Najlepsze mięso na grilla – wołowina i dziczyzna

Jonathan Carroll w jednej z książek napisał: „Grilla musiał wymyślić jakiś Amerykanin. Wiem, że ludzie przypiekają mięso nad ogniem od dziesiątków tysięcy lat, ale Amerykanie zrobili z tego religię”.
Polacy także polubili dania z rusztu. Organizują spotkania towarzyskie na działkach, w przydomowych ogrodach podczas których wypiekają mięso. Nawet na urlopy zabierają urządzenia grillujące.

Razem z laureatami Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” podpowiadamy co zrobić, by w pełni cieszyć się smakiem mięsa z rusztu.

Wołowina na ruszt
Przygotowując steka na grill musimy pamiętać o jego osuszeniu, następnie możemy go przesmarować bardzo cienką warstwą oleju. Najlepsza temperatura do grillowania to ok. 220 stopni Celsjusza. Steka smażymy po ok 1,5 do 2 minut na każdej stronie, po 2 razy – radzi Zbigniew Stempień właściciel rodzinnej firmy KONKRET. Producent z siedzibą w Szadku z najlepszej, soczystej i kruchej wołowiny przygotowuje steki dopasowane gramaturą do potrzeb odbiorców (HoReCa, sieci, jak i indywidualnych odbiorców). Mięso jest dostarczane zamawiającym w przeciągu 48 godzin od daty złożenie zamówienia.

Doskonałą propozycją firmy KONKRET do grillowania jest m.in. Rib Eye Steak – mięso z antrykotu bez kości o wadze 300 g. Propozycja ta zdobyła znak jakości „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT. Laury Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” otrzymał również T-bone Steak tego producenta. Znak promocyjny zdobywają tylko te artykuły spożywcze, którym specjaliści przyznali wysokie noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Wyroby zgłoszone do oceny są sprawdzane indywidualnie podczas audytów organizowanych raz na kwartał.

Jak przypomina właściciel firmy KONKRET, przed grillowaniem steka; nie należy przyprawiać mięsa; nie powinniśmy sięgać zwłaszcza po sól. – W innym wypadku mięso straci swój smak, będzie mniej kruche, a jednocześnie straci swoje cenne właściwości odżywcze (a jest źródłem kreatyny, żelaza, wysokowartościowego białka, a także magnezu i potasu). Mięso po obróbce termicznej najlepiej przyprawić lekko solą gruboziarnistą i pieprzem młotkowanym, a następnie pozostawić je na około 2 minuty, aby odpoczęło – podkreśla Z. Stempień. W jego opinii, najbardziej idealnym stopniem wysmażenia jest „medium”; mięso jest wówczas średnio wysmażone.

Właściciel firmy KONKRET przypomina także, że najlepszym i najprostszym dodatkiem do steka jest ziemniak w mundurku z gzikiem lub sosem tzatzikowym oraz warzywa grillowane. Ciekawych informacji dotyczących steków firmy KONKRET dostarcza jej strona internetowa www.steki.eu.

Dziczyzna na grill
W Polsce konsumenci coraz częściej sięgają po nowe inspiracje grillowe. Na ruszt trafiają już nie tylko wieprzowina czy drób, ale coraz częściej inne gatunki mięs. Wynika to z szerokiego wyboru urządzeń, coraz większej praktyki grillujących i otwartości konsumentów na poznawanie nowych smaków. Jednym z rodzajów mięsa, które świetnie sprawdzą się na grillu jest dziczyzna. Mięso to wyróżnia się nie tylko wyjątkowym smakiem, jest także źródłem witamin i mikroelementów. Do tego zawiera małą ilość tłuszczu – podkreśla Roman Miler, Prezes Zarządu firmy GOBARTO DZICZYZNA Sp. z o.o. To rdzennie polska, renomowana i nowoczesna firma, jedna z nielicznych w branży, którą zarządzają i prowadzą myśliwi.

O jakości dziczyzny decyduje nie tylko różnorodność spożywanych roślin, ale także przestrzeganie zasad prawidłowego prowadzenia zabiegów po odstrzale zwierzyny. – Stąd, przy wyborze mięsa dzikiego, należy zwrócić szczególną uwagę na jego pochodzenie oraz czytać etykietę. Powinna ona koniecznie zawierać datę produkcji lub datę zamrożenia i bezwzględnie datę odstrzału – zaznacza R. Mailer.
Jak prawidłowo przygotować dziczyznę na grillu? Mięso należy wcześniej zamarynować: płynną bazę może stanowić np. czerwone wytrawne wino, miód lub olej.

Dziczyzna świetnie sprawdza się w „towarzystwie” wyrazistych przypraw i ziół, takich jak rozmaryn, jałowiec, czy czosnek. Przyprawy należy dobierać jednak bardzo ostrożnie, by marynata nie tłumiła charakterystycznego smaku mięsa. Najważniejszą zasadą przy przygotowywaniu dziczyzny jest krótkie pieczenie: to chude mięso, w związku z tym nie powinno być bardzo wysmażone, bo stanie się suche i twarde. Wysmażenie „medium” pozwala zachować soki w mięsie.

Wokół dziczyzny krąży wiele mitów. Najczęściej powielanym frazesem jest stwierdzenie, że dziczyzna wymaga specjalnej, trudnej obróbki. Nie jest to prawda, wręcz przeciwnie: należy go piec niezbyt długo. Drugim mitem jest obecność dziczyzny na salonach. Spożywanie tego mięsa kojarzy nam się z doniosłymi uroczystościami, a tymczasem nadaje się ono na każdą okazję: sprawdzi się zarówno podczas uroczystej kolacji, będzie idealna także podczas spotkania z rodziną czy znajomymi w ogrodzie. Dziczyzna z grilla to wyjątkowo smaczne doświadczenie kulinarne, dzięki któremu można zaimponować swoim gościom – zapewnia Prezes Zarządu firmy GOBARTO DZICZYZNA.

W asortymencie spółki znajdziemy bogatą gamę propozycji na grilla. Oferta obejmuje m.in. sarninę (a wśród niej schab oraz udziec), jak również udziec i polędwicę z mięsa jelenia, ale także schab, karkówkę lub udziec z dzika. Producent zdobył znaki jakości za Mięso z jelenia, Mięso z sarny oraz Mięso z dzika. Wszystkie otrzymały maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny, dlatego przyznano im zarówno godła promocyjne, jak i tytuły TOP PRODUKT.

Na grilla polecam schab z dzika z kością. Istotne jest, aby mięso (zanim umieścimy je na grillu) miało temperaturę pokojową. Kawałek schabu z kostką z dzika należy osuszyć i opcjonalnie posmarować olejem. Następnie grillujemy je z każdej strony kilka minut, do uzyskania pożądanego poziomu wysmażenia. Mięso powinno być nieprzyprawione: dopiero na koniec posypujemy je solą i pieprzem. Podajemy bez dodatków, ewentualnie można doprawić je do smaku musztardą sarepską – podsumowuje Roman Miler.
Aneta Dulba