Transakcje o wartości 206,5 mln euro, rekordowe umowy najmu, rozpoczęcie 3 wielofunkcyjnych projektów i projekt platformy mieszkań na wynajem, który dostarczy na rynek ponad 2200 lokali – dla Grupy Kapitałowej Cavatina, właściciela największego polskiego dewelopera komercyjnego, rok 2020 był rekordowy. Firma posiada obecnie portfel projektów komercyjnych o wielkości 0,5 mln mkw. i w ciągu kolejnych 5 lat zamierza tę liczbę podwoić.
Kluczowe dane za 2020 r.
- Szacunkowa docelowa wartość inwestycji uruchomionych w 2020 r. – 424,9 mln euro,
- Transakcje sprzedaży w 2020 r. – Equal Business Park w Krakowie: budynki A, B, C (Apollo-Rida/Ares) oraz sprzedaż 65% udziałów w Chmielna 89 w Warszawie (Madison International Realty),
- Wartość transakcji sprzedaży – ok. 206,5 mln euro,
- Szacunkowa docelowa wartość rynkowa całego portfela – 1,15 mld euro.
Rok 2020 zweryfikował kondycję biznesową wielu firm, a dla całego sektora nieruchomości był czasem wielkich wyzwań. Cavatina Holding jest jednak przykładem firmy odpornej na trudności i zdolnej odpowiedzieć na wyzwania – 2020 r. był bowiem dla niej rokiem rekordowym.Jak wynika z danych JLL, w ciągu pierwszych 3 kwartałów ubiegłego roku zrealizowano na rynku biurowym w Polsce transakcje o wartości ponad 1,54 mld euro. Umowy sprzedaży projektów Cavatiny miały trzynastoprocentowy udział w całkowitym wolumenie inwestycyjnym w polskim sektorze biurowym. W czerwcu poinformowano o zakupie przez fundusze należące do Apollo-Rida Poland budynków A, B i C w ramach kompleksu Equal Business Park w Krakowie, zrealizowanego przez Cavatina Holding.
Jak podała firma JLL, doradzająca kupującemu, transakcja ta znalazła się w historycznym gronie dziesięciu największych umów sprzedaży obiektów biurowych poza Warszawą. We wrześniu właścicielem 65% biurowca Chmielna 89 został fundusz zarządzany przez Madison International Realty.Cavatina specjalizuje się w wielofunkcyjnych projektach typu mixed-use i jest bardzo aktywna na rynkach regionalnych. Wierząc w ich potencjał swoje działania prowadzi dziś, poza Warszawą, w Bielsko-Białej, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Realizacja wielofunkcyjnych, otwartych na miasta i ich społeczności, bardzo dobrze zlokalizowanych obiektów, z rozbudowaną funkcją mieszkalną jest receptą Cavatiny na biznes. Dobrym przykładem takiego podejścia jest podpisana pod koniec grudnia z ING Tech Poland umowa najmu ponad 16,6 tys. mkw. w kompleksie Global Office Park w Katowicach, która jest jedną z największych transakcji tego typu przeprowadzonych w minionym roku.
Stawiamy na miastotwórcze inwestycje, które łączą mieszkania, biura, usługi i kulturę, ponieważ są one lepiej zaprojektowane, poprawiają funkcjonowanie miasta oraz są bardzo dobrze przyjmowane przez lokalne społeczności. Pamiętając o wyzwaniach tego roku, chcemy, żeby realizowane przez nas projekty wyróżniały się jakością architektury i uwzględniały rozwiązania gwarantujące podwyższony standard bezpieczeństwa.
Przyszłość należy do mixed-use
Zdaniem Cavatiny, przyszłością̨ polskich miast oraz sektora nieruchomości są właśnie wielofunkcyjne inwestycje typu mixed-use, w ramach których powstaną apartamenty na wynajem. W portfolio Grupy Cavatiny już teraz jest wiele takich projektów, a w 2021 roku firma będzie realizować kolejne, o zróżnicowanych funkcjach, dostosowane do potrzeb użytkowników – najemców oraz lokalnych społeczności.
Wierzymy, że funkcje mieszkalne w projektach mixed-use, które stanowią sporą część inwestycji w ramach Grupy, będą miały pozytywny wpływ na wyceny aktywów biurowych Cavatiny. Segment mieszkań na wynajem, którym zajmuje się spółka w ramach naszej grupy kapitałowej, pomoże realizować inwestycje zróżnicowane w funkcjach oraz w źródłach dochodu.
Daniel Draga, Wiceprezes Zarządu w Cavatina Holding W Polsce segment najmu instytucjonalnego to zaledwie ok. 4–5 proc. rynku. Globalnie jest to ponad 25 proc. Rozwój segmentu PRS przyspieszy w latach 2021-2022, co wpłynie na wzrost potencjalnych dochodów z najmu oraz wzrost wartości portfela. Cavatina planuje mocno zaistnieć na tym rynku stając się operatorem ponad 2200 mieszkań na wynajem, budując nowoczesną platformę oraz scentralizowany i wygodny system zarządzania najmem.W ocenie firmy, inwestycje, które zostaną rozpoczęte właśnie teraz – w czasie pandemii – mają ogromne szanse na sukces i bardzo dobrze wpiszą się w dążenia wielu firm planujących nową organizację pracy biurowej w nowoczesnych komfortowych warunkach w erze postcovidowej. Firma ma zabezpieczone projekty, które pozwolą jej na osiągnięcie skali 1 mln mkw. do końca 2025 r.
Magdalena Ossowska