Malowanie trudno dostępnych miejsc

Malowanie trudno dostępnych miejsc pędzlem

Malowanie trudno dostępnych miejsc jest dość skomplikowane, bo wałek nie wszędzie dotrze. W takich sytuacjach potrzebne będą bardziej precyzyjne narzędzia. W co należy zaopatrzyć się przed rozpoczęciem malowania?

Oprócz narzędzi potrzebne są odpowiednie akcesoria chroniące je przed zachlapaniem farbą. W drugiej części artykułu podpowiadamy, które produkty najlepiej się do tego przydadzą, gdy chodzi o malowanie trudno dostępnych miejsc.

Malowanie trudno dostępnych miejsc – jakim wałkiem?

Krzywizny grzejnika i ściana za nim, zagięcia wokół okien, drzwi, kinkietów, włączników czy gniazdek elektrycznych, a także narożniki i wszelkiego rodzaju wnęki – w malowaniu wszystkich tych miejsc kończy się przydatność tradycyjnego wałka. Tym bardziej też nie sprawdzi się malowanie natryskowe. Aby precyzyjnie pokryć farbą te i inne zakamarki, których nie brakuje w całym domu, potrzebujemy mniejszych narzędzi do malowania. Najlepiej sprawdzi się komplet kilku niewielkich pędzli i pędzelków w różnych rozmiarach. Pozwolą nam dotrzeć do najtrudniej dostępnych zagięć i szczelin. Pamiętajmy, że do malowania trudniej dostępnych miejsc może przydać się również mniejszy wałek. Warto zaopatrzyć się w niego oprócz standardowego, większego modelu. W skrzynce malarza pokojowego nie powinno również zabraknąć specjalnego wałka do malowania narożników.

Odpowiednie nanoszenie farby

Dzięki wszystkim wymienionym narzędziom malowanie zakamarków w mieszkaniu stanie się zupełnie proste. Dobrym sposobem na precyzyjne malowanie trudno dostępnych miejsc jest nanoszenie na powierzchnię odpowiedniej ilości farby. Dzięki temu można uniknąć zacieków i niekontrolowanych chlapnięć. Możemy w tym celu nakleić na otwartą puszkę z farbą pasek taśmę malarską, od krawędzi do krawędzi. Musi znajdować się nad taflą farby znajdującej się w puszce. Delikatnie dotykając pędzlem taśmy, możemy pozbyć się nadmiaru farby z pędzla.

Pomocnie przy malowaniu pomieszczeń

Przygotowując się do malowania pokoju, warto zadbać o to, aby jak najlepiej zabezpieczyć te powierzchnie, które nie powinny mieć kontaktu z farbą. Do tego przyda się taśma maskująca i folia ochronna. Wiadomo jednak, że taśma taśmie nierówna, podobnie jak przypadku folii ochronnych. Dwa produkty marki tesa® znakomicie sprawdzą się na wielu różnych powierzchniach i przy użyciu praktycznie każdej farby.

Z trudno dostępnymi miejscami sąsiadują niekiedy delikatne powierzchnie, które należy traktować z większą ostrożnością. Do ochrony gładkich lub lekko teksturowanych powierzchniami – na przykład tapety, lub powierzchni pokrytej lakierem, sprawdzi się różowa taśma maskująca tesa® Professional PV1 Precision Mask® Sensitive o wymiarach 50 m x 25 mm. Umożliwia precyzyjne malowanie dzięki bardzo cienkiej taśmie papierowej z krepy i nowoczesnemu klejowi akrylowemu. Jest wyjątkowo delikatna i wysoce odporna na rozdarcie. Jednocześnie skutecznie zapobiega podciekaniu farby i zanieczyszczeniu powierzchni, która powinna pozostać nietknięta. Taśma przy swojej delikatności jest jednocześnie wysoce odporna na rozdarcie.

Malarska folia – dlaczego konieczna

Znakomitym rozwiązaniem „2 w 1” będzie wysokiej jakości malarska folia ochronna tesa® Easy Cover® Economy. Wykonano ją z tworzywa HDPE, która zapobiega przenikaniu farby i dodatkowo przymocowano wzdłuż jednej z jej krawędzi samoprzylepną taśmę malarską. Produkt nie tylko skutecznie chroni ściany, meble i inne przedmioty przed zabrudzeniem farbą, ale również pozwala uzyskać precyzyjne krawędzie kolorów. Folia w połączeniu z taśmą jest przy tym niezwykle łatwa w użyciu. Można ją wygodnie przyciąć do pożądanego rozmiaru, zaś usunąć – bez pozostawiania żadnych śladów.
Anna Michnikowska