W sobotę na raciborski rynek zawita Święty Mikołaj

Ręcznie robione zabawki, ozdoby choinkowe, szkatułki, biżuteria, rzeźbione aniołki oraz smakowite sery, ciasta i wędliny – na raciborskim rynku rozpoczął się kiermasz rękodzieła i wyrobów regionalnych. Zamontowany jest już: namiot sferyczny, karuzela, zimowe kino, a w weekend odbędą się dodatkowe atrakcje.

W Raciborzu można poczuć świąteczny klimat. Bajkowo przyozdobiony rynek, a na nim drewniane kramy, karuzela, duży namiot sferyczny przypominają, że Boże Narodzenie już niedługo.

Od 1 grudnia kupcy rozłożyli kramy z ozdobami świątecznymi, zabawkami i słodyczami. Są również ciepłe pączki i grzane wino. Od 7 grudnia dołączyli do nich rękodzielnicy. – Na raciborskim jarmarku jestem po raz drugi. Lubię tu przyjeżdżać, ze względu na wspaniałą atmosferę, sympatycznych organizatorów i duże zainteresowanie moimi wyrobami – mówi z entuzjazmem pani Małgorzata z Gliwic, która oferuje mnóstwo kolorowych, szydełkowych ozdób. – Wszystko robię sama, to mój sposób na relaks po pracy. Zaczęła od szydełkowania koszyków, a że święta Bożego Narodzenia tuż, tuż przygotowałam kilka bombek i innych świątecznych ozdób z kordonki i bawełnianego sznurka – dodaje rękodzielniczka.

Starannie dobrane i przygotowane ozdoby świąteczne znaleźć możn także przy straganie pani Marii z Raciborza. Oferuje piękne stroiki, kompozycje, lampiony, a w szczególności wianki. Swoje prace wykonuje z ekologicznych materiałów, albo przedmiotów codziennego użytku. Florystka z pasji i zamiłowania rękodziełem zajmuje się od 4 lat. – Drugi raz uczestniczę w jarmarku w Raciborzu. Bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że pogoda i odwiedzający nasze kramy i tym razem dopiszą. Klimat jest super, atrakcje jakie przygotowali organizatorzy również, serdecznie zachęcam do udziału – przyznaje Maria Mordeja.

Zmarznięci i zmęczeni zimową aurą ogrzać się mogą w namiocie sferycznym, gdzie od czwartku do niedzieli zaplanowano wyświetlanie bajek dla dzieci i ciekawe produkcje filmowe w ramach zimowego kina. Dla milusińskich dostępna jest darmowa karuzela.

Kulminacja atrakcji nastąpi w weekend. W sobotę na Rynek zawita św. Mikołaj ze strażakami. W niedzielę odbędzie się wielkie gotowanie świątecznej potrawy (ok 3000 darmowych porcji dla mieszkańców). Nie zabraknie również dobrej muzyki i występów artystycznych. Szczegółowy plan świątecznego kiermaszu i towarzyszących mu atrakcji znajduje się na plakacie oraz stronie internetowej: https://www.raciborz.pl/kultura_i_sport/Jarmark_Bozonarodzeniowy_2017.
Justyna Korzeniak