Miasto Racibórz zaprasza na wyjątkowego Sylwestra

Okazją do wzięcia udziału w koncercie opery i operetki będzie Sylwester 2017 r.. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: „Z batutą i humorem” . Będzie ono kończyło stary rok i rozpoczynało nowy. Orkiestrę poprowadzi maestro Maciej Niesiołowski.
Jeśli nie macie jeszcze planów na Sylwestra, albo znudziły wam się wystawne bale, domówki czy imprezy „pod chmurką” ciekawą propozycję ma Raciborskie Centrum Kultury. W murach zabytkowej kamienicy zabrzmi Jurajska Orkiestra Kameralna, którą poprowadzi Maciej Niesiołowski. Wybitny polski wiolonczelista oraz dyrygent. Grał m.in. w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie, zespole kameralnym „Con moto ma cantabile” czy Kwartecie Wilanowskim. Był również cenionym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego w Warszawie czy orkiestry Akademii Muzycznej w Warszawie. Koncertuje w kraju i za granicą. Prawdziwą popularność zdobył prowadząc stałą audycję muzyczną pt. „Z batutą i humoremkto wystąpi w Sylwestra w Raciborzu?

” w Telewizji Polskiej, za co w 1990 r. otrzymał „Wiktora”, prestiżową nagrodę publiczności.

Tytuł „Z batutą i humorem” przyjął się doskonale, więc maestro Maciej Niesiołowski wspólnie z Jurajską Orkiestra Kameralną zaprezentują raciborskiej publiczności melodie Benatzkiego, Gounoda, Kalmana, Offenbacha czy Straussa. Co ciekawe, to jedyna w swoim rodzaju orkiestra, będąca na estradzie także komentatorem wydarzeń i aktorem granego przez siebie koncertu-spektaklu. Z orkiestrą wystąpią także soliści Anita Maszczyk- sopran i Michał Musioł – tenor, artyści związani wcześniej z Gliwickim Teatrem Muzycznym. – Sprawdzeni w niejednym muzycznym projekcie pozwolą państwu śmiać się do łez, a także wzruszać pięknem prezentowanych utworów – zapewnia Joanna Maksym- Benczew, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury. Sylwestrowy koncert kończy obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

Organizowane rok rocznie imprezy sylwestrowe w RCK cieszą się dużą popularnością. Sala koncertowa pęka w szwach, bilety rezerwowane są z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a uczestnicy prześcigają się w pozytywnych opiniach. – Z pewnością dzieje się tak za sprawą ciekawej formuły tych koncertów sylwestrowych, podczas których publiczność może posłuchać największych dzieł operowych i operetkowych, a całość prowadzona jest w dość luźny i niezwykle humorystyczny sposób. Niektórzy niesieni muzyką nawet tańczą na korytarzach bocznych sali widowiskowej. Miłe jest również to, że wspólnie o północy wznosimy symboliczną lampkę szampana i składamy sobie życzenia – zachęca do udziału w wydarzeniu dyrektor RCK.
Justyna Korzeniak
Zdjęcia: RCK