Pielęgnacja skóry na szyi i dekolcie w 5 krokach

Na czym polega pielęgnacja skóry na szyi i dekolcie?

Pielęgnacja skóry na szyi i dekolcie powinna być codzienną czynnością. Warto skupiać się nie tylko na twarzy, ale też innych okolicach naszego ciała. Używanie kremów, masaży i zabiegów pozwala utrzymać skórę w lepszej kondycji.

Dlaczego konieczna jest pielęgnacja skóry na szyi i dekolcie?

Proces starzenia skóry zaczyna się niestety dość wcześnie, bo już w okolicach 25 roku życia. Przyczyną jest spowalniana produkcja kolagenu w naszym organizmie, a zaczyna mieć miejsce jego degradacja. U jednych przebiega to bardzo szybko, u innych powoli, gdyż zależy od wielu czynników. Tryb życia, ilość snu, stres, ogólne zdrowie, dieta czy pula genowa – to wszystko wpływa na tempo i intensywność zachodzących zmian.

Niewidoczne procesy starzenia

Na początku zmiany zachodzące w skórze są bardzo powolne i niemal niewidoczne. Zaczyna spadać produkcja kolagenu i elastyny, czyli głównych białek podporowych odpowiedzialnych za napięcie i gęstość skóry. Dochodzi również do degradacji gruczołów łojowych wytwarzających ochronne sebum. Cera staje się mniej jędrna i nawilżona, zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki, które z czasem robią się coraz bardziej widoczne. Opisane zmiany dotyczą skóry na całym ciele, jednak w pewnych obszarach są one widoczne znacznie szybciej. Jednym z nich jest skóra szyi i dekoltu. Dlaczego?

Szyja i dekolt wymagają szczególnej opieki

Dbanie o skórę twarzy to dla większości kobiet codzienność. Jednak nie tylko twarz zdradza wiek! Skóra na szyi i dekolcie jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra na twarzy, co powoduje, że starzeje się szybciej. Występuje tu mniej włókien kolagenowych, przez co wcześnie pojawiają się zwiotczenia i zmarszczki i jest bardziej podatna na przesuszenie. Dodatkowo szyja i dekolt bardziej niż twarz narażone są na niekorzystne działanie promieniu UV przyspieszających jej uszkodzenie. Bardzo duże znaczenie dla odpowiedniego napięcia skóry szyi i dekoltu ma również mięsień szeroki szyi, zwany platysmą. Zajmuje on przednią i boczne części szyi, ale nie posiada przyczepów kostnych, przez co szybko wiotczeje pociągając za sobą skórę, na której się opiera.

Skuteczna pielęgnacja skóry na szyi i dekolcie

Metod na spowolnienie widocznych oznak upływającego czasu jest wiele. Stosowanie każdej z nich powinno być oparte na dwóch prostych zasadach – profilaktyce i systematyczności. Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć w przypadku dbania o zdrowie i urodę ma jednak szczególne znaczenie. Znacznie bezpiecznej, łatwiej i skuteczniej jest nie dopuszczać do powstawania zmian, niż później z nimi walczyć. Nawet najlepszy krem czy zabieg wykonywany jednorazowo lub okazjonalnie nie przyniesie pożądanych długotrwałych efektów. Dlatego bez względu na to czy zdecydujemy się na kosmetyki, masaże, zabiegi estetyczne, zmianę diety, ćwiczenia czy unikanie słońca, róbmy to od zaraz i uczyńmy z tego swoją codzienność.

Kolagen – kiedy zaczyna go brakować?

Pojawiający się z wiekiem deficyt kolagenu, to główny winowajca starzenia się skóry. Jako wiodące białko budulcowe tkanki łącznej, kolagen odpowiada za jędrność, napięcie, utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, a przy tym zdrowy wygląd skóry. Gdy z wiekiem zaczyna go ubywać, skóra staje się cieńsza i wiotczeje, przez co pojawiają się najpierw drobne, a później coraz głębsze zmarszczki. Aby długo cieszyć się młodą, jędrną i pełną blasku skórą, należy systematycznie uzupełniać braki kolagenu. Zostało to potwierdzone licznymi badaniami.

Kolagen składnikiem kremów i suplementów

Kolagen w kosmetykach czy suplementach diety, to składnik bardzo powszechny. Decydując się na jego stosowanie, warto dowiedzieć się jakiego jest pochodzenia, w jaki sposób jest przyswajalny i w jakiej formie. Tropokolagen to nic innego jak prekursor dojrzałego kolagenu. Można więc stwierdzić, że to jego najbardziej pierwotna forma, bez której w naturalny sposób nie powstanie dojrzały kolagen. Dzięki temu tropokolagen wnikając do skóry, niemal natychmiast rozpoczyna odbudowę jej uszkodzonego biorusztowania. Jego działanie nie ogranicza się jednak tylko do wzmacniania architektury tkanek podskórnych.

Tropokolagen – czym jest?

Dzięki swoim właściwościom jest niezwykle skutecznym biostymulatorem, który aktywuje fibroblasty do intensywniejszej produkcji kolagenu. Tropokolagen to substancja, która występuje więc w naszej skórze naturalnie. Liczne badania dowodzące, iż najbezpieczniejszymi tkankami, dzięki swojej zgodności z ludzkimi, są te pochodzenia wieprzowego, potwierdzają nam możliwość pozyskania z nich tropokolagenu. Jest on więc najbardziej zbliżony swoją budową i właściwościami do ludzkiego. Gwarantuje absolutne bezpieczeństwo i najwyższą skuteczność działania. Dostarczenie go więc z zewnątrz nie wiąże się z ryzykiem reakcji alergicznych czy podrażnień wynikających z nietolerancji.

Pielęgnacja skóry gwarancją młodego wyglądu

Nawet najgładsza twarz nie ukryje wieku, gdy skóra na szyi i dekolcie będzie wiotka, pozbawiona jędrności i przesuszona. Dlatego pamiętajmy, aby jak najszybciej otoczyć ją szczególną, systematyczną troską. A jeśli do pielęgnacji włączymy tropokolagen, możemy być spokojne o naturalny, długofalowy efekt zadbanej, gładkiej i sprężystej skóry.
Kamila Nowakowska