Jakie zalety mają wieże mieszkalne na świecie i w Polsce?

nowoczesne budownictwo - wieże

Światowe centra wielkich aglomeracji miejskich przeżywają architektoniczny rozkwit i urbanistyczną transformację. Zmianie ulegają nie tylko rejony szczycące się doskonałą lokalizacją, ale także całe panoramy miast. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wież biurowych, ale i mieszkalnych, które są odpowiedzią na rosnącą potrzebę życia pod dobrym adresem – w sercu wielkomiejskiego organizmu.
Wznoszenie wysokich obiektów w centrach miast to trend ogólnoświatowy

i dotyczy zarówno wież wielofunkcyjnych (biurowo – handlowo – usługowych), jak i mieszkalnych. Z analizy Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) wynika, że tendencja ta jest widoczna od 2010 roku. Przy silnym popycie na mieszkania w połączeniu z niedoborem gruntów w centrach miast i ich wysokimi cenami, włodarze miast i deweloperzy coraz częściej „patrzą w górę”.

Dla przykładu tylko w Bostonie 55 proc. budynków mieszkalnych ukończonych w ostatniej dekadzie ma ponad 12 pięter. W Niemczech w budowie jest obecnie 30 takich projektów. Natomiast w Polsce, wieżowce mieszkalne to ciągle bardzo rzadkie przedsięwzięcie, co czyni mieszkanie w nich jeszcze bardziej prestiżowym.

Wizerunek wieży – wizerunek miasta

Na wzrost zainteresowania nowoczesnymi wieżami mieszkalnymi wpływa kurcząca się z każdym rokiem dostępność działek budowlanych. Firmy deweloperskie bacznie przeszukują  atrakcyjne lokalizacje, by znaleźć wolny i atrakcyjny z punktu widzenia przyszłych mieszkańców i inwestorów grunt. Interesującym przykładem wyłuskania z tkanki miejskiej znakomicie położonej działki może być Towarowa Towers – mieszkaniowa inwestycja firmy Asbud na warszawskiej bliskiej Woli, ulokowana w prestiżowej okolicach Ronda Daszyńskiego, nieopodal II linii metra i ścisłego centrum stolicy. Towarowa Towers stanowi jeden z przykładów deweloperskich inwestycji, mających miastotwórczy charakter.

Projekty wież łączących wiele funkcji (mieszkaniowe, rekreacyjne, usługowe i biznesowe) lub uzupełniające  już istniejącą tkankę miejską, wpisują się w globalny trend wielkomiejskiej architektury. Na mapach wielu światowych, europejskich i polskich miast wyrastają atrakcyjne wizualnie, strzeliste wysokościowce. Ich zleceniodawcy, projektanci i wykonawcy przykładają wielką wagę do efektu wyjątkowości i niepowtarzalności realizacji. Sięgają nie tylko po najnowsze rozwiązania i materiały, ale też ponoszą wszelkie starania, by mieszkalne wieże przykuwały ludzki wzrok. Można w tym miejscu przywołać, chociażby nowojorski New York by Gehry, który został pokryty stalowymi panelami, dzięki którym srebrzysty metal jest znakiem rozpoznawalnym budynku, albo  mediolański Bosco Verticale (wł. Wertykalny Las), gdzie na każdym balkonie, tarasie i dachu rosną dorosłe, duże drzewa.

Komfort miejskiego życia

Wieże Asbudu to pierwsza tego typu inwestycja w Warszawie po kilku

latach przerwy od  wybudowania Złotej 44 oraz budynku Cosmopolitan. Deweloper postawił na nowoczesne i rzadko spotykane w wieżowcach rozwiązania: otwieralne okna oraz balkony lub loggie w większości mieszkań. Nocą zaś minimalistyczna fasada wież będzie wyróżniała się ozdobną iluminacją. Dla mieszkańców zaplanowano taras o imponującej powierzchni około 900 m2.

Walory niepowtarzalnych wież mieszkalnych usytuowanych w atrakcyjnej przestrzeni miejskiej doceniają zarówno inwestorzy poszukujący bezpiecznych i zapewniających zysk inwestycji, jak i osoby szukające mieszkania dla siebie, w tym rodziny. Mieszkanie w wysokościowcach to symbol prestiżu, a ponadto wiąże się z wieloma korzyściami, jakich nie dają nieruchomości na przedmieściach – twierdzi Raied Tanous, CEO Asbud Group.

Dostęp do komunikacji miejskiej, liczne ścieżki rowerowe, bliskość przedszkoli, szkół, urzędów, parków, miejsc do spędzania wolnego czasu czy miejsc pracy, mają znaczenie dla osób ceniących czas i wygodę. W przypadku Towarowa Towers przyszli mieszkańcy poza komfortowo wykończonymi apartamentami pod klucz, otrzymują reprezentacyjne lobby
z recepcją, dobrze wyposażone kluby fitness, taras ze strefą relaksu, salę lounge, Rosnąca popularność życia w wieżowcach sprawia, iż znaczny procent lokali znika z oferty budujących je deweloperów już na etapie przedsprzedaży. Na tle cen innych nieruchomości premium, mieszkanie z głową w chmurach może się okazać decyzją pragmatyczną, racjonalną i nie mniej ugruntowaną, niż głęboko w ziemi osadzone wieże mieszkalne.
Dorota Czerwińska