Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

Przychodzi taki moment, że drewniane ogrodzenie wokół domu nie prezentuje się już atrakcyjnie. Wówczas należy po odpowiednim przygotowaniu powierzchni, odnowić jego konstrukcję. Należy skorzystać z właściwych materiałów do ochrony i dekoracji drewna.  Dzięki temu ogrodzenie zyska „drugą młodość” i trwałe zabezpieczenie przed działaniem czynników atmosferycznych.

Wiosna to czas na tego typu prace
Drewniany płot to rozwiązanie klasyczne i ponadczasowe. Poza względami estetycznymi przemawia także korzystna cena takiego zabezpieczenia terenu. Dodatkowo tego typu konstrukcja jest stosunkowo prosta w montażu – można ją wykonać samodzielnie. Drewno jest podatne na działanie czynników atmosferycznych (np. wilgoć, promieniowanie UV) oraz zagrożenia biologiczne (np. grzyby, pleśń). W tym naturalnym surowcu lubują się także określone grupy szkodników (np. spuszczel pospolity). Drewniane ogrodzenie może jednak zdobić i chronić naszą posesję przez długie lata, pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy.

Podłoże musi być dobrze przygotowane
Wiosenny przegląd wykonanego z drewna ogrodzenia pozwoli na sprawdzenie, w jakim stanie jest ono po zimie i określenie zakresu niezbędnych prac konserwacyjnych. Przegniłe, zainfekowane przez grzyb deski z reguły nadają się już tylko do wymiany, ale pozostałe, będące w lepszym stanie elementy można poddać renowacji. Dobry fachowiec wie, że podstawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Powinno być ono suche, gładkie i pozbawione ognisk pleśni czy zagrzybienia. Drewno oczyszczamy więc z wszelkich zabrudzeń i starych powłok malarskich przy użyciu papieru ściernego o ziarnistości dobranej do kondycji materiału (od 120g do 320g). W przypadku dużych połaci można wspomóc się szlifierką. Powstały pył usuwamy, np. odkurzaczem, a wszystkie elementy konstrukcyjne odłuszczamy benzyną ekstrakcyjną i czekamy aż drewno wyschnie. – Najlepszy efekt przyniesie wykonanie prac renowacyjnych w sprzyjających warunkach pogodowych – gdy temperatura powietrza na zewnątrz mieści się w przedziale 8-25°C, przy wilgotności względnej do 80%, lekkim wietrze i delikatnym zachmurzeniu. Pozwoli to na sprawną aplikację i późniejsze prawidłowe wysychanie nałożonych wyrobów – mówi Dariusz Wróbel, Trener Produktu z FFiL Śnieżka SA.

Jaki produkt wybrać?
Po właściwym przygotowaniu drewnianych powierzchni można przejść do malowania. Pomoże w tym zastosowanie dopasowanych narzędzi. Pędzle syntetyczne sprawdzą się w przypadku preparatów wodorozcieńczalnych, natomiast te z naturalnego bądź mieszanego włosia – rozpuszczalnikowych. Do tej drugiej kategorii należą z reguły impregnaty. Przy wyborze produktu warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które zapewniają łatwą aplikację, np. wyroby specjalizującej się w produktach do ochrony i dekoracji drewna marki VIDARON. Warstwę gruntującą pod impregnaty ochronno-dekoracyjne, lakiery, lakierobejce i emalie ogólnego stosowania stworzymy wykorzystując bezbarwny Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON.

To produkt, który docenią osoby lubiące samodzielnie przeprowadzać renowację drewnianych elementów użytkowanych w najbliższym otoczeniu domu. Wyrób gruntuje, impregnuje, wzmacnia i chroni drewno przed sinizną, grzybami oraz owadami. Przeznaczony jest do konserwacji drewna budowlanego, ogrodowego, stolarki okiennej i drzwiowej oraz innych powierzchni, zarówno z drewna gładkiego, jak i szorstkiego – dodaje Dariusz Wróbel.

Po zagruntowaniu drewnianego ogrodzenia, do malowania nawierzchniowego można wykorzystać impregnat powłokotwórczy w wybranej wersji kolorystycznej lub też postawić na lakierobejcę, np. Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Tworzy ona trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie, skutecznie zabezpieczając drewno przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Lakierobejca łączy połysk z kolorem. Nakłada się ją zazwyczaj w dwóch warstwach. W przypadku tego produktu konieczne może być wykonanie szlifowania międzywarstwowego.

Dobór kolorystki jest zaś zależny od efektu, jaki chcemy uzyskać – dostępny jest m.in. kolor „Dąb Bielony”, a także „Heban Brazylijski” czy „Antracyt Szary”. Co istotne, stosując ten wyrób zgodnie z zaleceniami producenta uzyskamy 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony drewna.

Zadbane drewniane ogrodzenie jest doskonałą wizytówką domu i cieszy oczy domowników, zapewniając prywatność. Czas spędzony z pędzlem w dłoni i samodzielna renowacja wykonanego z drewna płotu mogę przynieść wiele satysfakcji, jeśli tylko zadbamy o dobór produktów łatwych w aplikacji a jednocześnie tworzących trwałą, odporną na działanie czynników atmosferycznych powłokę. W ten sposób przygotujemy najbliższe otoczenie domu do sezonu letniego, kiedy to będziemy mogli swobodnie relaksować się w przydomowym ogrodzie.
Melania Wojas