Co przyspiesza starzenie skóry?

Kolagen na starzenie skóry

Powinniśmy wiedzieć, co przyspiesza starzenie skóry, zanim zaczniemy poszukiwać rozwiązań. Musimy zlikwidować przyczyny, zanim sięgniemy po kremy, maski, składniki aktywne, suplementy czy zabiegi. Nawet najlepsze preparaty mogą nie być skuteczne w likwidacji bruzd, zmarszczek, zwiotczałej skóry. Poznajmy czynniki mające destrukcyjny wpływ na naszą urodę i przyspieszające jej starzenie.

Co przyspiesza starzenie skóry?

Za elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry odpowiada w dużej mierze kolagen. Białko to buduje włókna tkanki łącznej, tworzące podporę dla komórek skóry. Odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu paznokci, włosów, kości, mięśni i stawów w dobrej kondycji. Zła wiadomość jest taka, że z wiekiem spada jego produkcja w naszym organizmie, a tym samym prowadzi do starzenia się skóry. Traci ona jędrność, prowadząc do pojawiania się zmarszczek oraz zaburzenia owalu twarzy. W celu opóźnienia procesu, trzeba zadbać o właściwy poziom kolagenu. Należy dostarczać go z zewnątrz, jednocześnie unikać lub wyeliminować czynniki, które mu szkodzą.

Palenie tytoniu to wróg skóry

Palenie tytoniu przyspiesza starzenie skóry. Należy do tych czynników, które najbardziej szkodzi kondycji skóry. Zmniejsza przepływ krwi w naczyniach włosowatych, ograniczając dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych do komórek skóry. Stymuluje produkcję wolnych rodników, uszkadzających białka strukturalne skóry, jak: kolagen i elastyna. Palenie papierosów zmniejsza także syntezę nowego kolagenu, ponieważ nikotyna zawierają substancje toksyczne, hamujące aktywność fibroblastów, czyli komórek, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Palenie tytoniu niszczy istniejący kolagen i utrudnia jego odbudowę, Warto zatem raz na zawsze uwolnić się od tego nałogu.

Stres przyspiesza starzenie skóry

Stres jest wrogiem skóry i młodego wyglądu. Przyczynia się do wydzielania hormonów, jak kortyzol i adrenalina, negatywnie wpływające na produkcję kolagenu. Kortyzol zwiększa aktywność enzymów niszczących kolagen, czyli metaloproteinazów macierzy (MMP), prowadząc do osłabienia włókien kolagenowych oraz utraty gęstości skóry. Adrenalina z kolei zmniejsza przepływ krwi w naczyniach skórnych. Ogranicza transport tlenu oraz składników odżywczych do komórek skóry, potrzebnych do syntezy kolagenu. Stres zaburza równowagę hormonalną, co może prowadzić do problemów skórnych, takich jak np.: trądzik, egzema, łuszczyca…. Jest niezwykle ważne, by redukować stres za pomocą metod relaksacyjnych, nie pogłębiając go szkodliwymi dla zdrowia czynnikami.

Niezdrowe jedzenie a kolagen

Negatywny wpływ na poziom kolagenu w skórze ma również niezdrowa dieta. Cukier, biała mąka i alkohol oraz wysokoprzetworzone jedzenie, mogą powodować proces glikacji –łączenie się cząsteczek cukru z białkami. W efekcie dochodzi do uszkodzeń włókien kolagenowych i elastynowych, co z kolei zwiększa ryzyko utraty jędrności i przebarwień skóry oraz powstawania zmarszczek. Ponadto niektóre składniki odżywcze, jak: witamina C, cynk, krzem, niezbędne są do prawidłowej syntezy kolagenu. Niedobór tych substancji w diecie zaburzać może produkcję, a także osłabiać jego jakość. Warto zatem zadbać o zrównoważoną dietę, bogatą w kolagen i antyoksydanty, wspierającą zdrowie oraz kondycję skóry.

Zanieczyszczenie środowiska – wróg skóry

Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla zdrowia, ale też i dla skóry. Zawiera bowiem: pyły, ozon,metale ciężkie, tlenki azotu i wolne rodniki, mogące uszkadzać komórki organizmu i niszczyć kolagen. Zanieczyszczone środowisko może zaburzać naturalny proces produkcji kolagenu, hamując syntezę witaminy C oraz aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za tworzenie tak ważnego składnika skóry.

Promieniowanie UV

Słońce dostarcza witaminy D, ale promieniowanie ultrafioletowe niszczy strukturę DNA komórek skóry i prowadzi do degradacji kolagenu. Promieniowanie UV przenika przez naskórek, uszkadzając włókna kolagenowe, w wyniku czego dochodzi do ich pękania i zwiotczenia. Ponadto, stymuluje produkcję enzymów – MMP, rozkładających kolagen i hamujących jego syntezę. Skóra traci więc swoją gęstość i elastyczność, prowadząc do utraty jędrności i starzenia się skóry oraz powstawania zmarszczek. Należy zapobiegać tym przykrym skutkom, poprzez stosowanie kremów z filtrem UV oraz noszenie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych. Warto unikać opalania się, gdy jest największe nasłonecznienie.

Jak uzupełnić kolagen?

Utrata kolagenu jest procesem, który wraz z wiekiem naturalnie postępuje. Szkodliwe czynniki przyspieszają go, destrukcyjnie wpływając na kolagen i jego syntezę.  Warto zadbać o jego uzupełnianie, dostarczając organizmowi z zewnątrz. Znamy kilka sposobów na uzupełnienie go w skórze, które promują eksperci, ale nie każdy jest tak samo skuteczny. Jednym z nich jest dieta kolagenowa, która polega na spożywaniu produktów bogatych w ten składnik. W menu diety kolagenowej powinny znaleźć się: galareta mięsna,skórki i chrząstki zwierzęce; mięso, nabiał, jaja, żelatyna, ryby, owoce morza i wodorosty. Ważne są też owoce i warzywa, bogate w witaminę C, potrzebną do syntezy kolagenu. Dieta kolagenowa jest prostym sposobem na utrzymanie właściwej ilości tej substancji w organizmie,ale może być jedynie wsparciem kolagenowym.

Suplementy diety jako uzupełnienie kolagenu

Suplementy diety uzupełniają kolagen, dlatego warto sięgać po różnego rodzaju tabletki, kapsułki, gotowe płyny, proszki do rozpuszczania i żele. Bardzo często spotykanym, najbardziej pożądanym dla urody i gładkiej skóry rodzajem kolagenu w suplementach diety jest kolagen typu I. Stanowi on większość białek kolagenowych w skórze. Preparaty mogą też zawierać dodatkowe składniki, które wspomagają działanie kolagenu, jak np.: witamina C, kwas hialuronowy, biotyna, koenzym Q10. Środki stosowane doustnie ulegają metabolizmowi, natomiast powstałe aminokwasy rozkładają się po całym organizmie, zamiast koncentrować się na konkretnej okolicy.

Kosmetyki i zabiegi na odbudowę kolagenu

Do odbudowy kolagenu sugerowane są odpowiednie kosmetyki i zabiegi. Jednak aktywne cząsteczki zawarte w kremach czy innych preparatach stosowanych zewnętrznie, nie przenikają przez barierę ochronną naskórka. Medycyna estetyczna skutecznie pobudza produkcję własnego kolagenu lub dostarcza go do skóry. Proponowane obecnie zabiegi estetyczne inwazyjne i nieinwazyjne, są skuteczne i bezpieczne. Przykładami są m.i.: mezoterapia igłowa, terapia laserowa, implantacja nici. Dzięki zabiegom estetycznym włókna kolagenowe regenerowane są we wskazanym miejscu lub też w całej problematycznej okolicy. Powinny być wykonywane tylko w renomowanych gabinetach, przez specjalistów.

Kolagen dla gładkiej skóry

Występuje wiele rodzajów kolagenu, ale jedynie jeden jest najistotniejszy dla dobrej kondycji skóry oraz jej młodego wyglądu – kolagen typu I. Jego główną jednostką strukturalną jest tropokolagen typu I. Tego rodzaju kolagen stanowi ok. 80% całkowitej ilości kolagenu w skórze. Tworzy włókna kolagenowe, zapewniające skórze jej budowę, wytrzymałość i sprężystość. Tego typu kolagen za pomocą jego najmniejszej, podstawowej cząsteczki – tropokolagenu, jesteśmy w stanie bezpiecznie go uzupełnić. Ten prekursor dojrzałego kolagenu, możemy skutecznie dostarczać do skóry za pomocą zabiegów iniekcyjnych. Opiera on swoje działanie na bezpośrednim wnikaniu w uszkodzone struktury kolagenowe w tkankach, jak i stymulowanie organizmu do pomnażania obecnych już włókien.

Suplementacja kolagenu

Suplementując kolagen w dojrzałej formie (tylko taka jest dostępna), musi zostać rozłożony na aminokwasy, żeby działać regenerująco. Niestety wpływa on jedynie na obecne już w tkankach włókna kolagenowe i wzmacnia je. Z kolei tropokolagen wnika w nie natychmiast, regenerując, uzupełniając w nich braki i pomnażając je. Tropokolagen działają jako biostymulator, i opiera swoje działanie na naturalnych procesach jakie zachodzą w organizmie. Długofalowo wzmacnia „stelaż” twarzy, utrzymując m.in. odpowiednie napięcie skóry oraz mięśni, co pozwala zachować jej prawidłowy owal i zredukować albo zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Tropokolagen znajduje się w produktach iniekcyjnych, wzbogaconych o dodatkowe składniki koktajli do mezoterapii. Wśród substancji wspierających działanie kolagenu, które są warte naszej uwagi, są m.in. glukonian magnezu. Odgrywa on ważną rolę w procesach dojrzewania kolagenu. Natomiast kwas askorbinowy (witamina C) wpływa na dojrzewanie włókien kolagenowych.

Kolagen dla każdego

Kolagen jest coraz bardziej popularny z uwagi na swoją skuteczność w działaniach przeciwstarzeniowych. Z tego względu, warto dobrać odpowiednią metodę uzupełnienia tego składnika w skórze. Kolagen w formie tropokolagenu, profilaktycznie, ale też odbudowywująco, może być doskonałym wsparciem dla zdrowia i urody, zarówno dla kobiet oraz mężczyzn w każdym wieku. Chcąc pomóc swojej skórze, warto uzupełniać kolagen.
Kamila Nowakowska

One Comment

  1. Co pomaga na bóle stawów i kręgosłupa? -

    […] Buduje kości, mięśnie, ścięgna, torebki stawowe, więzadła, powięzi, a także zęby,skórę i błony śluzowe. Wypełnia również przestrzenie między […]

Comments are closed.