Czystość w łazience – jak łatwo ją utrzymać?

Jak utrzymać czystość w łazience?

Czystość w łazience wiele mówi o gospodarzu domu. Higiena jest podstawą!. Pomieszczenie powinno być schludne i dobrze zorganizowane, by świecić przykładem. Nie zawsze jednak tak jest. Zdarzają się nieestetyczne zacieki na szybach kabiny prysznicowej, zanieczyszczenia w brodziku, umywalce i misce WC. Często problemem jest usunięcie kamienia z urządzeń sanitarnych. Co zrobić, żeby ułatwić sobie sprzątanie?

Łatwe zadbanie o czystość w łazience

Zadbanie o czystość w łazience nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga trochę pracy. Strefa WC powinna być nieskazitelna. Trudno jest sprzątać ją po każdej osobie korzystającej z toalety. Są gotowe rozwiązania na rynku, które pomogą nam utrzymać toaletę w czystości. Do nich niewątpliwie należą bezkołnierzowe miski WC. Pozbawione są one klasycznego rantu – kołnierza właśnie, gdzie w ukrytych i niedostępnych do wyczyszczenia zakamarkach gromadzi się najwięcej bakterii oraz osadza kamień. Ceramiczne miski Geberit Rimfreenie mają krawędzi, dzięki czemu są estetyczne i znacznie łatwiejsze do czyszczenia. Zaś dzięki technologii TurboFlush, zapewniają ciche, a jednocześnie bardzo dokładne spłukiwanie. Za sprawą zoptymalizowanego przepływu wody w kształcie spirali, toaleta jest zawsze czysta w środku, bez konieczności każdorazowego czyszczenia.

Higiena w łazience

By zachować higieniczną czystość w łazience, warto zakupić zdejmowaną deskę sedesową, najlepiej wykonaną z antybakteryjnego materiału. Jej demontaż jest szybki i bardzo łatwy, co pozwala na bezproblemowe wyczyszczenie w każdym zakamarku, zarówno samej deski, jak i jej pokrywy. Z kolei, dzięki takim materiałom jak duroplast, deska będzie wyjątkowo wytrzymała i lekka, a przy tym komfortowa. Najlepszym na to przykładem jest model Modo Koło. O najwyższy standard higieny w strefie WC pomogą zadbać także bezdotykowe przyciski uruchamiające z oferty Geberit. Są one wyjątkowo higieniczne i łatwe do czyszczenia. Nie trzeba naciskać przycisku ani go dotykać – dzięki temu jest on zawsze czysty. Jeśli do tego zdecydujemy się na podtynkowy zestaw WC z podwieszaną misą, nasza strefa WC będzie higienicznie czysta na co dzień.

Porządek w strefie prysznica

Prysznic w łazience to nie tylko funkcjonalność i wygoda, ale też trudne miejsce do sprzątania. Zacieki na szybach, osad z kamienia, zatkany odpływ w brodziku i gromadzący się grzyb w zakamarkach – to codzienny koszmar jego użytkowników. Zazwyczaj nawet dostępne na rynku detergenty nie wystarczają, by utrzymać go w czystości na dłużej. Tymczasem pożądany efekt łatwiej uzyskamy wybierając odpowiednie wyposażenie strefy prysznica już na etapie projektowania łazienki. Kabiny typu walk in – z czystą taflą szkła osadzoną na pojedynczych profilach lub proste konstrukcje, oparte na połączeniu kilku szyb z drzwiami, zdecydowanie minimalizują ryzyko gromadzenia się zanieczyszczeń w trudno dostępnych elementach łączących. Ograniczone do minimum miejsca uszczelnienia silikonem na zawsze eliminują problem ich zabrudzenia.

Płaski brodzik

Do tego typu kabiny dobierzemy płaski brodzik lub odpływ liniowy i całkowicie zminimalizujemy ryzyka gromadzenia się na nim osadów i kłopotliwego szorowania. W tej roli sprawdzi się prostokątny brodzik Nemea Koło. Wyróżnia go szczególna odporność na drobne uszkodzenia oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Co więcej, można go zabudować na dwa sposoby – stawiając na powierzchni podłogi lub zabudowując na równo z jej poziomem.

Montaż odpływu liniowego

Dobrym rozwiązaniem będzie także montaż nowoczesnego odpływu liniowego, takiego jak Geberit CleanLine. W przeciwieństwie do tradycyjnych odpływów, nie odprowadza wody w sposób niewidoczny, lecz przez elegancki otwarty odpływ ze stali nierdzewnej. Dzięki temu nie ma ukrytych miejsc, w których mógłby gromadzić się brud i powodować nieprzyjemne zapachy. Także sposób jego czyszczenia jest dziecinnie prosty. Wystarczy wyjąć i wypłukać wkład grzebieniowy, szybko wytrzeć kanał CleanLine – i gotowe!
Magdalena Jankowska