Najlepsze i najgorsze lotniska w Europie-ranking Google

Najnowszy ranking lotnisk w Europie

Odwołane loty, kolejki, chaos. Czy Twoje długo wyczekiwane wakacje również stoją pod znakiem zapytania? Oto najlepiej i najgorzej oceniane europejskie lotniska, na których można utknąć oraz alternatywne lotniska na podstawie doświadczeń recenzentów.

Holidu, portal rezerwacyjny specjalizujący się w wynajmie wakacyjnego zakwaterowania, postanowił stworzyć ranking lotnisk z najlepszymi opiniami. Wykorzystując dane z Google Maps, do badania wzięto pod uwagę całkowitą liczbę recenzji oraz średnią ocenę danego lotniska w wyszukiwarce Google. Na tej podstawie stworzono ostateczny ranking europejskich lotnisk. Przeczytaj, aby odkryć najlepsze lotniska, które pozytywnie Cię zaskoczą, a także dowiedzieć się kilku wskazówek o udogodnieniach danych lotnisk oraz informacji o opóźnieniach.

Top 5 najlepiej ocenianych lotnisk w Europie według Google

1.Międzynarodowy port lotniczy w Atenach, Grecja – śr. ocena 4.4 + 24 467 opinii

Oficjalnie, lotnisko w Atenach to najlepsze lotnisko w Europie! To największe i najbardziej znane lotnisko w Grecji, znajduje się 33 kilometry od centrum miasta. Grecja na szczęście nie jest aż tak dotknięta kryzysem lotniczym, a opóźnione loty to w większości loty docelowe do Grecji z różnych miejsc świata. Masz dłuższy layover na tym lotnisku? Nic straconego! Tutaj możesz skorzystać z przechowalni bagażu, poczekalni lotniskowych, zobaczyć wystawy artefaktów archeologicznych oraz wybrać się do jednej z licznych restauracji lub kawiarni. Lotnisko w Atenach ma wiele do zaoferowania!

2.Lotnisko w Zurychu, Szwajcaria – śr. ocena 4.4 + 14 267 opinii

Nawet w obliczu niedawnej usterki w kontroli ruchu lotniczego, lotnisko w Zurychu jest tym, na którym utknięcie zdecydowanie nie jest końcem świata. Wydaje się, że niefortunne zdarzenie nie wpłynęło na jego reputację. Lotnisko w Zurychu ma wszystko, czego możesz potrzebować, aby miło spędzić czas w oczekiwaniu na dalszą podróż. Od 1 sierpnia, w weekendy będzie można tu posłuchać muzyki na żywo oraz skorzystać z salonu gier z tenisem stołowym, rzutkami, a nawet polem do minigolfa! O innych atrakcjach, takich jak brunch na tarasie widokowym czy grillu możesz dowiedzieć się na oficjalnej stronie lotniska.

3.Port lotniczy Francisco de Sá Carneiro, Portugalia – śr. ocena 4.4 + 11 904 opinii

Na trzecim miejscu znalazło się lotnisko Francisco de Sá Carneiro, znane również jako lotnisko w Porto. Porto może być dobrym rozwiązaniem, aby uniknąć opóźnień, które od połowy czerwca nękają największe portugalskie lotnisko w Lizbonie. Tutaj, Bloomberg ogłosił 65% opóźnionych oraz 4,8% odwołanych lotów od początku lipca. Port lotniczy w Porto posiada aplikację lotniskową do śledzenia w czasie rzeczywistym godzin przylotów i odlotów, a także statusu danego lotu, dzięki czemu możesz być a bieżąco, jeśli chodzi o informacje z ostatniej chwili. Nie chcesz tracić czasu w kolejkach do odprawy? Tutaj podróżni mają opcję Fast Track, czyli kolejkę priorytetową, który pozwala szybciej przejść przez kontrolę. To również idealne lotnisko dla rodzin z dziećmi, dzięki opcji rodzinnego podróżowania i takich udogodnień jak biblioteka dla dzieci, z filmami i innymi zajęciami, które zapewnią im rozrywkę.

4.Międzynarodowy port lotniczy Alicante, Hiszpania – śr. ocena 4.3 + 10 547 opinii

Następne na naszej liście jest międzynarodowe lotnisko Alicante w Hiszpanii, główne lotnisko obsługujące Walencję i obszar Murcji. Podróżni chwalą jego zorganizowany układ i jasny, przestronny wystrój. Dzięki temu, to właśnie to lotnisko znalazło się na naszej liście top 5.

5.Międzynarodowy port lotniczy na Malcie – śr. ocena 4.3 + 6279 opinii

Na piątym miejscu znajduje się urocze, dobrze utrzymane lotnisko na Malcie, ze średnią oceną 4.3. Mimo, że to lotnisko i główna linia lotnicza Air Malta doświadczyła znacznych  opóźnień lotów, głównie z londyńskiego Heathrow, jego udogodnienia wciąż dorównują tym z innych europejskich lotnisk. Na lotnisku na Malcie znajdują się nie tylko restauracje, sklepy duty-free i salony VIP, ale też fryzjer i klinika dentystyczna! Lotnisko może pochwalić się świeżo wyremontowaną strefą gastronomiczną, która oferuje szeroki wybór produktów spożywczych.

Top 5 najgorzej ocenianych lotnisk w Europie według Google

1.Port lotniczy Bordeaux-Mérignac, Francja – śr. ocena 2.7 + 5700 opinii

Lotnisko Bordeaux-Mérignac we Francji trafia na nasze miejsce numer jeden ze średnią oceną Google 2.7. Główne zastrzeżenia dotyczące tego lotniska to jego mały rozmiar i brak miejsc siedzących dla podróżnych. Ponadto, w związku z ostatnimi kłopotami związanymi ze strajkami personelu, odwołano wiele lotów, ale możesz rozważyć lotniska alternatywne. Na przykład, lotnisko Tuluza-Blagnac (śr. ocena 3.9 / 5,041 opinii).

2.Międzynarodowy port lotniczy Heraklion, Grecja – śr. ocena 2.8 + 10 791 opinii

Następny na naszej liście jest port lotniczy w Heraklionie ze średnią oceną 2.8 na Google Maps, gdzie większość uwag dotyczy tego, jak bardzo zatłoczone i słabo wyposażone jest to lotnisko w stosunku do natężenia ruchu. Alternatywnie, warto sprawdzić port lotniczy Chania (4.0 / 3,678*), który jest oceniany znacznie wyżej i znajduje się zaledwie 2 godziny jazdy od Heraklionu.

3.Lotnisko Luton, Wielka Brytania – śr. ocena 3.0 + 10 665 opinii

Jak donosi Bloomberg, lotnisko Luton to 66% opóźnionych i 2,7% odwołanych lotów od początku lipca w porównaniu do 51% na londyńskim Heathrow. To lotnisko posiada średnią ocenę 3 w wyszukiwarce Google, z czego większość uwag dotyczy braku połączeń transportu publicznego z miasta do lotniska oraz ogromne kolejki do odpraw na małej powierzchni terminalu lotniska. Jeśli lecisz do Londynu, może warto sprawdzić połączenia lotnicze na Heathrow (4.0 / 32,095 opinii) lub Gatwick (3.8 / 12,953 opinii), ponieważ są one większe i mają więcej udogodnień, jeśli twój lot się opóźni.

4.Port lotniczy Manchester, Wielka Brytania – śr. ocena 3.0 + 15 192 opinii

Lotnisko w Manchesterze w Wielkiej Brytanii jest następne na naszej liście, a większość uwag dotyczy nieuprzejmego personelu i braku organizacji, co skutkuje bardzo długimi kolejkami. Być może warto wybrać się na lotnisko Liverpool John Lennon Airport (3.9 / 3,087 opinii), oddalone o około 45 minut jazdy od lotniska w Manchesterze.

5.Międzynarodowy port lotniczy Berlin Willy-Brandt – śr. ocena 3.2 + 16 959 opinii

Nasz top 5 najgorszych lotnisk w Europie zamyka Międzynarodowy Port Lotniczy Berlin Willy-Brandt. Data jego otwarcia została opóźniona o prawie dekadę, a koszt tego obiektu przekroczył początkowy budżet o około 4 miliardy euro. Międzynarodowy Port Lotniczy Berlin Willy-Brandt jest chwalony za nowoczesne udogodnienia, ale większość uwag koncentruje się na braku organizacji, a także powolnym kontrolom bezpieczeństwa, co powoduje długie kolejki. Warto więc rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak lotnisko w Dreźnie (4.0 / 1,295 opinii), które znajduje się zaledwie półtorej godziny jazdy od Berlina.

Metodologia: 

Ten ranking powstał poprzez analizę średniej oceny danego lotniska w Google Maps oraz liczby opinii 100 najbardziej popularnych co do liczby pasażerów lotnisk w Europie na podstawie danych z 2019 roku. Mając dane z Google Maps, uszeregowaliśmy ranking lotnisk w kolejności od najlepszego do najgorszego, dając pierwszeństwo tym, które mają więcej recenzji. więcej na stronie: www.holidu.pl
Maja Trębicka

One Comment

  1. Jakie są prawa podróżnego? -

    […] dochodzenia, są fundamentem udanych wakacji. Problemy związane z bagażami, noclegiem, opóźnieniami lotów lub też niezgodnością faktycznego stanu z ofertą, podlegają prawom oraz ochronie praw […]

Comments are closed.