Jaką suszarkę wybrać na balkon i do ogrodu?

Ogród i balkon nie jest tylko miejscem do relaksu i wypoczynku. To także praktyczna przestrzeń do suszenia prania. Nawet mały balkon może doskonale spełniać swoje funkcje. Potrzebujesz jedynie odpowiedniej suszarki. Sprawdź, jaki model będzie najlepszy dla Ciebie.
Wszyscy wiemy, że wysuszone na słońcu tkaniny pięknie i świeżo pachną. Szybciej też schnie pranie niż w zamkniętym pomieszczeniu. Ubrania suszone na świeżym powietrzu mniej się niszczą i gniotą.

Suszarka na zewnątrz – najważniejsza jakość
Chociaż tradycyjną suszarkę można kupić już za 20 zł, to trzeba pamiętać, że nie będzie to model ani solidny, ani nadający się do stosowania na zewnątrz. Nie warto ulegać niskiej cenie, najtańszą będziemy mogli używać tylko w domu i to przez krótki czas. – Przy wyborze powinniśmy sprawdzić, czy suszarka jest odporna na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, wysoka lub niska temperatura, która może skutkować korozją linek. Rdza może nie tylko powodować odpadanie prętów, ale również w nieodwracalny sposób brudzić pranie.

Najlepiej wybierać więc modele przeznaczone do stosowania na dworze, odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym wpływem warunków zewnętrznych. Jeśli suszarka ma nam służyć cały rok, najlepiej zdecydować się na model wykonany z aluminium – będzie odporna na rdzę i trudne warunki pogodowe (np. Aluminium 100 od Viledy) – tłumaczy Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda, oferującej ponad 20 modeli suszarek.

Wybierając suszarkę ogrodową warto zwrócić uwagę, czy dany model posiada obrotową głowicę i regulowaną wysokość. To parametry, które zwiększają komfort wieszania prania, eliminując konieczność długiej pracy z rękami uniesionymi do góry.

Suszarnia na balkonie
Dobrze wykorzystaj balkonową przestrzeń
Od kiedy na rynku są dostępne różnego rodzaju modele suszarek, rozciąganie sznurków między balustradami odeszło do lamusa. Nie było to rozwiązanie ani praktyczne, ani estetyczne. Dziś właściciel nawet najmniejszego balkonu może wybrać suszarkę, która będzie odpowiedzią na jego potrzeby. – Zarówno na większym, jak i mniejszym balkonie świetnie sprawdzają się suszarki pionowe typu wieża (np. Multiflex lub Mixer 3 marki Vileda). Tego typu modele zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu niewielkiej ilości przestrzeni – są bardzo pojemne, a przy tym zajmują niewiele miejsca.

Dodatkowo regulowany charakter skrzydeł umożliwia przysunięcie suszarki do ściany. Są kompaktowe, stabilne i łatwe do rozkładania i składania. Dzięki opcji regulacji półek możemy bez problemu dostosować produkt do swoich potrzeb – wieszanie ręczników, pościeli czy koszul nie będzie stanowiło już problemu. Z kolei właściciele wyjątkowo małych balkonów mogą wybrać ścienną suszarkę teleskopową (np. Genius 70 marki Vileda) lub nakładane suszarki (np. Sunset lub Express). Obie można zawiesić dopasowując do grubości poręczy balkonu, maksymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń – wyjaśnia ekspert marki Vileda.

Ogród i taras a świeże pranie
Jeśli jesteś szczęściarzem i masz do dyspozycji własny ogród lub taras, suszenie prania nie powinno być żadnym problemem. Wystarczy praktyczna i funkcjonalna suszarka ogrodowa.
– W tym wypadku istotnym aspektem jest rozmiar i rozpiętość suszarki (model Viva Air Protect od Viledy pomieści 51 metrów prania o wadze 115 kg). Koniecznie dopasujmy ją do przestrzeni w ogrodzie, a także dostosujmy długość linek i maksymalnego obciążenia urządzenia do ilości prania. Sprawdźmy, ile metrów bieżących linek do wieszania ma dany model. Im dłuższe, tym więcej prania będziemy mogli wysuszyć za jednym razem – mówi ekspert Viledy.

Balkonowy savoir-vivre
Balkon to nie tylko dodatkowe miejsce do zagospodarowania, ale też w pewnym sensie wspólna przestrzeń z sąsiadami. Dlatego nawet taka czynność jak suszenie prania wymaga przestrzegania kilku zasad. Sposób, w jaki to robimy, nie może przeszkadzać naszym sąsiadom ani ich krępować. Tak jak we wszystkim i w tej sprawie rozwiązaniem jest zachowanie zdrowego rozsądku. Suszmy dyskretnie. Najlepiej, jeśli na sznurku lub suszarce od strony sąsiada powiesimy bluzki, spodnie i koszule oraz ręczniki i pościel. Dopiero w kolejnym rzędzie, zawieśmy bieliznę. Ubrania nie powinny być zbyt widoczne dla osób spacerujących ścieżkami wokół osiedla.

Pranie musi być odwirowane, aby nie kapała z niego woda. W niektórych krajach Unii Europejskiej, ze względów estetycznych, wywieszanie prania na balkonach jest zabronione. W Polsce raczej jest to dozwolone, ale tak jak w przypadku grillowania, zakaz może wydać spółdzielnia.
Anna Rogoźnicka