Finger Food – karnawałowe przekąski

Karnawałowe potrawy nie wymagają specjalnych zdolności kulinarnych. Możemy przygotować przekąski typu finger food – przysmaki do ręki, na jeden kęs. Wykonując je przy minimalnym nakładzie pracy, sprawimy każdemu przyjemność. Co przygotować na karnawałowy stół?
Na żadnej porządnej imprezie nie może zabraknąć jedzenia. Dobrze sprawdzą się przekąski, które możemy skonsumować pomiędzy jednym, a drugim tańcem. Pamiętajmy, żeby menu było ściśle dopasowane do stylu imprezy. Jeżeli stawiamy na czyste szaleństwo postawmy na przysmaki finger food – na jeden kęs.

W tym wypadku triumfy świecą koreczki przygotowane m.in. z sera, wędlin, ogórków, papryki itp. Kolejno możemy postawić na kolorowe kanapeczki, ciastka, orzeszki, paluszki, przeróżne słodkości. Wachlarz możliwości jest niezwykle szeroki. Nie należy też zapominać o wygodzie i zachowaniu higieny. Jako, że produkty te spożywamy głównie rękoma należy je tak przygotować aby nie wymagały nieustannego wycierania czy też mycia dłoni. Małe przekąski, idealnie nadające się na jeden kęs – to jest to.

Pamiętajmy, że udane karnawałowe przyjęcie to nie tylko świetna muzyka i doborowe towarzystwo, ale także menu bogate w pyszności. Oryginalne, a przy tym łatwe w przygotowaniu przekąski, to doskonały pomysł na smakowite menu karnawałowe.

Przystawki proponowane przez laureatów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”:

Pasta serowo-jajeczna
Składniki:
3 jajka
100 g Goudy pełnotłustej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku (certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
2-3 łyżeczki majonezu
ząbek czosnku, szczypiorek, sól

Przygotowanie:
Jajka gotujemy na twardo, obieramy i siekamy widelcem na drobne kawałki. Ser ścieramy na tarce o drobnych oczkach i mieszamy z posiekanymi jajkami. Następnie dodajemy majonez, przetarty przez praskę czosnek (lub czosnek granulowany), drobno posiekany szczypiorek i solimy całość. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, przekładamy pastę do zamykanego pojemnika i wstawiamy na kilka minut do lodówki, aby smaki się połączyły. Pastą smarujemy kanapki, które możemy udekorować posiekanym szczypiorkiem.

Smażone gałki jaglane z serem
Składniki na 4 porcje:
300 g kaszy jaglanej
2 łyżki masła
100 g sera Salami Serenada Spółdzielczej Mleczarni Spomlek (certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
sól – bułka tarta do panierowania
olej do smażenia, kwaśna śmietana

Przygotowanie
Lekko solimy wodę i ją zagotowujemy, dodajemy kaszę i gotujemy na najmniejszym ogniu przez ok. 15 minut, mieszając. Zdejmujemy kaszę z ognia, dodajemy masło oraz starty ser i wyrabiamy składniki na jednolitą masę, a następnie formujemy z niej pulpeciki. Kuleczki obtaczamy w bułce tartej i smażymy w oleju z obu stron na złoto. Podajemy z kwaśną śmietaną i suszonymi owocami.

Pasta twarogowa na bazie oleju lnianego
Składniki:
2-3 łyżki Oleju lnianego OLEJOWY RAJ tłoczonego na zimno niefiltrowanego firmy Kamila Zubrycka OLEJOWY RAJ (certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
125 g twarogu 0%
2-3 łyżki jogurtu, maślanki lub kefiru 0%
miód, cynamon, czosnek lub inne przyprawy

Przygotowanie
Wszystkie składniki (poza twarogiem) umieszczamy w pojemniku. Następnie blendujemy je, dodając małe porcje twarogu. Gotowa pasta powinna być jednolita, bez grudek.
Magdalena Matusik