Powinniśmy wiedzieć, co przyspiesza starzenie skóry, zanim zaczniemy poszukiwać rozwiązań. Musimy zlikwidować przyczyny, zanim sięgniemy po kremy, maski, składniki aktywne, suplementy czy zabiegi. Nawet najlepsze preparaty mogą nie być skuteczne w likwidacji bruzd, zmarszczek, zwiotczałej skóry. Poznajmy czynniki mające destrukcyjny wpływ na naszą urodę i przyspieszające jej starzenie.
Co przyspiesza starzenie skóry?
Za elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry odpowiada w dużej mierze kolagen. Białko to buduje włókna tkanki łącznej, tworzące podporę dla komórek skóry. Odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu paznokci, włosów, kości, mięśni i stawów w dobrej kondycji. Zła wiadomość jest taka, że z wiekiem spada jego produkcja w naszym organizmie, a tym samym prowadzi do starzenia się skóry. Traci ona jędrność, prowadząc do pojawiania się zmarszczek oraz zaburzenia owalu twarzy. W celu opóźnienia procesu, trzeba zadbać o właściwy poziom kolagenu. Należy dostarczać go z zewnątrz, jednocześnie unikać lub wyeliminować czynniki, które mu szkodzą.
Palenie tytoniu to wróg skóry
Palenie tytoniu przyspiesza starzenie skóry. Należy do tych czynników, które najbardziej szkodzi kondycji skóry. Zmniejsza przepływ krwi w naczyniach włosowatych, ograniczając dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych do komórek skóry. Stymuluje produkcję wolnych rodników, uszkadzających białka strukturalne skóry, jak: kolagen i elastyna. Palenie papierosów zmniejsza także syntezę nowego kolagenu, ponieważ nikotyna zawierają substancje toksyczne, hamujące aktywność fibroblastów, czyli komórek, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Palenie tytoniu niszczy istniejący kolagen i utrudnia jego odbudowę, Warto zatem raz na zawsze uwolnić się od tego nałogu.
Stres przyspiesza starzenie skóry
Stres jest wrogiem skóry i młodego wyglądu. Przyczynia się do wydzielania hormonów, jak kortyzol i adrenalina, negatywnie wpływające na produkcję kolagenu. Kortyzol zwiększa aktywność enzymów niszczących kolagen, czyli metaloproteinazów macierzy (MMP), prowadząc do osłabienia włókien kolagenowych oraz utraty gęstości skóry. Adrenalina z kolei zmniejsza przepływ krwi w naczyniach skórnych. Ogranicza transport tlenu oraz składników odżywczych do komórek skóry, potrzebnych do syntezy kolagenu. Stres zaburza równowagę hormonalną, co może prowadzić do problemów skórnych, takich jak np.: trądzik, egzema, łuszczyca…. Jest niezwykle ważne, by redukować stres za pomocą metod relaksacyjnych, nie pogłębiając go szkodliwymi dla zdrowia czynnikami.
Niezdrowe jedzenie a kolagen
Negatywny wpływ na poziom kolagenu w skórze ma również niezdrowa dieta. Cukier, biała mąka i alkohol oraz wysokoprzetworzone jedzenie, mogą powodować proces glikacji –łączenie się cząsteczek cukru z białkami. W efekcie dochodzi do uszkodzeń włókien kolagenowych i elastynowych, co z kolei zwiększa ryzyko utraty jędrności i przebarwień skóry oraz powstawania zmarszczek. Ponadto niektóre składniki odżywcze, jak: witamina C, cynk, krzem, niezbędne są do prawidłowej syntezy kolagenu. Niedobór tych substancji w diecie zaburzać może produkcję, a także osłabiać jego jakość. Warto zatem zadbać o zrównoważoną dietę, bogatą w kolagen i antyoksydanty, wspierającą zdrowie oraz kondycję skóry.
Zanieczyszczenie środowiska – wróg skóry
Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla zdrowia, ale też i dla skóry. Zawiera bowiem: pyły, ozon,metale ciężkie, tlenki azotu i wolne rodniki, mogące uszkadzać komórki organizmu i niszczyć kolagen. Zanieczyszczone środowisko może zaburzać naturalny proces produkcji kolagenu, hamując syntezę witaminy C oraz aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za tworzenie tak ważnego składnika skóry.
Promieniowanie UV
Słońce dostarcza witaminy D, ale promieniowanie ultrafioletowe niszczy strukturę DNA komórek skóry i prowadzi do degradacji kolagenu. Promieniowanie UV przenika przez naskórek, uszkadzając włókna kolagenowe, w wyniku czego dochodzi do ich pękania i zwiotczenia. Ponadto, stymuluje produkcję enzymów – MMP, rozkładających kolagen i hamujących jego syntezę. Skóra traci więc swoją gęstość i elastyczność, prowadząc do utraty jędrności i starzenia się skóry oraz powstawania zmarszczek. Należy zapobiegać tym przykrym skutkom, poprzez stosowanie kremów z filtrem UV oraz noszenie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych. Warto unikać opalania się, gdy jest największe nasłonecznienie.
Jak uzupełnić kolagen?
Utrata kolagenu jest procesem, który wraz z wiekiem naturalnie postępuje. Szkodliwe czynniki przyspieszają go, destrukcyjnie wpływając na kolagen i jego syntezę. Warto zadbać o jego uzupełnianie, dostarczając organizmowi z zewnątrz. Znamy kilka sposobów na uzupełnienie go w skórze, które promują eksperci, ale nie każdy jest tak samo skuteczny. Jednym z nich jest dieta kolagenowa, która polega na spożywaniu produktów bogatych w ten składnik. W menu diety kolagenowej powinny znaleźć się: galareta mięsna,skórki i chrząstki zwierzęce; mięso, nabiał, jaja, żelatyna, ryby, owoce morza i wodorosty. Ważne są też owoce i warzywa, bogate w witaminę C, potrzebną do syntezy kolagenu. Dieta kolagenowa jest prostym sposobem na utrzymanie właściwej ilości tej substancji w organizmie,ale może być jedynie wsparciem kolagenowym.
Suplementy diety jako uzupełnienie kolagenu
Suplementy diety uzupełniają kolagen, dlatego warto sięgać po różnego rodzaju tabletki, kapsułki, gotowe płyny, proszki do rozpuszczania i żele. Bardzo często spotykanym, najbardziej pożądanym dla urody i gładkiej skóry rodzajem kolagenu w suplementach diety jest kolagen typu I. Stanowi on większość białek kolagenowych w skórze. Preparaty mogą też zawierać dodatkowe składniki, które wspomagają działanie kolagenu, jak np.: witamina C, kwas hialuronowy, biotyna, koenzym Q10. Środki stosowane doustnie ulegają metabolizmowi, natomiast powstałe aminokwasy rozkładają się po całym organizmie, zamiast koncentrować się na konkretnej okolicy.
Kosmetyki i zabiegi na odbudowę kolagenu
Do odbudowy kolagenu sugerowane są odpowiednie kosmetyki i zabiegi. Jednak aktywne cząsteczki zawarte w kremach czy innych preparatach stosowanych zewnętrznie, nie przenikają przez barierę ochronną naskórka. Medycyna estetyczna skutecznie pobudza produkcję własnego kolagenu lub dostarcza go do skóry. Proponowane obecnie zabiegi estetyczne inwazyjne i nieinwazyjne, są skuteczne i bezpieczne. Przykładami są m.i.: mezoterapia igłowa, terapia laserowa, implantacja nici. Dzięki zabiegom estetycznym włókna kolagenowe regenerowane są we wskazanym miejscu lub też w całej problematycznej okolicy. Powinny być wykonywane tylko w renomowanych gabinetach, przez specjalistów.
Kolagen dla gładkiej skóry
Występuje wiele rodzajów kolagenu, ale jedynie jeden jest najistotniejszy dla dobrej kondycji skóry oraz jej młodego wyglądu – kolagen typu I. Jego główną jednostką strukturalną jest tropokolagen typu I. Tego rodzaju kolagen stanowi ok. 80% całkowitej ilości kolagenu w skórze. Tworzy włókna kolagenowe, zapewniające skórze jej budowę, wytrzymałość i sprężystość. Tego typu kolagen za pomocą jego najmniejszej, podstawowej cząsteczki – tropokolagenu, jesteśmy w stanie bezpiecznie go uzupełnić. Ten prekursor dojrzałego kolagenu, możemy skutecznie dostarczać do skóry za pomocą zabiegów iniekcyjnych. Opiera on swoje działanie na bezpośrednim wnikaniu w uszkodzone struktury kolagenowe w tkankach, jak i stymulowanie organizmu do pomnażania obecnych już włókien.
Suplementacja kolagenu
Suplementując kolagen w dojrzałej formie (tylko taka jest dostępna), musi zostać rozłożony na aminokwasy, żeby działać regenerująco. Niestety wpływa on jedynie na obecne już w tkankach włókna kolagenowe i wzmacnia je. Z kolei tropokolagen wnika w nie natychmiast, regenerując, uzupełniając w nich braki i pomnażając je. Tropokolagen działają jako biostymulator, i opiera swoje działanie na naturalnych procesach jakie zachodzą w organizmie. Długofalowo wzmacnia „stelaż” twarzy, utrzymując m.in. odpowiednie napięcie skóry oraz mięśni, co pozwala zachować jej prawidłowy owal i zredukować albo zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Tropokolagen znajduje się w produktach iniekcyjnych, wzbogaconych o dodatkowe składniki koktajli do mezoterapii. Wśród substancji wspierających działanie kolagenu, które są warte naszej uwagi, są m.in. glukonian magnezu. Odgrywa on ważną rolę w procesach dojrzewania kolagenu. Natomiast kwas askorbinowy (witamina C) wpływa na dojrzewanie włókien kolagenowych.
Kolagen dla każdego
Kolagen jest coraz bardziej popularny z uwagi na swoją skuteczność w działaniach przeciwstarzeniowych. Z tego względu, warto dobrać odpowiednią metodę uzupełnienia tego składnika w skórze. Kolagen w formie tropokolagenu, profilaktycznie, ale też odbudowywująco, może być doskonałym wsparciem dla zdrowia i urody, zarówno dla kobiet oraz mężczyzn w każdym wieku. Chcąc pomóc swojej skórze, warto uzupełniać kolagen.
Kamila Nowakowska