Jaki dach wybrać dla domu – biały, zielony czy niebieski?

Dzisiejsze technologie przemysłowe dają możliwości zwiększenia funkcjonalności i uatrakcyjnienie części budynku, która spełnia swoją podstawową funkcję. Mówimy tu o dachu. Ta część budynku to nie tylko ochrona przed deszczem oraz wilgocią, ale również zielone ogrody, oszczędność kosztów na klimatyzowaniu budynku, czy systemy retencji wodnej na dachu płaskim.

Wiele rozwiązań dostępnych na rynku pozwala zagospodarować ogromną przestrzeń na dachu magazynu, hali produkcyjnej, czy biurowca w znacznie bardziej przyjazny środowisku sposób. Świadomi inwestorzy wykorzystując dostępne produkty podwyższają wartość budowanego obiektu, jak również unikają wydatków związanych z dodatkowymi podatkami środowiskowymi czy kosztami chłodzenia budynku.

Niebieski dach
Membrana dachowa to materiał wykorzystywany od wielu lat przy pracach nad izolacją wodną dachu. Tworzywo PVC zyskało uznanie wśród dekarzy głównie dzięki łatwym metodom montażu, niskiej wadze, a także długoletniej trwałości. Stosuje się go na dachach skośnych, płaskich, balastowanych, eksponowanych czy odwróconych. Norweska firma Protan opracowała metody, by poszerzyć wachlarz możliwości produktów z tego segmentu. Jednym z nich jest ProtanBlueProof, czyli system zapobiegania powodziom i zalaniom. Jest to skonstruowany przez specjalistów Protan sposób na przekształcenie dachów płaskich o kącie nachylenia do 5o w zbiorniki retencyjne, które mają za zadanie zatrzymywać wodę deszczową i stopniowo odprowadzać ją do sieci kanalizacji. W ten sposób ProtanBlueProof w erze zwiększonej urbanizacji i pogarszających się warunków klimatycznych optymalizuje pracę systemów kanalizacji w czasie nagłych i obfitych opadów. Jest to jedno z narzędzi zrównoważonego rozwoju, które można wprowadzić zarówno w nowych, jak i istniejących już budowlach.

Zielony dach
Centra miast, ogromne aglomeracje, skupiska strzelistych i błyszczących w słońcu wieżowców oraz betonowych drapaczy chmur, to miejsca, w których każdy skrawek zieleni jest na wagę złota. Z tego powodu coraz częściej na dachach biurowców można znaleźć niesamowite przestrzenie pokryte trawą, krzewami, a nawet drzewami. Intensywne dachy zielone wpływają na obniżenie temperatury, zwiększenie bioróżnorodności i przyczyniają się do obniżenia zanieczyszczeń powietrza.

Korzyści wypływające z wpisywania w plan budynku ogrodów na dachu mają również aspekt finansowy. We Wrocławiu od 31 grudnia 2021 roku zacznie obowiązywać ulga podatkowa dla osób, które wybudują na dachu własny ogród lub ogród wertykalny. Być może taka polityka zostanie wprowadzona w innych miastachw ramach walk klimatycznych. Intensywne dachy zielone składają się ze względnie głębokiego substratu, dzięki czemu mogą służyć jako podłoże dla wielu roślin. W tym przypadku firma Protan poleca jeden ze swoich produktów – membranę Protan GG. Dzięki zbrojeniu z włókniny szklanej jest ona szczelną i trwałą ochroną, odporną na przerastanie korzeni. – Jej instalacja przebiega w bardzo łatwy i efektywny sposób, nie wymaga mechanicznego kotwiczenia i łączników w środkowym obszarze dachu. Membrana Protan GG została zaprojektowana, aby wytrzymać duże obciążenia oraz ciśnienie wywołane wodą i korzeniami – wyjaśnia Jerzy Kosior, ekspert technologiczny firmy Protan Polska.

Czy biały dach?
CoolRoof to kolejne rozwiązanie skandynawskiej marki, które rozszerza funkcjonalność dachu eksponowanego. Dzięki zastosowaniu białej membrany Protan SE możliwe jest znaczne zniwelowanie potrzeby chłodzenia budynku, a tym samym kosztów jego utrzymania. Wysoki współczynnik odbicia promieni słonecznych ogranicza efekt miejskiej wyspy ciepła. CoolRoof to nie tylko mniejsze przekazywania ciepła do wnętrza budynku. Warto pamiętać, że odbijane promienie słoneczne od powierzchni dachu zwiększą ilość energii uzyskiwaną z panelu solarnego. Im ostrzejszy kąt nachylenia paneli, tym więcej energii uda się odzyskać.

A może wielofunkcyjny dach?
Dzięki zastosowaniu membran dachowych PVC oraz odpowiedniemu rozplanowaniu architektury miejskiej możliwe jest stworzenie budynków bardziej przyjaznych środowisku. Mnogość zastosowań membran dachowych sprzyja zrównoważonemu rozwojowi. Ograniczenie miejskich wysp ciepła, odzyskiwanie energii słonecznej, oczyszczanie powietrza, a także odciążanie miejskich systemów kanalizacji jest możliwe dzięki membranom Protan. Odpowiedzialne budownictwo poprawia komfort życia w zabudowaniach wielkomiejskich aglomeracji.
Melania Wojas