Montaż okien – zdalnie i z dofinansowaniem

Ciepły montaż z dofinansowaniem

Ciepłe i dobrze zamontowane okna zapewniają komfort i wygodę, a co najważniejsze duże oszczędności w rachunkach. Przez nieszczelności, ucieka nawet 30% ciepła, a wraz z nim pieniądze. Nową stolarkę okienną zamówimy bez wychodzenia z domu. Zdalnie sprawdzimy także możliwości korzystania z programów dofinansowania naszej inwestycji.
Skoro częściej przebywamy w domu, mamy więcej czasu na wykonywanie

mniejszych i większych prac remontowych, w tym również wymianę starych okien na nowe. To inwestycja na lata, która wpływa na estetykę wnętrza, komfort domowników i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Aby stolarka okienna w pełni spełniała nasze oczekiwania, powinna być zamontowana w sposób zapewniający ograniczenie strat energii cieplnej. Przy działaniach związanych z termomodernizacją budynku można również otrzymać dofinansowanie.

Montaż warstwowy w służbie komfortu

W przypadku drzwi i okien ciepło zazwyczaj „ucieka” w miejscu ich styku zmurem. Ta szczelina dylatacyjna jest także szczególnie narażona na działanie wilgoci ­­­– zarówno pochodzącej z zewnątrz (np. w wyniku opadów atmosferycznych), jak i docierającej od wewnątrz pary wodnej powstającej na skutek użytkowania domu.Do izolacji termicznej i akustycznej połączenia stolarka-mur służy pianka poliuretanowa. Takie wypełnienie pozostawione bez odpowiedniej ochrony szybko jednak niszczeje i traci swoje właściwości. Dlatego też, przy instalacji okien i drzwi stosuje się montaż warstwowy z zastosowaniem taśm, z których każda spełnia inną funkcję.­ Zadaniem taśmy zewnętrznej, paroprzepuszczalnej jest zabezpieczenie przed wnikaniem wody opadowej, przy jednoczesnym umożliwieniu odprowadzenia wilgoci. Dodatkowo stanowi ona barierę przeciwwiatrową.Taśma wewnętrzna, paroszczelna nie pozwala natomiast na wnikanie wilgoci, zapobiega również jej przenikaniu do wnętrza, a co za tym idzie uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni, które mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka–mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta systemu Integra System. Składa się on z szeregu taśm, które można wymiennie stosować w zależności od konstrukcji otworu okiennego lub drzwiowego.

Wraz z pianką poliuretanową taśmy tworzą kompleksowe rozwiązanie pozwalające zamontować okna i drzwi w sposób zapewniający ich szczelność przez wiele lat.Aby tak się stało, prace montażowe powinny być przeprowadzone przez wykwalifikowanych monterów. W obecnej sytuacji ważna jest również realizacja inwestycji w bezpieczny sposób.

Bezpieczna wymiana okien i dofinansowanie

W obliczu zagrożenia koronawirusem istnieje możliwość zakupu okien i drzwi online, bez konieczności wizyty w salonie. Przed montażem

konieczne jest wykonanie pomiarów otworu okiennego. Zwróćmy tutaj uwagę na zachowanie wszelkich procedur bezpieczeństwa. Fachowcy powinni być więc wyposażeni w rękawiczki i maski ochronne, pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości. Podobne zasady obowiązują również w przypadku prac montażowych.

Przy wymianie okien dostępne są atrakcyjne rabaty, gdyż wielu producentów przedłuża obecnie swoje wiosenne promocje na dłuższy okres. Zdalnie, z domu sprawdzimy też,czy w ramach naszej inwestycji możemy otrzymać dofinansowanie np. z programu „Czyste Powietrze” lub też odliczyć poniesione wydatki od podatku dzięki tzw. uldze termomodernizacyjnej. Warto zapoznać się z obowiązującymi tutaj wymogami technicznymi – dla przykładu, w programie „Czyste Powietrze” znajdziemy informację, że stolarka okienna i drzwiowa powinna być

montowana z wykorzystaniem zasad „ciepłego montażu”, o ile istnieją ku temu możliwości techniczne, m.in. poprzez: uszczelnienie z wykorzystaniem taśmy, folii paroszczelnej od strony wnętrza domu i paroprzepuszczalnej po stronie zewnętrznej. Zastosowanie montażu warstwowego z użyciem odpowiednich taśm dobrze wpisuje się więc w te wytyczne.

Nowe, właściwe zamontowane okno to spokój na lata, wysoki komfort oraz estetyka wnętrza. Przy wyborze nowoczesnego produktu możemy dopasować jego wygląd i funkcje do własnych potrzeb i oczekiwań. Zwieńczeniem inwestycji będzie zaś prawidłowo, a w związku z obecnymi wyzwaniami, także bezpiecznie przeprowadzona instalacja.
Melania Wojas