Kto otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji?

20 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się 26. uroczysta gala wręczenie Laurów Umiejętności i Kompetencji. Organizatorem przedsięwzięcia jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która w tym roku platynowe wyróżnienie przyznała m.in. Raciborskiej Izbie Gospodarczej. Nagrodę odebrał prezes RIG-u Tadeusz Ekiert.

Laur Umiejętności i Kompetencji, nazwany też „Śląskim Wawrzynem” przyznawany jest od 26 lat. Takie wyróżnienie otrzymują ludzie nieprzeciętni ze świata kultury, polityki czy nauki; wyróżniające się przedsiębiorstwa; organizacje i instytucje, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.

Przedsięwzięcie, nie tylko na trwałe wpisało się w polską rzeczywistość, ale swoim zasięgiem objęło też Europę. Na przestrzeni lat, takie wyróżnienia otrzymali m.in.: Jan Paweł II, Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Durão Barroso, Sekretarz Generalny NATO Javier Solana, Emisariusz Komendy AK i Rządu RP w Londynie Jan Nowak Jeziorański, Komisarz UE ds. Energii Andris Piebalgs, Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz czy wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. W tym roku, w tak zacnym gronie znalazła się również Raciborska Izba

Gospodarcza. – Pierwszy raz takie wyróżnienie otrzymałem dawno temu, w 1993 roku jako prezes szybko rozwijającego się RAFAKO. Tym razem jako przedstawiciel skupionego w Izbie Gospodarczej biznesu. Cieszę się z tego wyróżnienia, bo nagroda ta świadczy o tym, że rozwój biznesu w naszym mieście jest dobrze postrzegany również poza jego granicami – mówi Tadeusz Ekiert, prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej. Prezesowi RIG towarzyszyli prezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz raciborski starosta- Ryszard Winiarski.

Wymienione autorytety łączy aktywna i pełna determinacji postawa, której owocem jest kształtowanie obrazu współczesnej Polski. Ich słowa oraz konkretne czyny już dziś uznawane są za symboliczne i na stałe wpisały się w naszą historię.
Justyna Korzeniak
zdjęcia: Katarzyna Ekiert