Jak zapobiec paradontozie?

Paląc papierosy, nadużywając alkoholu i nie dbając o higienę jamy ustnej najszybciej dotknie nas paradontoza. To choroba obecnie  dość powszechna i kosztowna.

Jak się zaczyna paradontoza?
Paradontoza jest to przewlekłe zapalenie przyzębia i może pojawić się w każdym wieku. Zazwyczaj atakuje pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Rozpoczyna się dość prozaicznie. Objawy choroby dla większości osób nie są jednak oczywiste i dlatego często ignorowane.

Jakie są objawy paradontozy?
– krwawienie z dziąseł,
– nieprzyjemny zapach i posmak w ustach,
– nadwrażliwość zębów,
– obnażanie szyjek zębowych,
– obrzęk lub zaczerwienienie dziąseł

Jeśli mamy jeden z powyższych sygnałów, to wybierzmy się do dentysty. Im szybciej to zrobimy tym lepiej, bo objawy bardziej zaawansowanej paradontozy to rozchwianie zębów, a nawet ropna wydzielina z dziąseł.

Na wzrost ryzyka wystąpienia paradontozy ma wpływ szereg czynników.

Przyczyny paradontozy:
– palenie i rzucie tytoniu,
– picie alkoholu w dużych ilościach,
– niewłaściwa higiena jamy ustnej,
– wady zgryzu,
– nieprawidłowa dieta,
– cukrzyca,
– zaburzenia hormonalne,
– reumatoidalne zapalenie stawów i wiele innych.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej
Codziennie resztki pokarmu gromadzą się na zębach. Jeśli nie dbamy o ich mycie, po pewnym czasie pojawia się osad, który z czasem przekształca się w kamień nazębny. Sprzyja to rozwojowi bakterii również w kieszonkach przyzębnych, a to już prosta droga do dalszej infekcji i przewlekłego stanu zapalanego. W dalszej kolejności bakterie atakują zębinę, a następnie korzeń, powodując rozchwianie zębów, a w przypadku dalszego nieleczenia – ich wypadanie. Skutki paradontozy mogą być opłakane, ale da się jej przeciwdziałać, a nawet leczyć.

Nie daj się zaskoczyć
Pierwszym krokiem do uniknięcia paradontozy jest prawidłowa higiena jamy ustnej, czyli profilaktyka. Należy myć zęby trzy razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Ważny jest również kierunek szczotkowania. Warto używać nici dentystycznej oraz myć język i policzki. Zalecana jest prawidłowa dieta – bogata w produkty zawierające witaminy A, C i D oraz unikanie żywności wysoko przetworzonej takiej jak fast food. Nie zapewni nam to stuprocentowej ochrony przed paradontozą, ale w dużej mierze zniweluje zagrożenie.

Jeśli jednak paradontoza nas zaatakuje, są sposoby na jej leczenie. Do łagodzenia objawów choroby stosuje się specjalne pasty do zębów, płukanki oraz żele. Nie rozwiązuje to jednak problemu. W zależności od stadium i zaawansowania choroby należy dobrać odpowiednie leczenie We wczesnym etapie zwykle – wystarczy prawidłowa higiena jamy ustnej oraz usuwanie kamienia nazębnego raz-dwa razy w roku.

Gdy choroba jest bardziej zaawansowana należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem w celu doboru optymalnej metody. – Po diagnostyce lekarz stomatolog dobierze odpowiednie rozwiązanie. W bardziej skomplikowanych przypadkach może być konieczny kiretaż, czyli oczyszczenie korzenia zęba z kamienia i płytki nazębnej oraz usunięcie z zapalnie zmienionej kieszonki zębowej tkanki oraz biofilmu bakteryjnego, a następnie jej zaszycie. W cięższych przypadkach pozostaje tylko i wyłącznie wizyta u chirurga szczękowego – tłumaczy lekarz stomatolog.

Nieleczona paradontoza to choroba, która potrafi prowadzić do długiego i skomplikowanego procesu leczenia, a nawet do konieczności interwencji chirurga szczękowego. Dlatego najlepiej dbać o codzienną higienę jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa oraz czyszczenie kamienia nazębnego przynajmniej dwa razy w roku. Jeśli będziemy regularnie przestrzegać tych zaleceń, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostaniemy jedną z 743 milionów osób, które na nią cierpią każdego dnia – lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa.
Kamila Nowakowska