siłę ssania niż bezprzewodowy odkurzacz Dyson V8TM.
2. Nowa konstrukcja umożliwia liniowy przepływ powietrza oraz higieniczne opróżnianie zbiornika, co zapewnia komfort użytkowania urządzenia.

Nowe spojrzenie na technologię silnika
Tradycyjne silniki szczotkowe są masywne, ciężkie i powolne. Zazwyczaj ważą ok. 800 g i zapewniają prędkość wirowania nie większą niż 41 000 obr./min.

Dyson V10 to najbardziej zaawansowany silnik cyfrowy w dotychczasowej historii firmy Dyson. Wiruje
z rekordową prędkością 2000 obrotów na sekundę. W porównaniu do V2, czyli pierwszej generacji silników Dyson, silnik cyfrowy Dyson V10 charakteryzuje się ponad trzykrotnie lepszym stosunkiem mocy do wagi. Taki wzrost wydajności wymagał od inżynierów Dyson całkowicie nowego spojrzenia na projektowanie silników:

  • Podczas gdy V2 był silnikiem dwubiegunowym, model V10 ma osiem biegunów. Oznacza to, że silnik ten może przełączać się szybciej, co czyni go mniejszym i lżejszym. Przełącza się nawet do 16 000 razy na sekundę, napędzając wirnik i zapewniając wysoką wydajność.
  • Wirnik silnika V10 został przeprojektowany. Nowy wirnik diagonalny jest długi i wąski, co zapewnia lepszy przepływ powietrza. Inżynierowie Dyson nałożyli na siebie łopatki wirnika, co pozwoliło zwiększyć powierzchnię i wydajność.
  • Silnik wymagał lekkiego i mocnego wałka, który byłby w stanie wytrzymać prędkości nawet do
    125 000 obr./min. Mając to na uwadze, inżynierowie Dyson zastosowali materiał ceramiczny, który twardnieje w temperaturze 1600 stopni Celsjusza i jest trzy razy twardszy niż stal przy o połowie mniejszej gęstości.

Silnik cyfrowy Dyson V10 jest inteligentny i ciągle dostosowuje się do warunków otoczenia, tak aby zapewnić maksymalną wydajność. Model V10 wie, na jakiej wysokości nad poziomem morza się znajduje, oraz zna aktualne ciśnienie atmosferyczne i temperaturę,
a nawet panujące warunki pogodowe. Wykorzystuje swoje czujniki ciśnienia, by móc określić, czy znajduje się na parterze, czy na piętrze. Jest na tyle czuły, że wychwytuje różnicę pomiędzy wysokością stołu a podłogi. Silnik używa tych informacji do precyzyjnej regulacji swojej pracy, co zapewnia stałą, wysoką wydajność przy zmiennym ciśnieniu atmosferycznym, niezależnie od tego, czy znajdujesz się na dużej wysokości, jak w Mexico City lub Denver, czy na niskiej, jak w Amsterdamie.

Nowy odkurzacz Dyson Cyclone V10TM
Bezprzewodowy odkurzacz Dyson Cyclone V10TM jest wyposażony w silnik cyfrowy Dyson V10. Nowy silnik umożliwił inżynierom Dyson obrót cyklonów i zbiornika o 90 stopni i ustawienie ich w linii prostej. Zapewnia to liniowy przepływ powietrza, co zwiększa moc ssania o 20% AW2. Ponadto higieniczny mechanizm usuwania brudu pozwala jednym ruchem opróżnić zbiornik. Dodatkowo zwiększona o 40% pojemność zbiornika3sprawia, że nie musisz go tak często opróżniać i dzięki temu możesz posprzątać większą powierzchnię swojego domu, od podłogi aż po sufit. A potem jeszcze samochód.

Oddzielanie kurzu i pyłu
Inne odkurzacze cyklonowe mogą być nisko wydajne. W takich odkurzaczach pył i brud nie są skutecznie oddzielane od przepływu powietrza. Zamiast tego trafiają do filtra i ograniczają przepływ powietrza z silnika. W efekcie spada siła ssania. Wyobraź sobie, że kupujesz samochód, który może jechać z prędkością 200km/h, ale już po miesiącu to tylko 100km/h.

Odkurzacz Dyson Cyclone V10TM zapewnia największą siłę ssania spośród wszystkich dostępnych na rynku bezprzewodowych odkurzaczy szczotkowych4. Odkurzacz jest wyposażony w 14 cyklonów, ułożonych wokół głównej osi urządzenia. Zapewnia to przepływ powietrza wewnątrz każdego cyklonu z prędkością ok.
193 km/h, generując 79 000G i skutecznie oddzielając od powietrza nawet mikroskopijnej wielkości pył.

Filtrowanie
Inne odkurzacze mogą wydmuchiwać do powietrza, którym oddychasz, pył, alergeny i bakterie.

Inżynierowie Dyson połączyli filtry przed- i zasilnikowe w jedną szczelną jednostkę. Umożliwia to lepsze filtrowanie całego urządzenia oraz wychwytywanie 99,97% alergenów – nawet tak małych jak 0,3 mikrometra – dzięki czemu wydmuchiwane powietrze jest czystsze.

System przechowywania energii
Inżynierowie Dyson chcieli zapewnić szybko wirującemu silnikowi cyfrowemu Dyson V10 odpowiednią moc, a jednocześnie wydłużyć jego czas pracy. W tym celu zaprojektowali bardziej wydajne baterie bez zwiększania ich wagi. Udoskonalona elektronika oraz lepszy system zarządzania baterią pozwalają nowemu, bezprzewodowemu odkurzaczowi Dyson Cyclone V10TM pracować nawet do 60 minut. Ponieważ urządzenie posiada włącznik zamiast tradycyjnego przycisku włączania/wyłączania, silnik uruchamia się i zaczyna pracować z prędkością roboczą w ułamku sekundy.

Ssawki
Nasi inżynierowie pracują nie tylko nad samym odkurzaczem – równie wiele wysiłku wkładają w tworzenie lepszych szczotek i ssawek. Dobrym przykładem jest elektroszczotka, wyposażona w mocny silnik umieszczony wewnątrz wałka. Szczotkę przeznaczoną do podłóg twardych wyposażono w miękkie, antystatyczne włókna węglowe, które skutecznie usuwają drobny pył. Szczotka z miękkim wałkiem do podłóg twardych usuwa jednocześnie duże zabrudzenia i drobny pył. Do wychwytywania dużych zabrudzeń służy duży wałek pokryty miękką tkaniną nylonową, natomiast za usuwanie pyłów odpowiadają antystatyczne włókna węglowe. Silnik szczotki umieszczony jest wewnątrz wałka, dzięki czemu odkurzamy całą szerokością szczotki.
Jagoda Chojecka