Sposoby na energooszczędne oświetlenie poddasza

Jak oświetlić poddasze

Światło ma duży wpływ na samopoczucie człowieka. Latem dni są długie i słoneczne, a więc poziom serotoniny w organizmie wzrasta, w związku z czym poprawia się nasze samopoczucie. Natomiast zimą, gdy dominuje pochmurna pogoda, czujemy się senni i nie mamy tyle energii do działania. Dlatego w okresie zimowym trzeba zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie w domu. Może ono bowiem w pewnym, ograniczonym zakresie rekompensować nam niedobór słońca. W trosce o domowym budżet i środowisko, warto wymienić żarówki na energooszczędne źródła światła LED. Dziś podpowiemy, jak przy ich użyciu urządzić przytulne poddasze.

Oświetlenie może budować określoną atmosferę w domu czy też ułatwiać wykonywanie codziennych czynności, ale musi być odpowiednio dobrane i umiejscowione w poszczególnych wnętrzach z uwagi na ich funkcje. Co innego sprawdzi się bowiem w sypialni niż domowych gabinecie, kuchni bądź pokoju dziecka. Na poddaszu aranżujemy różne pomieszczenia, skosy są jednak wymagające, dlatego warto dobrze przemyśleć rozłożenie punktów świetlnych i listew LED. W pracach montażowych pomocne będą z pewnością podstawowe narzędzia.

Zalety oświetlenia LED

Żarówki LED charakteryzują się nieporównywalnie dłuższą żywotnością (mogą działać bezawaryjnie nawet 10 lat) niż te standardowe. W dodatku,

są bezpieczne w używaniu i ekologiczne, gdyż nie zawierają szkodliwej rtęci. LED-y nie wydzielają także ciepła do otoczenia. Sprawdzą się zatem także w domach, gdzie są małe dzieci – nie ma ryzyka poparzenia przy dotknięciu szkła ręką. Co więcej, to produkty energooszczędne z uwagi na niski pobór prądu przy jednoczesnej maksymalnej mocy. Decydując się na ich zakup, płacimy więc mniejsze rachunki za energię – wykorzystujemy jej nawet do 90% mniej w porównaniu do żarówek tradycyjnych. Przy ich użyciu zyskujemy ponadto duże możliwości aranżacyjne – są dostępne w dowolnym kolorze i temperaturze barwowej (szeroki wybór barw ciepłych, zimnych, neutralnych). – To, że oświetlenie LED jest oszczędniejsze pod względem zużycia prądu wiemy już od dawna. To nie jedyna zaleta – jest także jednocześnie łatwe w montażu, dzięki możliwości zastosowania technik niewymagających poważniejszych ingerencji w ściany. Mam na myśli klejenie i przytwierdzanie za pomocą płytko osadzanych wkrętów mocujących listwy, panele i taśmy LED do ścian tynkowanych tradycyjnie i wykończeń kartonowo- gipsowych – tłumaczy Łukasz Słowak – szkoleniowiec, prezenter elektronarzędzi i specjalista w dziedzinie montażu z firmy PROFIX, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

Dobór oświetlenia do funkcji pomieszczenia

W sypialni warto wybrać oświetlenie, które będzie wyciszać, budować atmosferę przytulności i intymności. Najlepiej sprawdzą się rozproszone źródła światła o barwie ciepłej. Zamiast lampy sufitowej warto zatem postawić na kinkiety czy listwy LED ukryte np. w podwieszanym suficie. Przydadzą się także lampki nocne. Jeśli we wnętrzu znajduje się toaletka, powinna być dodatkowo punktowo doświetlona – ewentualnie można wybrać lustro ze zintegrowanym oświetleniem LED.

Światło jest szczególnie istotne w kuchni, gdyż to miejsce typowo zadaniowe. W centralnym punkcie powinna znaleźć się zatem lampa sufitowa. Doświetlić możemy również stół (pojedyncza lampa sprawdzi się w przypadku okrągłego stołu, a złożona z kilku punktów świetlnych rozmieszonych symetrycznie – przy prostokątnym), jeśli wydzielona jest przestrzeń jadalniana. – Wskazane jest zastosowanie także dodatkowego oświetlenia blatu roboczego. Warto w tym przypadku zdecydować się na taśmy LED, biegnące wzdłuż krawędzi ścian i w ich załamaniach, jak również pod wiszącymi szafkami. Taśmy te posiadają zwykle własną powierzchnię samoprzylepną, lecz jeśli mamy zamiar obudować je estetycznym panelem może się okazać, że to nie wystarczy. Wówczas z pomocą przychodzi nam pistolet na klej PROLINE. Klejenie na gorąco jest estetyczne, trwałe i łatwe w wykonaniu i nie wymaga wiercenia czy innych trwałych ingerencji w materiał – radzi Łukasz Słowak.

W łazience z kolei ważne jest szczególnie dobre doświetlenie strefy z

lustrem. Można zainstalować dwa kinkiety po jego bokach i jedną lampę na górze. Ważne, aby dobrać żarówki o neutralnej barwie światła, gdyż najlepiej będą oddawać naturalne kolory. Jako oświetlenie centralne sprawdzi się plafon. Niektórzy decydują się ponadto na podkreślenie światłem strefy prysznicowej – należy zastosować w tym wypadku oprawy odporne na wodę.

Jak podkreślić piękno skosów?

Rozmieszanie oświetlenia pod skosami może okazać się problematyczne. Jednak dzięki zastosowaniu taśm LED możemy wydobyć piękno wnętrz usytuowanych na poddaszu – ukształtować je na nowo światłem lub podkreślić ciekawe załamania. – Listwy LED pozwalają na tworzenie unikalnych aranżacji, a przy tym doskonale doświetlają trudne do wyróżnienia strefy. Tutaj przy montażu konieczne może się okazać zastosowanie wkrętów. Dobrze mieć wówczas pod ręką wygodne i lekkie elektronarzędzia TRYTON z bezprzewodowej mocnej linii 20 V. Panele LED i miniklosze zamontujemy wówczas łatwo i estetycznie, nawet w trudnym technicznie obszarze łączenia ścian i skośnych elementów sufitu – dodaje ekspert PROFIX.

Dzięki pomysłowości i wykorzystaniu narzędzi PROLINE i TRYTON można w łatwy sposób zwiększyć atrakcyjność naszego poddasza. Jednocześnie zastosowana technologia oświetlenia daje wymierna oszczędność i przyczynia się do obniżenia energochłonności domu. Wszystko po to, aby natura miała z nami trochę lżej.
Melania Wojas