Dla osób noszących okulary wyzwaniem jest uprawianie sportu. Chociaż najnowsze technologie wychodzą na przeciw okularnikom, osoby z wadami wzroku bardzo często miewają wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa oraz skuteczności najnowszych rozwiązań optycznych. Zupełnie niepotrzebnie. Rynek optyczny ściśle współpracuje ze specjalistami rozmaitych branż sportowych, dzięki czemu jest w stanie zaproponować rozwiązania odpowiednie dla miłośników każdego rodzaju sportu.
Czy okulary sportowe są naprawdę potrzebne?
Aktywność fizyczna diametralnie różni się od naszej aktywności codziennej. Nasz wzrok przyzwyczajony do biurowych świetlówek i rozproszonego miejskiego światła kiepsko radzi sobie w ekstremalnych warunkach pogodowych: ostre słońce czy odbite refleksy powodują, iż łatwiej o dezorientację, rozproszenie i opóźniony czas reakcji. Podczas uprawiania sportu jesteśmy narażeni na szereg dynamicznie zmieniających się czynników zewnętrznych, które obciążają nie tylko mięśnie, ale także wzrok: szusując na nartach musimy być uważni, by na nikogo nie wpaść, biorąc udział w zawodach cały czas obserwujemy otoczenie i ewentualnych konkurentów, gra w piłkę lub golfa wymaga wysokiego skupienia na przedmiotach zarówno w bliskiej, jak i dalekiej odległości itd. Każdy sport posiada nieco inne rekomendacje optyczne: okulary sportowe narciarzy, którzy mają do czynienia przede wszystkim z ostrym słońcem i kolorem białym mają inne wskazania, niż golfistów trenujących w otoczeniu zieleni. Okulary używane na co dzień często nie chronią przed oślepiającymi refleksami na śniegu i wodzie, są bardziej podatne na zaparowanie, łatwiej spadają z nosa i nietrudno je wygiąć lub nawet zniszczyć. Linia oprawy okularowej stanowi w nich wyraźną granicę między centralnym obszarem o dobrej widoczności i obszarem peryferyjnym, który z natury charakteryzuje się widocznością słabą. Zawężone pola widzenia rozprasza i obniża czujność stanowiąc czasami bardzo poważne zagrożenie. Z tego względu podczas uprawiania sportu wskazane jest używanie sportowych korekcyjnych soczewek okularowych, które są dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem od soczewek używanych na co dzień.
Okulary do zadań specjalnych
Okulary stricte sportowe wraz z soczewkami korekcyjnymi to duża wygoda dla wszystkich amatorów sportu – posiadają one szereg funkcji, które są w stanie zminimalizować wiele niedogodności powodujących dyskomfort użytkowników.
Są lżejsze i bardziej wytrzymałe, co jest związane z elastycznością komponentów użytych do ich produkcji. Są też tak wyprofilowane, aby chronić oczy przed kurzem, wiatrem, uderzeniami gałęzi, czy na przykład odpryskami żwiru, które mogłyby się dostać do oka. Okularowe soczewki korekcyjne używane na co dzień wykonane nawet z najtrwalszych materiałów nie są tak odporne na uszkodzenia, jak sportowe soczewki korekcyjne. Okulary sportowe najnowszych generacji wykorzystują nowoczesne, ultratrwałe materiały, które są w stanie wytrzymać nacisk nawet kilkudziesięciu kilogramów. Przykładem jest materiał PNX, soczewka wykonana z tego materiału wytrzymuje uderzenie stalowej kuli o wadzie 1 kg. upuszczonej z wysokości 1,2m. – wyjaśnia ekspert firmy HOYA Lens Poland, światowego lidera w produkcji nowoczesnych soczewek okularowych.
Oprócz samych soczewek ogromne znaczenie mają też oprawy. Okulary sportowe mają inny kształt niż zwykłe okulary – są tak wyprofilowane, aby zminimalizować ryzyko dostania się czegokolwiek do oczu. W zwykłych okularach mamy dość duże przestrzenie pomiędzy okiem, a soczewką korekcyjną, dlatego różnego rodzaju pyłki i muszki mają większą szansę przedostania się do oka; w oprawach sportowych ta możliwość została zminimalizowana. Oprawy okularów sportowych są szersze, mają zabudowane boki i ściśle przylegają do twarzy. Wyższe krzywizny bazowe użyte w projektach okularów sportowych umożliwiają też szersze widzenie peryferyjne oraz zapobiegają przedostawaniu się do oczu odbitych promieni słonecznych. Jednak – jak zauważa ekspert firmy HOYA Lens Poland, nie tylko dalekie pole widzenia peryferyjnego stanowi o komforcie użytkowania okularów sportowych – W przypadku osób z zaburzeniami akomodacji lub prezbiopią należy zwrócić uwagę, aby okulary posiadały soczewki gwarantujące łagodne przejścia między strefami do dali i do bliży. Warte polecenia są z pewnością soczewki progresywne wykonane w technologii TrueForm – dzięki niej każda soczewka jest precyzyjnie dopasowywana do indywidualnych potrzeb tak, aby zminimalizować zniekształcenia i maksymalnie podnieść stabilność obrazu.
Ochrona na najwyższym poziomie – niezbędny filtr UV
Okulary sportowe powinny być wyposażone w filtr UV. Jest to jeden z kluczowych elementów okularów sportowych. Bagatelizowanie wpływu promieni słonecznych skutkować mikrouszkodzeniami rogówki, a nawet trwałym upośledzeniem zmysłu wzroku, dlatego szczególną wagę należy przykładać do atestów poświadczających obecność filtrów chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB. Stopień ochrony zależy od materiału, z jakiego są wykonane soczewki. Soczewki okularowe w indeksie od 1.53 gwarantują pełną ochronę przed promieniami UV. Soczewki w indeksie 1.50 powinny być dodatkowo wyposażone w filtr UV400, aby zapewnić oczom 100% ochronę przed UV.
Kolor ma znaczenie – poprawia widzenie
Powyższe wskazania dotyczące okularów treningowych są ogólne i znajdują zastosowanie w każdej dziedzinie sportu. Jednak różnorodność dyscyplin i warunków, w jakich się je uprawia sprawia, iż soczewki sportowe różnią się kilkoma istotnymi cechami. Jedną z najważniejszych jest ich barwienie, które powinno być dobierane w oparciu o rodzaj uprawianego sportu, oświetlenie oraz stan pogodowy. Ze względu na fakt, iż są to czynniki zmienne, optycy zalecają posiadanie nawet kilku par soczewek sportowych.
Najbardziej uniwersalnym kolorem soczewek jest szarość, która nie przekłamuje barw i gwarantuje naturalny kontrast obserwowanych przedmiotów. Doskonale sprawdzi się podczas wędrówek i biegów. Podobnie wszechstronnym kolorem jest zieleń, która delikatnie podbija kontrast i relaksuje oko wystawione na działanie silnego oświetlenia, dlatego jest kolorem dedykowanym amatorom wszystkich rodzajów aktywności fizycznej. Złote i żółte zabarwienie soczewek jest natomiast polecane osobom uprawiającym sport o zmierzchu lub tam, gdzie transmisja światła jest niedostateczna, gdyż rozjaśniają barwy i poprawiają ich kontrast. Okulary o tym zabarwieniu będą idealne dla narciarzy szusujących nocą, docenią je także kierowcy oraz golfiści. Przy słonecznej pogodzie sprawdzą się soczewki o zabarwieniu brązowym lub czarnym, które przepuszczają tylko kilka procent światła. Zredukują olśnienia oraz poprawią kontrast widzenia i percepcję głębi. Są szczególnie cenione przez narciarzy, ale także rowerzystów i kierowców.
Okularnicy na nartach – na co zwrócić uwagę
Jednym z najbardziej wymagających optycznie sportów jest narciarstwo. Uprawiane na dużych wysokościach wystawia amatorów białego szaleństwa na mocniejsze oddziaływanie promieni słonecznych, które silnie operują nawet przy zachmurzonym niebie. Ich szkodliwość jest tym większa, gdyż promienie odbite przez śnieg dostają się do naszych oczu z podwójną mocą. Dlatego tak ważne jest posiadanie zabudowanych okularów z filtrami UVA i UVB.
Warto zwrócić uwagę na powłokę antyrefleksyjną, która powinna występować nie tylko na zewnętrznej, ale i na wewnętrznej powierzchni soczewki – radzi ekspert z firmy HOYA. Jest ona niezbędna, gdyż promienie słoneczne atakują nasze oczy także pod kątem i odbijając się od wewnętrznej strony soczewki, wpadają prosto do oka. Wewnętrzny antyrefleks zapobiega temu zjawisku. Dodatkowo powłoka taka gwarantuje czystość obrazu – dzięki niej mamy pewność, że nie zobaczymy w swojej soczewce odbicia fragmentu własnego oka, co może przeszkadzać, a nawet dezorientować.
Kolejnym kluczowym elementem, o którym nie mogą zapominać narciarze jest filtr polaryzacyjny. Jest on nie do przecenienia przy uprawianiu sportów zimowych, gdyż skutecznie redukuje odblaski powstałe w wyniku odbijania się promieni słońca od śniegu. Dodatkowo zwiększa kontrast widzenia i ostrość obserwowanych przedmiotów. Wzrok nie obciążony koniecznością wpatrywania się w refleksy pracuje dużo wydajniej i nie męczy się tak bardzo. Bez wątpienia sprzyja to bezpieczeństwu na stoku.
Okulary sportowe już dawno przestały być towarem luksusowym, stając się zwykłym „must have” każdego miłośnika aktywności fizycznej. Amatorom dają poczucie bezpieczeństwa, profesjonalistom pomagają poprawiać wyniki, a do tego chronią oczy, wspierają koncentrację i przeciwdziałają napięciu oka. Odpowiednio dobrane stanowią kompleksowe rozwiązanie dla miłośników niemal każdego rodzaju sportu. Przed wyborem właściwego rozwiązania należy jednak zasięgnąć rady optyka, który pomoże w doborze idealnych dla nas soczewek.
źródło: portalpolski.pl