Mieszkania na Mokotowie bez barier architektonicznych

Powstanie unikalnego miejsca na warszawskim Mokotowie było udziałem Zięty, Pawłowskiego i Hermanowicza. „Obiekt bez barier” to pierwszy w Polsce budynek mieszkalny. Skandynawski charakter dający mieszkańcom poczucie komfortu został wzbogacony o design na najwyższym światowym poziomie.

Skanska we współpracy z uznanymi autorytetami, stworzyła miejsce przyjazne do życia zarówno pod względem zastosowanych rozwiązań architektonicznych, jak i wyjątkowej estetyki.

Realizując osiedle Holm House, myśleliśmy o długoterminowej użyteczności dla jego mieszkańców. Nie chodzi bowiem tylko o to, aby mieszkanie miało wysoką wartość w momencie oddania go do użytku, lecz służyło ludziom niezależnie od ich wieku i stanu zdrowia. Dzięki możliwości dokonania przewidzianych w projekcie modyfikacji, Holm House dostosowuje się do zmieniających się potrzeb jego użytkowników – mówi Agnieszka Karwala, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska. – Dodatkowym atutem tego projektu jest połączenie skandynawskiej filozofii tworzenia funkcjonalnych, przyjaznych ludziom i środowisku przestrzeni z projektami Oskara Zięty. Osiedle właśnie otrzymało prawomocne pozwolenie na użytkowanie – dodaje Agnieszka Karwala.

Budynek bez barier
Skanska, bazując na doświadczeniach z rynku komercyjnego oraz bliskiej współpracy z Fundacją Integracja, wprowadziła na rynek pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem „Obiekt bez barier”. Przeszedł on pozytywnie audyt Fundacji Inegracja. Dzięki lepszemu zrozumieniu potrzeb ludzi, empatii i porozumieniu już na poziomie projektowania, deweloper stworzył osiedle do mieszkania na lata. Budowanie bez barier dotyczy w tym przypadku bowiem nie tylko osób z niepełnosprawnościami. Holm House zapewnia komfortowe środowisko do życia też dla rodzin z dziećmi, seniorów oraz aktywnych, młodych ludzi.

Przyjazna wyspa w sercu Mokotowa
Koncepcja Holm House łączyła w sobie ambitne cele. Nie tylko wysoką jakość architektury, dostarczaną przez HRA Architekci, z którą tu, dodatkowo, dialog nawiązała twórczość Oskara Zięty. Niemniej ważne były rozwiązania łagodzące wpływ inwestycji na środowisko oraz likwidacja barier dla użytkowników starszych i niepełnosprawnych. Rozwiązania te zostały wprowadzone w ramach certyfikacji BREEAM oraz „Obiekt bez barier” prowadzonej przez Fundację Integracja, co jest ich dodatkowym potwierdzeniem.
Wiele rozwiązań tj. duże okna i drzwi balkonowe bez progu, poprzez zapewnienie dużej ilości światła dziennego, możliwość naturalnego i efektywnego przewietrzania oraz brak bariery pomiędzy loggią i mieszkaniem, odpowiada na potrzeby wszystkich stron współtworzących projekt. A na końcu skorzysta z tego użytkownik. To była niełatwa podróż lecz dziś, gdy budynek jest już zrealizowany, czujemy satysfakcję i jesteśmy zadowoleni z efektu. Ufam, że to wrażenie podzielą teraz mieszkańcy – mówi Michał Badowski z HRA Architekci.

Unikalny design na co dzień
Dzięki współpracy Skanska z Oskarem Ziętą, mieszkańcy mają możliwość obcowania ze sztuką na co dzień. Unikalny rodzaj wzornictwa, naturalne materiały i wykonanie w ekologicznej technologii FiDU wpisują się w poczucie piękna i estetyki Skanska, a także tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca.

Ten projekt był eksperymentem z przestrzenią półpubliczną i publiczną zarazem. Chodziło nam o to, żeby płynnym ruchem wyjść z budynku Holm House na zewnątrz. Nasze lustra „reflection” znajdują się w środku w holu, natomiast projektem lamp chcieliśmy zaznaczyć obecność poza budynkiem – trochę „zaświecić na zewnątrz”. Zresztą nazwaliśmy te lampy roboczo „świetlikami” i to mocno oddaje ich charakter – mówi Oskar Zięta.

Pierwszy etap osiedla Holm House jest już prawie całkowicie wyprzedany. W sprzedaży są natomiast jeszcze dostępne mieszkania z etapu drugiego, którego ukończenie planowane jest na III kw. 2020 r.

O Holm House:
– liczba budynków: 1
– liczba mieszkań: 147
– dostępne metraże: od 32 do 114 m²
– liczba kondygnacji: zróżnicowana bryła budynku – 7 i 8 pięter nadziemnych, dwukondygnacyjny garaż z komórkami i boksami rowerowymi
– reprezentacyjny dwukondygnacyjny hol z wykorzystaniem wzornictwa projektu Oskara Zięty
– projekt architektoniczny: HRA Architekci
– generalny wykonawca: Skanska S.A.
– certyfikaty: BREEAM i Obiekt bez barier

Dodatkowych informacji udzielają:
Anna Strożek
Skanska Residential Development Poland
e-mail anna.strozek@skanska.pl
telefon: +48 797 019 761

Monika Sadowska
Linkleaders
e-mail: monika.sadowska@linkleaders.pl
telefon: +48 502 243 620