Szklarska Poręba to raj dla sportowców

Szklarska Poręba - mikroklimat alpejski

Szklarska Poręba coraz częściej jest określana jako polski eden dla miłośników sportu i rekreacji. Idealne miejsce dla biegaczy i narciarzy biegowych, swoją wyjątkowość zawdzięcza mikroklimatowi, zbliżony do alpejskiego. Sportowcy chętnie odwiedzają te rejony.

Szklarska Poręba położona w południowo-zachodniej części Polski, u stóp Karkonoszy i Gór Izerskich. Miasto zaczęto doceniać już na początku lat trzydziestych XX w. W tym czasie powstawały pierwsze uzdrowiska, kurorty czy też szpitale. Naturalne walory przyrodnicze po dziś dzień przyciągają wielu sportowców i turystów chcących pielęgnować zarówno kondycję fizyczną, jak i zdrowotną. Zachęcają do przyjazdu czarujące krajobrazy i krystalicznie czyste powietrze, porównywane do klimatu w Alpach.

Szklarska Poręba – aktywny sport w bliskości z naturą

Wspomniany raj dla sportowców jest szczególnym miejscem dla rowerzystów, biegaczy i narciarzy. Jedni zachwycają się aurą zimową, korzystając z licznych ośrodków sportów zimowych, inni zaś traktują Karkonosze jako idealną bazę wypadową na wycieczki piesze i rowerowe. Bogactwo Szklarskiej Poręby liczy ponad 20km tras zjazdowych oraz 450km tras rowerowych o szerokim spektrum trudności. Tak imponująca ilość szlaków w prozdrowotnym regionie Polski pozwala na organizowanie licznych sportowych imprez. Przykładowo już od 1976 roku na Polanie Jakuszyckiej odbywa się Międzynarodowy Bieg Piastów przyciągający ludzi aktywnie uprawiających sport z całej Europy. Trenowanie nart biegowych i wzięcie udziału w takim wydarzeniu, to niekiedy spełnienie marzeń dla wielu sportowców. Specyficzny mikroklimat, wyróżniające na tle innych rejonów ukształtowanie terenu oraz częste wymiany mas powietrza umożliwiają wykonywanie różnorodnych treningów przy bliskim kontakcie z przyrodą i naturą.

Regeneracja ciała po aktywnym wysiłku

Duży wysiłek, zarówno podczas maratonu biegowego czy też na obozie sportowym, wymaga jednak odpowiedniego wsparcia medycznego. Coraz częściej sportowcy korzystają z rozmaitych zabiegów wspomagających regenerację po treningu. Chcąc podążać za rozwojem nauki i przyspieszać powrót do całkowitej sprawności. Osoby aktywnie uprawiające sport coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania i technologiczne terapie zdrowotne.

Niedobór tlenu

Deficyt tlenowy powstający podczas uprawiania sportu to jedna z większych trudności z jaką zmagają się sportowcy. Innowacyjnym i jednym z najbardziej efektywnych sposobów dostarczania tlenu do komórek ciała jest Tlenoterapia Hiperbaryczna. Zabieg w komorze hiperbarycznej jest niezwykle korzystny dla osób chcących profilaktycznie poprawiać kondycję ciała i skóry, a także walczących z przewlekłymi chorobami. Dostarczenie zwiększonej ilości tlenu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa pracy serca, krążenia czy też układu nerwowego. Z perspektywy sportowca komora hiperbaryczna może stanowić idealne dopełnienie całego treningu. Wielu sportowców, przyjeżdżających do Szklarskiej Poręby wykorzystuje naszą komorę. Dzięki czemu, jeszcze bardziej mogą pobudzić swoje komórki i zregenerować organizm. Jest to bardzo ważne przed kolejnym treningiem czy zawodami – mówi Karina Potapczyk, właścicielka Pensjonatu Zającówka.

Tlenoterapia – regeneracja sił

Tlenoterapia to znakomita metoda na przyspieszenie regeneracji mięśni, zwiększająca wydolność, a także poprawiająca sprawność fizyczną. Co więcej, w przypadku kontuzji czy mikro urazów przyspiesza czas rekonwalescencji organizmu.

Dobry dotyk w służbie zdrowego piękna wsparty źródłami natury” to słowa idealnie opisujące tlenoterapię hiperbaryczną. Stanowią one misję rodzącej się pod skrzydłami pensjonatu Zającówka, Spa Pro Natura. To tutaj w samym sercu Szklarskiej Poręby można skorzystać z oferty tlenoterapii. Komora hiperbaryczna rewelacyjnie zregeneruje ciało, po jeździe na nartach – dodaje Karina Potapczyk.
Magdalena Ulanowska