Zimowe przycinanie krzewów i drzew w ogrodzie

Na przełomie stycznia i lutego można rozpocząć prace pielęgnacyjne w ogrodzie, o ile warunki pogodowe na to pozwalają. Jeśli temperatura będzie powyżej zera i zagości na niebie słońce to możemy zacząć przycinać gałęzie. Jakie narzędzia dobrać, aby zapewnić prawidłowy rozwój roślin?
Zimowe cięcia wykonujemy w czasie, kiedy rośliny są jeszcze w czasie pełnego uśpienia. Taki zabieg wykonywany jest o tej porze ze względu na to, że rośliny jeszcze nie obudziły się ze snu zimowego i z powstałych ran nie będą wypływać soki.

Usuwanie konarów drzew
W przypadku cięcia pielęgnacyjnego młodych drzew, w szczególności tych owocowych możemy dodatkowo przeprowadzić zabieg formowania ich korony. Dzięki temu, w okresie marcowego i kwietniowego rozkwitu pozwoli na osiągnięcie zdrowej, ażurowej formy gałęzi. Do tego rodzaju prac pomocne będą GARDENA Comfort nożyce do gałęzi SmartCut. To niezwykle wydajne i łatwe w użyciu nożyce kowadłowe, które bez problemu poradzą sobie ze zmiennymi warunkami cięcia. Technologia mechanizmu zapadkowego umożliwia cięcie nawet grubszych gałęzi i twardego drewna w maksymalnie czterech ruchach.

Narzędzie Comfort nożyce do gałęzi SmartCut umożliwia czyste i precyzyjne cięcie gałęzi o maksymalnej średnicy 45 mm. Ergonomiczne rękojeści z miękkich komponentów zapewniają pewny chwyt i wygodną pracę. Starsze okazy nie wymagają już tak starannego formowania. Zazwyczaj późną wiosną wystarczy usunąć długie jednoroczne pędy – podkreśla Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Jakie narzędzia do grubych konarów?
Wszystkie grube konary powinny być cięte na tzw. obrączkę, czyli w odległości kilkunastu centymetrów od pnia. W ten sposób nie naruszamy tkanek należących do pnia i nie doprowadzimy do zakażenia go drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dodatkowo pamiętajmy, aby cięcie odbywało się od dołu, ponieważ cięcie od góry powoduje ułamanie się gałęzi pod własnym ciężarem i oderwania płata kory. Dobrą praktyką jest cięcie etapami. Najpierw do połowy od dołu, później od góry, a dopiero na końcu wyrównujemy powierzchnię cięcia. Do tych zadań niezbędna będzie GARDENA piła ogrodowa 300 P profilowana z listwą tnącą o długości 340 mm. Przydatna do różnego zastosowania, np. jako piła ręczna do usuwania gałęzi. Impulsowo hartowane uzębienie z potrójnym szlifem gwarantuje bezpieczne cięcie.

Zimowe przycinanie krzewów
Dzięki zimowemu cięciu możemy także pobudzić krzewy, które kwitną latem i wczesną jesienią do wytworzenia większej ilości pąków kwiatowych. Aby to zrobić, usuwamy jedynie pędy najstarsze, 4 – 5 letnie. Do wiosny na ich miejscu pojawią się nowe gałązki, które latem obficie zakwitną. Stary, nieefektowny krzew można czasem jeszcze uratować przez odmłodzenie, czyli przycięcie wszystkich pędów nad ziemią, na wysokości ok. 15 cm. Do jesieni wytworzy nowe, gęste pędy. Przed latem nie można ciąć drzew i krzewów, które bardzo wcześnie budzą się z zimowego snu, a więc: brzozy, grabu, klonu, pęcherznicy, strączynu i wiązu. Ich soki zaczynają krążyć pod korą już w lutym.
źródło: newsrm.tv