Kontrola nad powietrzem w domu: Dyson Pure Hot + Cool Link™ oczyszcza, grzeje i chłodzi

Nowy oczyszczacz Dyson Pure Hot+Cool™ Link został stworzony z myślą o pracy w każdych warunkach: zimą szybko i równomiernie nagrzewa całe pomieszczenie, latem zapewnia błyskawiczną ochłodę, a przez cały rok w inteligentny sposób oczyszcza powietrze. Urządzenie automatycznie usuwa wykryte zanieczyszczenia i jednocześnie na bieżąco przesyła informacje o jakości powietrza wewnątrz oraz zewnątrz pomieszczenia poprzez aplikację Dyson Link.
Usuwa 99,95% mikro cząstek o średnicy zaledwie 0,1 mikrometra
Poziom zanieczyszczenia powietrza w domu może być nawet pięciokrotnie wyższy niż na zewnątrz, a przecież około 90% naszego czasu spędzamy właśnie w pomieszczeniach. Oczyszczacze powietrza pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń, pyłków, pleśni, bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Jednakże niektóre konkurencyjne oczyszczacze wykorzystują silniki, które w celu wychwycenia zanieczyszczeń tłoczą powietrze przez powierzchnię filtra. W rozwiązaniu tym zanieczyszczenia często przedostają się na zewnątrz i trafiają z powrotem do powietrza, którym oddychamy.

W najnowszym oczyszczaczu Dyson Pure Hot+Cool Link™ zastosowano szklany filtr HEPA 360, również opracowany przez firmę Dyson. Technologia ta zapewnia wychwytywanie 99,95% potencjalnie szkodliwych cząstek o średnicy zaledwie 0,1 mikrometra. Odfiltrowane cząstki więzną w filtrze i nie powracają do powietrza którym oddychamy. To jednak nie wszystko – umieszczone wewnątrz urządzenia czujniki wykrywają zmiany warunków panujących w otoczeniu, a następnie automatycznie dostosowują przepływ powietrza w taki sposób, aby utrzymać docelową jakość powietrza.

Powietrze w naszych domach może zawierać mieszankę następujących gazów i cząstek:

 • Formaldehyd: pianka stosowana w obiciach meblowych może uwalniać formaldehyd. Także niektóre wykładziny, dywany i ich podkłady mogą uwalniać lotne związki organiczne – zarówno tuż po zakupie, jak i przez cały okres eksploatacji.
 • Pył węglowy: z opalanych drewnem kominków i pieców emitowane są cząstki stałe.
 •  Benzen i formaldehyd: niektóre substancje chemiczne występujące w świecach zapachowych mogą uwalniać lotne związki organiczne.
 •  Naskórek/sierść: koty, psy i inne zwierzęta domowe roznoszą mikroskopijnej wielkości cząstki po całym domu.
 •  Lotne związki organiczne: niektóre odświeżacze powietrza i środki czystości zawierają lotne związki organiczne, które mogą ulegać uwolnieniu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Ochrony Środowiska USA, jednymi z najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach są toksyczne opary rozpuszczalników czyszczących i dezodorantów.
 • Pyłki: rośliny i kwiaty mogą uwalniać mikroskopijnej wielkości pyłki.
 • Inne lotne związki organiczne: palniki gazowe, a także sam proces gotowania żywności, może być źródłem oparów i lotnych związków organicznych.

Oczyszcza, grzeje i chłodzi
Nad oczyszczaczem grzejnym Dyson Pure Hot+Cool™ Link pracował zespół 25 inżynierów z firmy Dyson. Jego stworzenie wymagało wielu żmudnych prac badawczo-rozwojowych. Urządzenie automatycznie utrzymuje w pomieszczeniu pożądaną temperaturę i wydmuchuje silny strumień oczyszczonego powietrza. Korzysta przy tym z termostatu oraz z technologii Air Multiplier™, która zimą rozprowadza ciepłe powietrze na dużej przestrzeni, a latem tworzy strumień chłodnego powietrza.

Napędzany technologią Jet Focus
Oczyszczacz Dyson Pure Hot+Cool™ Link został zaprojektowany w taki sposób, aby można było zastosować w nim technologię Dyson Jet Focus. Technologia ta inspirowana jest tzw. efektem Coandy, czyli zjawiskiem polegającym na tym, że strumień powietrza przylega do powierzchni wzdłuż której się przemieszcza.
Aby zapewnić efekt grzania i chłodzenia punktowego, powietrze wydmuchiwane jest z dyszy, a następnie przyspieszane w wyniku przepływu ponad powierzchnią o kształcie profilu lotniczego. W ten sposób tworzy się liniowa wiązka powietrza. W trybie ogrzewania lub chłodzenia całego pomieszczenia, wiązka ta łączy się z dodatkową wiązką, która rozszerza jej kąt, dzięki czemu powietrze wydmuchiwane jest w postaci silnego, szerokiego strumienia.

Automatycznie monitoruje, reaguje i oczyszcza – a następnie przesyła raport na aplikację Dyson Link .
Aplikacja Dyson Link, działająca na systemach iOS oraz Android, umożliwia:

 • zdalne monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniu – nawet wówczas, gdy jesteśmy poza domem.
 • wgląd w aktualne informacje na temat jakości powietrza w domu, dostęp do urządzenia i ustawienie nowych parametrów zanim jakość powietrza osiągnie poziom „bardzo niski”.
 • przeglądanie historii jakości powietrza – pozwala to przewidywać okresy szczytowego zanieczyszczenia, np. w sezonie pylenia roślin lub podczas sprzątania i gotowania. W przypadku wyboru trybu auto, urządzenie może automatycznie reagować na zmiany jakości powietrza.
 • dostęp w czasie rzeczywistym do informacji na temat jakości powietrza w domu i na zewnątrz, w lokalizacji wybranej przez użytkownika.
  Jagoda Chojecka