Jak bronić się przed smogiem?

Smog jest przyczyną wielu dolegliwości jak kaszlu, duszności, bólów  głowy, zmian skórnych, a nawet niesie za sobą ryzyko chorób nowotworowych. Według WHO zanieczyszczenie powietrza jest obecnie największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia. Nie możemy jednak wpadać w panikę, ale sami musimy zadbać o powietrze, którym oddychamy.

Codziennie wykonujemy około 20 tysięcy wdechów i wydechów. Aż 70% toksyn wydobywa się z ciała za pomocą oddechu. W przypadku gdy toksyny nie zostaną skutecznie wydalone, pozostałe organy zostaną obciążone dodatkową pracą, co może skutkować chorobami – tłumaczy Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu,ekspertka marki Blueair.

Zmuszając nasz układ oddechowy do filtrowania zanieczyszczonego powietrza zwiększamy ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Powody, dla których nigdy nie warto traktować smogu „jak powietrza”, wymienia Artur Badyda, inżynier i profesor na Politechnice Warszawskiej, ekspert ds. zanieczyszczeń powietrza: – Krótkoterminowo, wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza przyczyniają się do zaostrzania istniejących chorób układu oddechowego i układu krążenia, spadku sprawności oddychania, zwiększenia występowania napadów kaszlu, zaburzeń oddychania czy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Mogą pojawić się również zmiany w rogówce oka, podrażnienia błon śluzowych i spojówek.

Smog jest bardzo egalitarny, bo na negatywne skutki oddychania nim narażeni jesteśmy wszyscy. Możemy jednak bronić się przed zanieczyszczeniami wewnątrz naszych mieszkań.

Wskazówki – jak poprawić powietrze w domu

  • unikaj świec zapachowych i kadzideł – toksyny ze świeczek parafinowych są tak samo szkodliwe jak te w spalinach oleju napędowego,
  • często odkurzaj – na dywanach, materacach osiadają cząstki kurzu, grzyby i roztocza,
  • regularnie pierz pościel i inne wyroby tekstylne,
  • unikaj zbędnych chemikaliów – zamiast tego używaj naturalnych środków czyszczących,
  • ogranicz stosowanie produktów w aerozolach – przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza,
  • pierz nowe ubrania przed pierwszym użyciem, aby zmniejszyć ilość substancji chemicznych, które dostają się do powietrza,
  • inwestuj w rośliny – według NASA bluszcz i lilia pokojowa najlepiej eliminują zanieczyszczenia domowe,
  • szukaj bezemisyjnych produktów (farb, lakierów, ale także mebli czy wykładzin podłogowych) remontując lub urządzając mieszkanie,
  • jak najrzadziej pal w kominku – jeśli już to robisz, używaj odpowiednio sezonowanego, suchego drewna liściastego,
  • umieść oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu. Przy wyborze oczyszczacza kieruj się wskaźnikiem CADR – im wyższy, tym wyższa skuteczność oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Większość systemów oczyszczania opartych na filtrze HEPA wykorzystuje jedynie mechaniczną filtrację, która w standardzie usuwa ponad 99% cząstek o średnicy 0,3 mikrona.

Opatentowana przez firmę Blueair technologia filtrowania HEPASilent™ łączy metodę filtracji mechanicznej i elektrostatycznej, aby osiągnąć wyższą wydajność i wychwytywać mniejsze cząstki. Technologia HEPASilent™ odfiltrowuje 99,97% szkodliwych cząsteczek, nawet tych o wielkości 0,1 mikrona.

Skupiając swoją uwagę na jakości powietrza, nie możemy także zapomnieć o samym sposobie oddychania, który okazuje się być istotnym czynnikiem do cieszenia się już oczyszczonym powietrzem.

Jak prawidłowo oddychać?
– Dobrze oddychać to znaczy głęboko i świadomie. Głęboki oddech, czyli tzw. „oddech pełną piersią” to tak naprawdę oddychanie całą klatką i brzuchem. Najprostsza metoda, od której można zacząć

podróż w świadomy oddech, to zwykłe długie 10 wdechów i wydechów połączonych z obserwacją ruchu klatki piersiowej oraz brzucha. Wystarczy zwrócić uwagę na poruszanie się tych dwóch części ciała oraz dodatkowo można spróbować poczuć powietrze przesuwające się przez nasz układ oddechowy (zaczynając od nosa, poprzez gardło, oskrzela, aż do płuc) – radzi Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu, ekspert marki Blueair.

Każdy wdech powietrza powinien napełniać nas energią, siłą i spokojem. Bądźmy zdrowi.
Aleksandra Świetlik