Jak wybrać drzwi do pokoju dziecięcego?

Minęło już świąteczne zamieszanie i możemy spokojnie pomyśleć o urządzeniu naszym pociechom przytulnego i funkcjonalnego pokoju. Ważną rolę odgrywają odpowiednio dobrane drzwi.
Dziecięcy pokój to wyjątkowa przestrzeń, w której najmłodszy członek rodziny spędza większość swojego czasu, przeżywając przy tym niesamowite przygody i wymyślając najróżniejsze zabawy. Kiedyś rodzice nie przywiązywali dużej wagi do wystroju tego pomieszczenia. Dziś sytuacja się zmieniła – produkty dostępne na rynku pozwalają na pełne spersonalizowanie wnętrza, dzięki czemu może się ono stać równie niepowtarzalne, jak charakter mieszkającego w nim dziecka. Jednym z elementów, o które warto zadbać przy aranżacji tej przestrzeni są drzwi.

Cały świat w jednym wnętrzu
Pokój dziecięcy może być prawdziwym królestwem najmłodszego członka rodziny – trzeba mieć tylko pomysł na jego ciekawe urządzenie. Do wymyślenia, a następnie realizacji wystroju można zaangażować także naszą pociechę, co będzie stanowić doskonałą okazję do wspólnej zabawy. Aby dziecko czuło się w tym miejscu komfortowo, warto je zindywidualizować, do czego posłużą nam zarówno kolory, jak i odpowiednie dodatki. Wykorzystajmy przy tym również ulubione motywy z bajek i zainteresowania malucha.

Charakter każdego wnętrza może zmienić umiejętnie dobrana kolorystyka – nie inaczej jest w przypadku pokoju dziecięcego. Dobrze sprawdzą się tu radosne odcienie zieleni, niebieskiego czy też różowe akcenty. Małe pomieszczenie optycznie powiększymy wykorzystując w nich jasne barwy. Oczywiście, różne kolory można ze sobą łączyć w taki sposób, aby razem tworzyły spójną kompozycję. Zaaranżujmy również kąciki tematyczne, np. miejsce do malowania, strefę nocną czy też biblioteczkę. Dzięki temu, w jednym pokoju znajdzie się wszystko, co potrzebne do rozwoju malucha.

Drzwi – estetyka, funkcjonalność i bezpieczeństwo
Charakter pokoju dziecięcego, tak samo, jak ściany, okna czy odpowiednio dobrane dodatki, współtworzą również drzwi. Powinny być one przede wszystkim funkcjonalne, bezpieczne i estetyczne. Jak połączyć wszystkie te trzy aspekty w jednym produkcie?
Nowoczesne drzwi można nie tylko zamykać i otwierać, lecz również zaaranżować zgodnie z potrzebami. W pomieszczeniu naszej pociechy dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie na skrzydle drzwiowym tablicy, na której najmłodszy członek rodziny będzie mógł swobodnie realizować artystyczne pasje, bądź po prostu rysować swój bajkowy świat. – Oprócz tablicy, równie dobrze można zamocować na drzwiach lustro, które sprawdzi się w pokoju zafascynowanej modą dziewczynki lub tarczę z rzutkami dla pełnego energii chłopca. Interesującą propozycją są też organizery, na przykład półki lub kieszenie, w których można schować drobne zabawki czy kredki. Dobrze wybrane drzwi dają szerokie możliwości aranżacji wnętrza – mówi Renata Szymańska, Specjalista ds. komunikacji marketingowej Porta Drzwi.

Należy też pamiętać, że małe dziecko podczas zabawy miewa różnorodne pomysły, więc otaczające je przedmioty powinny zapewniać bezpieczeństwo. Drzwi muszą być więc na tyle solidne, żeby nie uległy zniszczeniu, gdyby maluch potraktował je jak bramkę na piłkarskim boisku. W przypadku drzwi przeszklonych, gdy zależy nam na doświetleniu pomieszczenia, warto zadbać o tzw. szyby bezpieczne. Na szczęście większość producentów drzwi ma w swojej ofercie kolekcje z szybami hartowanymi, które nawet w przypadku rozbicia nie stanowią zagrożenia.

Dziecięcy świat jest pełen kolorów. Ściany w pokojach dziecięcych najlepiej więc utrzymać w żywej kolorystyce, lecz wtedy dla kontrastu warto dopasować drzwi w bieli lub w kolorze naturalnego drewna. Jeśli jednak pomieszczenie jest pomalowane na biało lub beżowo, wybierzmy drzwi z ciemnego drewna lub też pokrytego bardziej jaskrawą, wyróżniającą się barwą.

Na koniec – dobry montaż
Pamiętajmy, że najlepsze nawet drzwi nie będą prawidłowo funkcjonować, jeśli nie zostaną właściwie zamontowane. Podczas wizyty w salonie dopytajmy więc nie tylko o cechy samego produktu, lecz również o jego instalację. Najlepiej, jeśli będzie ona przeprowadzona przez wykwalifikowanych monterów, rekomendowanych przez producenta wybranego wyrobu.

– Drzwi wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń spełniają inne funkcje, niż drzwi zewnętrzne wejściowe. W obu przypadkach ważne jest prawidłowe osadzenie wyrobu w murze, aby właściwie działały zamki i zawiasy. Profesjonalna ekipa zadba też o to, by montaż był wykonany estetycznie – dodaje Renata Szymańska.

Wybór drzwi do pokoju malucha warto dokładnie przemyśleć, zanim jeszcze udamy się do punktu sprzedaży. Rozważenie wszystkich aspektów z tym związanych ułatwi nam podjęcie dobrej decyzji, co zaowocuje zadowoleniem dziecka i naszym przekonaniem, że w swoim małym świecie czuje się ono komfortowo i bezpiecznie.
Melania Wojas