Bakterie ma kierownicy!

Według brytyjskich naukowców kierownica jest zdecydowanie bardziej przyjaznym miejscem dla bakterii niż…chociażby deska klozetowa w publicznej toalecie.
Wnętrze samochodu jest siedliskiem wielu bakterii, które mogą być przyczyną np. zatruć pokarmowych, uszkodzenia nerek, a nawet zgonu. Większość użytkowników samochodów nie myśli o zagrożeniach. Jedynie nieliczni kierowcy regularnie czyszczą, zabezpieczają i impregnują wnętrze samochodu, z którego często korzystają także ich najbliżsi, w tym dzieci.

Mikrobiolodzy z Uniwersytetu of Nottingham w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania. Okazało się, że we wnętrzu samochodu znajduje się średnio od 283 do 700 bakterii na centymetr kwadratowy. Dla porównania w próbkach pochodzących, z publicznych toalet wykryto zazwyczaj około 500 bakterii na centymetr kwadratowy. Jakie niespodzianki kryją wnętrza naszych samochodów? Według brytyjskich naukowców można tam znaleźć m.in. bakterie E. coli. Powodują one biegunki, wymioty, nudności, bóle brzucha i głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia nerek, a nawet zgonu. Zidentyfikowano także bakterie Bacillus cereus, które wywołują zatrucia pokarmowe. Naukowcy stwierdzili również obecność gronkowców i różnego rodzaju pleśni.

Wiele osób codziennie spędza w samochodzie kilka godzin. Częste korzystanie z samochodu powoduje, że w jego wnętrzu powstaje środowisko, które sprzyja gromadzeniu się brudu i rozwojowi drobnoustrojów. Bakterie szybko rozwijają się we wnętrzu samochodu, bo jest tam ciepło, a dzięki klimatyzacji i nawiewom mogą doskonale rozsiewać się. Również kierowcy nieświadomie rozsiewają bakterie dotykając m.in. kierownicy i dźwigni zmiany biegów, gdzie bakterii gromadzi się najwięcej.

Bakterie można znaleźć na wszystkich powierzchniach, we wnętrzu samochodu. Oczywiście są miejsca, które szczególnie sprzyjają ich rozwojowi. Są to między innymi wszelkie zakamarki i szczeliny, gdzie łatwo zbiera się brud, a także resztki rozmaitych nieczystości np. Żywności – stwierdza Michał Zaborowski, dyrektor zarządzający Gtechniq Polska.  Warto neutralizować bakterie, które tam powstają. Można to zrobić we własnym zakresie korzystając ze specjalistycznych produktów, lub powierzyć profesjonalistom z dziedziny car detailingu. Specjaliści wyczyszczą skrupulatnie wnętrze oraz zaimpregnują i zabezpieczą każdą powierzchnię. Najlepiej stosować sprawdzone produkty, które mają działanie antybakteryjne i redukują aż 99,9% drobnoustrojów, we wnętrzu samochodu. Tak dużą skuteczność zapewnia technologia BioCote, zastosowana w produktach Gtechniq.
źródło: newsrm.tv