Wiosną kiedy przyroda budzi się do życia, my odnajdujemy w sobie dodatkowe pokłady energii. Wykorzystajmy je podczas wiosennego sprzątania domu. Jak to zrobić to szybko i skutecznie? Wyjściem jest odpowiednia organizacja i metodyczna realizacja kolejnych celów.
Od czego najlepiej zacząć sprzątanie?
Chcąc, żeby wiosną dom prezentował się kwitnąco, żadna z najważniejszych czynności nie może zostać pominięta. Sprawdźcie jak rozłożyć siły, by sprawnie pokonać porządkowy maraton wiosenny.
Okna w pełnym blasku
Sprzątanie zacznijmy od gruntownego wyczyszczenia okien. Wiosną czynność ta jest o tyle przyjemniejsza, że można wykonywać ją w promieniach słońca, nie narażając się na przebywanie w przeciągu. – Dla większego komfortu pracy warto sięgnąć po sprytne akcesoria, dzięki którym mycie okien zajmie nam dosłownie kilka chwil. Doskonałym pomocnikiem w wiosennych porządkach jest elektryczna ściągaczka, która szybko wypoleruje powierzchnię okien, pozbawiając ją smug i zabrudzeń (np. Windomatic Power marki Vileda, którym jesteśmy w stanie umyć od 80 do 120 m2 szklanych powierzchni). Używając ściągaczki oszczędzimy czas i nie nadwyrężymy rąk. I co najważniejsze przywrócimy blask wszelkim innym szklanym powierzchniom, jak lustra, szklane stoliki czy kabiny prysznicowe, wykafelkowane ściany, a także szklane panele nad blatem w kuchni.
Jeśli jesteśmy zwolennikami bardziej tradycyjnych metod – możemy umyć okna za pomocą ściereczki. Warto sięgnąć po specjalną z mikrofibry z dodatkową warstwą PVA, która zwiększa chłonność tkaniny do 100 ml (np. Actifibre Window marki Vileda do okien i framug). Wystarczy nasączyć ściereczkę wodą i zmyć zabrudzenia, a powierzchnia okna będzie sucha, bez smug i zacieków – mówi Magdalena Jaklewicz, ekspert firmy Vileda.
Walka z kurzem
Drugim niezwykle ważnym elementem wiosennych porządków jest odkurzanie. I to nie tylko dywanów oraz podłóg. Dokładnego oczyszczenia wymagać będą przede wszystkim półki, które przetrzeć należy ściereczką elektrostatyczną, przyciągającą wszelkie drobiny (np. Staub marki Vileda). Istotne jest by czynność tą rozpoczynać od najwyższych miejsc, do najniższych. Warto wyczyścić też lampy, które z miesiąca na miesiąc sukcesywnie przykrywa warstewka kurzu. W przypadku podłóg każde odkurzanie powinno być zakończone gruntownym myciem.
Jak mieć czyste podłogi?
Aby nie poświęcić na mycie podłóg zbyt wiele czasu, a jednocześnie osiągnąć znakomite wyniki, warto skorzystać z pomocy innowacyjnego mopa. Płaski mop obrotowy (np. Ultramat Turbo) zapewnia większy komfort sprzątania – jego użycie nie wymaga wysiłku ani moczenia rąk. Te udogodnienia sprawiają, że sprzątanie jest dokładne, szybkie i precyzyjne. Wybierając mopa sprawdźmy także rodzaj nakładki. Warto wybrać model z nakładką z mikrofibry 2 w 1, która łączy dwa typy włókien i skutecznie wyczyści podłogi nawet bez detergentów. Najlepiej, jeśli przegub drążka jest ruchomy, co ułatwia dotarcie pod meble i do trudno dostępnych miejsc – wyjaśnia ekspert Viledy.
Łazienka bez kamienia?
Sprzątanie łazienki zacznijmy od dokładnego wyczyszczenia płytek, przestrzeni za szafkami i pralką. Do mycia glazury z powodzeniem możemy użyć także elektrycznej ściągaczki do okien! Uprzednio wystarczy tylko umyć powierzchnię wodą z uniwersalnym płynem do mycia, a brud i nadmiar wody zostanie usunięty przez urządzenie. Pamiętajmy też o usunięciu nieestetycznych złogów kamienia i osadu z armatury. Podczas porządków w łazience niezwykle przydatna okaże się ściereczka Anti-Kalk, która z łatwością usunie osad z baterii. Ponadto zabrudzenia usuniemy już za pomocą ciepłej wody, bez konieczności stosowania detergentów – wyjaśnia ekspert Viledy.
Kolorowy akcent w kuchni
Podczas sprzątania kuchni najwięcej problemu sprawiać może przypalony piekarnik i płyta grzewcza. Aby nie narażać przygotowywanego w nim jedzenia na kontakt ze środkami chemicznymi postawmy na sposoby eko. – Warto sięgnąć po kolorowe ściereczki z mikrofibry np. Microfibre Colors od Viledy, które nie wymagają stosowania żadnych detergentów. Aby pozbyć się zabrudzeń i tłustych plam wystarczy jedynie woda. Możemy też śladem naszych babć przygotować własne, domowe środki czyszczące, na bazie przyjaznych naturze składników. Jeśli chcemy ekologicznie i bezpiecznie dbać o dom pomogą nam: soda oczyszczona (świetnie wyczyści piekarnik i zlew), boraks, mydło roślinne, ocet, kwasek cytrynowy.
Jak się okazuje już za kilka złotych przygotujemy samodzielnie domowe płyny do czyszczenia, którymi możemy nasączyć ściereczki z mikrofibry. Wybierzmy ściereczki z barwnymi, wiosennymi motywami, które z pewnością zachęcą nas do codziennych porządków, a przy okazji staną się kolorystycznym akcentem we wnętrzu. Dzięki różnym wzorom z łatwością przyporządkujemy je do sprzątania danej powierzchni lub pomieszczenia – radzi Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.
Anna Rogoźnicka