Kawiarnie stolic z najlepszą kawą, warte odwiedzenia cz. 1/4

Jakie są kawiarnie w stolicach?

Kawa najlepiej smakuje w wyjątkowym lokalu. Za granicą poszukujemy takiego miejsca, żeby dobrze się w nim poczuć, a po powrocie z podróży mieć co wspominać. Możemy też zrobić zdjęcia i pochwalić się nimi na blogu, fejsie czy insta, ale przede wszystkim będą wspaniałą pamiątką na całe życie. Kawiarnie stolic z najlepszą kawą zawsze warto odwiedzić, choć nie jest wcale łatwo znaleźć. Spotkamy nazbyt dużo lokali, które ją serwują.

Wyruszyliśmy w podróż dookoła świata i wybraliśmy dla Was kawiarnie stolic  z najlepszą kawą,w których warto zasiąść. Wymienione lokale zasługują na szczególną uwagę. Jeśli kiedykolwiek się wybierzecie do którejś z metropolii,  wejdźcie, zasiądźcie, wypijcie kawę, odetchnijcie, a później dajcie nam znać, czy warto było!

Nowy Jork

Jaka kawiarnia w Nowym Jorku podaje najlepszą kawę?

W Nowym Jorku jest ogromna ilość lokali, które serwują oryginalną i wyjątkową kawę, parzoną na różne sposoby. Kawiarnie przyciągają też wystrojem, klimatem i sympatyczną obsługą. Jednak nie o wszystkich możemy tak powiedzieć. Dlatego zawsze warto sprawdzić opinie. Będąc na Manhattanie, a w nim w dzielnicy SoHo, uchodzącej za jedną z najmodniejszych i zarazem najbogatszej w mieście, warto zatrzymać się na kawę.

Wśród licznych lokali jest jeden wyjątkowy, La Colombe. Jest tu serwowana jest jedna z najlepszych kaw w stolicy. Wysoką jakość zawdzięcza wybornym mieszankom ze świeżo zmielonych ziaren. Do wyboru mamy wiele smaków, które zaspokoją najbardziej wybredne gusta. Kawiarnia słynie z doskonałych wypieków, więc zamówmy coś słodkiego, kawy będzie lepiej smakowała. Miejsce służy spotkaniom towarzyskim i biznesowym, ale jest odwiedzane również przez osoby, które w SOHO, chcą spędzić trochę czasu. Dzielnica Manhattanu przyciąga turystów wyjątkową architekturą i luksusowymi sklepami.

Wiedeń

Wiedeń to miasto muzyki, kultury i architektury, więc przyciąga turystów z całego świata. Przyjeżdżają, żeby poznać sekrety stolicy Austrii, z które wywodzi się sławny walc. Jeśli znajdziemy czas na zwiedzanie, zobaczymy, gdzie żył i tworzył Mozart, Haydn czy koncertował Beethoven. Zwiedzając, nie możemy pominąć rezydencji Franciszka Józefa I. Po kilkugodzinnym spacerze, zawsze przychodzi pora na pokrzepienie się filiżanką kawy. Ma z resztą bogatą historię. Warto wiedzieć, że właśnie w Wiedniu, pierwszą kawiarnię otworzył Polak, Jerzy Kulczycki, bohater, który uratował miasto. Było to podczas sławnej bitwy, którą stoczył Jan III Sobieski. Pozostał w stolicy i otworzył kawiarnię, co ciekawe, była pierwszą w całej Austrii. W swoim lokalu podawał ją z mlekiem i miodem, by nadać jej słodki smak. Uznawany jest za autora przepisu i patrona kawiarzy.

Najlepsza kawa i ciasto w Wiedniu?

Obecnie jest wiele miejsc, w którym można zamówić parzony napój, na różne sposoby. Wartym uwagi i najsłynniejszym jest kawiarnia Cafe Sacher, z wnętrzem urządzonym w czerwonym stylu. Nie tylko zachwyca wyjątkowy aromat i smak kawy, ale też ciasto, a konkretnie tort z przepisu Franza Sachera, którym zajadali się możni w 1832 r., w tym książę Metternich, Królowa Elżbieta II wraz z mężem, a także znane osoby ze świata filmu i muzyki. Na uwagę zasługuje także Cafe Schwarzenberg. Kawiarnia ma bogatą historię, bo działa od 1861 r. Kusi nie tylko smakiem gorącego napoju, ale i słodkościami. Tutaj specjalnością jest tort marcepanowy.

Praga

Stolica Czech jest często odwiedzana przez Europejczyków, a przede wszystkim przez Polaków, bo leży stosunkowo blisko naszej granicy. Możemy wybrać się na weekend do Pragi, gdyż zachwyci nas pięknem i wyjątkową atmosferą. Miasto ma wielowiekową historię. Jest wiele miejsc, do zwiedzania, ale koniecznie trzeba zobaczyć Haradczany, królewską dzielnicę, siedzibę królów–Zamek Praski, Katedrę św. Wojciecha. Wędrówkę po mieście możemy zacząć od Placu Wacława. Wiele osób przyjeżdża do stolicy tylko na zakupy, bo są tu eleganckie sklepy rodzimych projektantów, butiki znanych na całym świecie marek, więc można się modnie ubrać. Chętnie odwiedzane są sklepy z luksusowymi towarami, antykami, czeskim szkłem, porcelaną.

Jeśli wybierzemy się do Pragi, będziemy usatysfakcjonowany. Będąc w metropolii zatrzymajmy się choćby na godzinę, by złapać oddech na dalszą przechadzkę. Najlepiej odpoczywa się przy kawie, więc możemy ją zamówić w Café Louvre. Lokal funkcjonuje od 1902 r. i gościł niegdyś: studentów, artystów, dziennikarzy i polityków. Wśród znanych osób, bywali również: Albert Einstein, Franz Kafka, Franz Werfel. Będąc w okolicach Mostu Karola i Hradczan możemy usiąść przy stoliku w XIX w. kawiarni Slavia, która gościła ludzi kultury, pisarzy, poetów, muzyków. W wymienionych lokalach jest podawana kawa z całego świata, a wystrój utrzymany w dawnym stylu, pozwala poczuć historię miejsc.

Zapraszamy do kolejnych trzech przystanków kawowej podróży! Kawiarnie stolic z najlepszą kawą, część druga 2/4,
Arkadiusz Malanowski