Na czym polega „ciepły” montaż?

Budownictwo stawia na energooszczędność. Powodem są: rosnące ceny energii,  ochrona środowiska naturalnego oraz chęć poprawy komfortu przebywania w lokalach. 
Nowoczesne rozwiązania pozwalają na  zmniejszenie kosztów użytkowania budynków i zmniejszenie strat  ciepła. W tym celu stosuje się m.in. montaż warstwowy okien i drzwi – „ciepły” montaż.

Jakie są korzyści płyną z jego wykorzystania?
Na rynku dostępnych jest szereg innowacyjnych technologii, tworzonych z myślą o zastosowaniu w budownictwie. Ich użycie daje inwestorom różnorodne profity, zaczynając od oszczędności w budżecie domowym, przez wyższy komfort korzystania z domu, aż po pewność, że wybrany wyrób będzie trwały i posłuży bezproblemowo przez wiele lat. Oprócz doboru wysokiej jakości produktów, równie ważny jest ich prawidłowy montaż. Tak jest także w przypadku okien i drzwi, które wybieramy przecież z myślą o długoletnim użytkowaniu. Nowoczesną techniką instalacji stolarki okiennej i drzwiowej, pozwalającą w pełni wykorzystać parametry użytkowe nowoczesnych wyrobów jest „ciepły” montaż.

Technologia
Gdy wychodzimy na zewnątrz przy niskiej temperaturze, dobrym rozwiązaniem jest ubranie się na popularną „cebulkę”, korzystając z zalet, jakie dają różne warstwy ubrania. Każda z nich spełnia inną funkcję, np. warstwa podstawowa, znajdująca się tuż przy skórze chroni od zimna, skutecznie izolując, zaś warstwa zewnętrzna zabezpiecza przed wiatrem i deszczem. W razie potrzeby możemy łatwo pozbyć się jednej z nich, dostosowując w ten sposób swój ubiór do aktualnych warunków pogodowych.

Warstwy spełniające podobne funkcje sprawdzają się także przy montażu okna i drzwi. Stąd też zastosowanie w nowoczesnym budownictwie montażu warstwowego, zwanego potocznie „ciepłym”. Jego zadaniem jest ograniczenie strat cennego ciepła, które najczęściej „ucieka” z budynku w miejscach styku okna lub drzwi z murem. Rolę izolatora tych przestrzeni pełni zwykle piana poliuretanowa, która wypełnia szczelinę pomiędzy oknem lub drzwiami a murem. Aby dobrze izolowała termicznie i akustycznie, musi być jednak skutecznie zabezpieczona przed działaniem wilgoci docierającej z zewnątrz budynku oraz pary wodnej, która na skutek użytkowania obiektu jest generowana w pomieszczeniach.

W montażu warstwowym wykorzystuje się specjalne taśmy, wykonane z tworzywa sztucznego. Taśma paroszczelna, stosowana od wewnątrz, ma za zadnie ograniczenie przenikania do piany poliuretanowej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Inną rolę spełnia taśma paroprzepuszczalna, zewnętrzna, która chroni przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz oraz pozwala na jej odprowadzenie na zewnątrz. W efekcie, piana poliuretanowa i taśmy tworzą warstwy o odmiennych funkcjach, które wzajemnie się uzupełniają, zapewniając kompleksową ochronę.

Przyjemnie, sucho, komfortowo
Wystawiona na długotrwałe działanie wilgoci piana poliuretanowa szybko niszczeje i traci swoje pierwotne właściwości izolacyjne, chłonąc wodę niczym gąbka. Stosowanie taśm pomaga więc utrzymać jej parametry przez długi czas. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie materiału izolacyjnego, jakim jest piana poliuretanowa. Niezbędne jest zastosowania specjalnych folii paroprzepuszczalnych, jak i paroszczelnych. Co nam to daje? Do materiału izolacyjnego nie przedostaje się wilgoć, a jeżeli już tam z jakiegoś powodów się zgromadziła, to folia paroprzepuszczalna ją odprowadzi. Podobne zjawiska występują w warstwie ocieplenia więźby dachowej.

Tylko suchy materiał izolacyjny spełnia swoją funkcję, dlatego warto pamiętać o zabezpieczeniu go przed zawilgoceniem – mówi Janusz Smyda z firmy ABC EKODOM – Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”.

Po zakończeniu montażu, wszystkie trzy warstwy – taśma zewnętrzna i wewnętrzna oraz piana – powinny zostać obrobione i przykryte tynkiem. W ten sposób stają się dla nas, użytkowników okna lub drzwi, niewidoczne – cały czas spełniają jednak swoją funkcję.

Jakie są zatem korzyści z wykorzystania „ciepłego” montażu warstwowego? Przede wszystkim jest to ograniczenie strat energii cieplnej, poprzez eliminację tzw. mostków termicznych, co przekłada się zarówno na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie budynku, jak i wzrost komfortu z jego codziennej eksploatacji. Jak wiadomo, zawilgocenie sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, lecz mogą również negatywnie oddziaływać na zdrowie domowników. Stosowane w „ciepłym” montażu taśmy stanowią skuteczną barierę dla wilgoci, z jednej strony blokując jej dopływ z zewnątrz, a z drugiej, pozwalając na dyfuzję pary wodnej z wewnątrz domu.

Dzięki prawidłowo wykonanej, warstwowej instalacji okien lub drzwi, możemy się także cieszyć komfortem akustycznym. Brak szczelin na styku stolarka-mur i odpowiednio zabezpieczona piana montażowa sprawiają, że do pomieszczeń dociera mniej niechcianych dźwięków z zewnątrz. Wreszcie, „ciepły” montaż to wygoda bezproblemowego użytkowania stolarki, jej trwałość oraz spokój na lata.
Producenci cały czas poprawiają parametry izolacyjne swoich wyrobów, więc wprowadzenie ciepłego montażu jako standardu prawidłowego wykonania izolacji stolarki otworowej jest niezbędne – dodaje Janusz Smyda.

Aby wymienione wyżej korzyści stały się faktem, niezbędne jest powierzenie prac montażowych fachowej, właściwie przygotowanej do swoje pracy ekipie monterów. Nie dajmy się wiec skusić niesprawdzonym, podejrzanie tanim ofertom z rynku – montaż warstwowy wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a takowe posiadają tylko dobrzy specjaliści.
Melania Wojas