Brama garażowa wymaga konserwacji i przeglądów

Za miesiąc będziemy witać lato, najcieplejszą porę roku. Choć maj nas nie rozpieszcza, to słońce coraz częściej wychodzi zza chmur, dostarczając nam witaminy D, a wraz z nią dodatkowej energii do działania. Nadal jednak obowiązują zasady dystansowania społecznego, więc większość wolnego czasu spędzamy w domu. Możemy wykorzystać go na prace konserwacyjne. Zacznijmy je np. od przeglądu bramy garażowej.
Brama garażowa jest ważnym elementem bryły domu. Zadbana staje się ozdobą elewacji. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się rozwiązania segmentowe, które są trwałe, łatwe w obsłudze i dostępne w różnych ciekawych wykończeniach, w tym imitujących drewno. Poza tym nie zabierają dużo miejsca w garażu i przed wjazdem do niego. Co zrobić, żeby zawsze działały bezproblemowo? Warto wykonywać cyklicznie zabiegi pielęgnacyjne i zachować przy tym gwarancję. Na żywotność wyrobu mają wpływ jak wiemy, czynniki mechaniczne związane z jego eksploatacją (otwieranie i zamykanie), jak i zewnętrzne – warunki atmosferyczne (deszcz, promieniowanie UV). Konserwację bramy garażowej trzeba przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku. W ten sposób będzie nam dobrze służyła przez długie lata.

Mechanika

Zaczynany od porządnego umycie produktu przy wykorzystaniu ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu czyszczącego oraz miękkiej ściereczki/gąbki (niewskazane jest używanie myjek ciśnieniowych) –unikniemy wówczas rys na powierzchni bramy. Warto sprawdzić, jakie preparaty do tego celu rekomenduje producent. Szczególną uwagę należy zwrócić na prowadnice podsufitowe oraz łączenia segmentów. Po obfitym spłukaniu płynu myjącego wodą, pozostawiamy bramę do całkowitego wyschnięcia. Następnie wszelkie uszczelki nawilżamy silikonem – sprawdzi się dla przykładu ten do pielęgnacji deski rozdzielczej w samochodzie, a jego nadmiar usuwamy ręcznikiem papierowym. Ponadto trzeba też nasmarować przeznaczonym do tego typu zabiegów smarem zawiasy i trzpienie rolek.

Automatyka

Koniecznie skontrolujmy działanie zabezpieczeń, np. przeciążeniowych oraz fotokomórek. Jak rozpoznać, że pracują prawidłowo? Jeśli nastąpi zatrzymanie bramy i jej cofnięcie w przypadku napotkania przygotowanej przez nas przeszkody.Na tym etapie opłaca się skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, najlepiej rekomendowanych przez producenta – mamy wówczas pewność, że dokonają szczegółowego przeglądu i ewentualnej wymiany zużytych elementów. Fachowcy dysponują nierzadko specjalistycznymi programami, dzięki którym mogą sprawdzić błędy nawet na odległość, takimi jak chociażby U-BASE, czyli innowacyjne oprogramowanie do zdalnego zarządzania urządzeniami BFT. Jeśli obecny napęd bramy nas zawodzi, możemy też wymienić go na nowy. Zwróćmy uwagę na rozwiązania z inteligentnym systemem zarządzania momentem obrotowym, np. z serii BOTTICELLI BFT z technologią D-TRACK, która automatycznie i w sposób dynamiczny dobiera właściwy moment obrotowy i aktualizuje go na wypadek zmian warunków pracy na obiekcie (warunki atmosferyczne, mechaniczne etc.). Wówczas brama będzie działać płynnie, bez obciążeń, a my będziemy cieszyć się dłuższą, bezawaryjną pracą napędu– mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny w BFT Polska, firmy produkującej wysokiej jakości napędy do bram. – W dodatku, taki system to gwarancja ochrony– sprawdza moment obrotowy w każdej chwili i jest w stanie wykryć przeszkodę, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo oprócz fotokomórek dodaje.

Samochód cieszy, ale chcąc, żeby był w pełni sprawny przez długie lata, powinniśmy go garażować. A jeśli jesteśmy posiadaczami garażu, to warto pomyśleć o dobrej bramie garażowej z napędem automatycznym, a następnie zadbać o jej systematyczne przeglądy. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie korzystać z tego pomieszczenia o każdej porze dnia.
Melania Wojas