Dlaczego płyty poliwęglanowe na zadaszenia?

Z czego wykonać zadaszenie?

Płyty poliwęglanowe mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są do zadaszeń tarasów, wejść do budynków oraz wiat garażowych i przystankowych, a nawet przy tworzeniu świetlików dachowych. To rozwiązanie jest lekkie, a jednocześnie trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Z tego względu cieszy się dużą popularnością w nowoczesnym budownictwie. Potrzebny jest oczywiście odpowiedni montaż konstrukcji i jej skuteczne uszczelnienie.

Płyty poliwęglanowe na zadaszenia – dlaczego?

Poliwęglan jest tworzywem sztucznym o przezroczystej i wytrzymałej strukturze. Odznacza się wysoką odpornością na pęknięcia i działanie szkodliwych warunków pogodowych, a dzięki swojej elastyczności można go łatwo formować. Pozwala się wyginać, tworząc nawet półokrągłe konstrukcje. Wykorzystywany jest do zadaszeń i budowy pionowych ścian.

Uniwersalne zadaszenia z poliwęglanu dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku małych przydomowych wiat, jak i pokrycia większych powierzchni. Wykorzystywane są na targowiskach, parkingach czy w obiektach sportowych. Charakteryzuje je korzystny stosunek jakości do ceny. Dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.

Płyty poliwęglanowe – rodzaje

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje płyt – lite oraz komorowe (kanalikowe). Te pierwsze posiadają jednolitą strukturę, a swoim wyglądem przypominają szkło. Cechuje je bardzo wysoka przepuszczalność światła i zazwyczaj są stosowane do zadaszenia tarasów. Poliwęglan komorowy posiada natomiast specjalne komory, czyli małe kanaliki, które są otwarte i widoczne na krawędziach płyty. Wyróżnia się ażurową budową i mniejszą przezroczystością. Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie potrzebna jest większa ochrona przed nasłonecznieniem.

Wykonane z poliwęglanu płyty są łatwe i szybkie w instalacji. Z uwagi na niewielki ciężar dobrze pasują do stelaży z drewna lub aluminium. Zbudowane z nich zadaszenie będzie trwałe i szczelne, jeśli zostanie dobrze zamontowane.

Montaż i uszczelnienie zadaszenia z poliwęglanu

Płyty poliwęglanowe można stosunkowo prosto obrobić, z użyciem podstawowych elektronarzędzi: piły tarczowej lub wyrzynarki z drobnymi zębami tnącymi oraz wiertarki wysokoobrotowej, która posłuży do wiercenia otworów w materiale. W przypadku poliwęglanu komorowego bardzo ważne jest skuteczne zabezpieczenie górnego i dolnego brzegu płyty specjalnymi taśmami. Zapobiegnie to przedostawaniu się zanieczyszczeń oraz wilgoci do kanalików. Jednocześnie umożliwi swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie będą one parować.

Jakie rozwiązanie będzie tu odpowiednie? Do uszczelnienia komór płyt można wykorzystać taśmy samoprzylepne Lamibond firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych. Pokryte wysoko paroprzepuszczalną membraną polipropylenową, są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Doskonale przylegają do różnego rodzaju powierzchni, zarówno gładkich, jak i chropowatych. Taśmy Lamibond dostępne są w dwóch podstawowych wariantach: paroizolacyjnym oraz paroprzepuszczalnym, co gwarantuje poprawne odprowadzenie skondensowanej w kanalikach pary wodnej. Mogą być również stosowane do uszczelniania i reperacji membran dachowych. Aplikacja taśm jest łatwa, gdyż nie wymaga zastosowania kleju. Taśmy przycinamy na pożądany wymiar i dociskamy do podłoża, które powinno być wcześniej oczyszczone.

Płyty poliwęglanowe – o czym jeszcze pamiętać?

Krawędzie płyt umieszczonych na takich elementach, jak kalenice i okapy muszą być dodatkowo zabezpieczone profilami oraz zaizolowane np. silikonem. Kluczowe jest też zaprojektowanie zadaszenia z pochyleniem co najmniej 5˚, aby umożliwić swobodny odpływ wody deszczowej oraz odprowadzenie śniegu. Ważne również, żeby płyty zostały zamontowane właściwą stroną ku górze (płyty komorowe z jednej strony pokryte są warstwą chroniącą przed promieniowaniem UV i zazwyczaj posiadają w tym miejscu oznaczenie w postaci folii z nadrukiem). Podczas prac montażowych nie można natomiast chodzić po płytach, gdyż może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

Dobrze zamontowane płyty z poliwęglanu to trwałe, lekkie i estetyczne zadaszenie różnego rodzaju konstrukcji – zarówno w budynkach mieszkalnych, gospodarczych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Co ważne, są one również proste w eksploatacji, gdyż można łatwo utrzymać je w czystości. Odpowiednie zabezpieczenie płyt na etapie montażu zapewnia szczelność pokrycia, bez konieczności wykonywania później kosztownych i czasochłonnych poprawek.
Melania Wojas