Dobry klimat sprzyja pracy

Małe i średnie firmy podobnie jak korporacje mogą sprawić, że klienci i pracownicy poczują dobry klimat. Na samopoczucie klientów wpływa nie tylko wysoki standard obsługi klienta, ale też odpowiednio urządzone wnętrze. Przyjazna przestrzeń i pozytywnie nastawieni ludzie, sprawiają, że przestajemy czuć się nieswojo, nawet w obcym miejscu.
Pracownicy będą bardziej zadowoleni i lepiej zmotywowani w otoczeniu, które lubią. A dobremu samopoczuciu sprzyjać mogą np. jasne kolory, duża ilość światła (najlepiej naturalnego), dobrze zaaranżowana przestrzeń, kwiaty doniczkowe, a do tego urządzenia poprawiające jakość powietrza. Wszystko to razem może okazać się skuteczną receptą na dobry klimat w miejscu pracy.

Przyjemność dla klienta
Jeśli chcemy, aby klienci poczuli się dobrze odwiedzając naszą firmę, powinniśmy wygospodarować oddzielną przestrzeń specjalnie dla nich. Nawet wtedy, jeśli nasza firma jest bardzo mała, a przestrzeń jaką dysponujemy, ogranicza się do jednego pokoju, warto wyznaczać kącik, w którym znajdzie się przynajmniej fotel dla klienta i mały stolik kawowy. Ważne, aby ten fragment odcinał się od reszty biura. Strefę tę możemy zaznaczyć choćby dywanem lub wykładziną.

Efektywni i zadowoleni pracownicy
Jeśli chciałbyś zadbać o zdrowy klimat także dla swojego zespołu, postaraj się o wysokiej klasy urządzenia do nawilżania i oczyszczania powietrza. Wysuszone powietrze bywa powodem wielu problemów ze zdrowiem. Negatywnie wpływa m.in. na śluzówkę nosa i gardła, układ oddechowy oraz na stan skóry. W konsekwencji może prowadzić do spadku odporności organizmu poprzez osłabienie jego bariery ochronnej.

Urządzenia, które jednocześnie nawilżają i oczyszczają powietrze, tzw. „airwashery” dobiera się pod kątem wielkości pomieszczenia. Inny nawilżacz będzie odpowiedni w małym biurze o powierzchni 20 m2, inny w open space o powierzchni 250 m2. Właściwie dobrane urządzenie daje gwarancję, że powietrze zostanie oczyszczone, a wilgotność nie będzie ani zbyt niska, ani zbyt wysoka – dodaje.
Sens zastosowania urządzenia do oczyszczania i nawilżania powietrza w firmie jest oczywisty. Zdrowsi pracownicy, to mniej zwolnień lekarskich. Jednocześnie dbałość pracodawcy o czyste i optymalnie nawilżone powietrze w miejscu pracy może być dowodem jego troski o swój zespół.

Warto zadbać o dobry klimat w firmie, także tej małej. Zazwyczaj dobra atmosfera w pracy kojarzy się z przyjaznymi relacjami między ludźmi. To bardzo ważne. Czasem jednak o klimat można zadbać zupełnie dosłownie, wstawiając do biura kwiaty doniczkowe lub urządzenia poprawiające jakość powietrza. Dobrze z takiej możliwości skorzystać, tym bardziej, że zadowoleni klienci i zdrowi pracownicy to klucz do sukcesu każdej firmy- mówi Sylwia Siemienowicz z Venta Polen. .
Marcin Pietraszek