Mega Zapiekanki w Radomiu jak Trześniewski w Wiedniu

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z lipca 2016 r. w sprawie środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w szkołach, radomska Mega Zapiekanka kolejny rok dostarcza dietetyczne kanapki i sałatki do kilku szkół.

Dzieci przyzwyczaiły się do zestawów narzuconych przez rozporządzenie i dzięki temu są obecnie racjonalnie żywione, bez narażania na pokusy skutkujące dawniej otyłością niepokojąco szerzącą się w dawniejszych rocznikach.

Radomski lokal Mega Zapiekanki działa przy ul. Traugutta 51 już od października 2016 roku. Równie wielu klientów kupuje wyroby firmy na miejscu, jak też podobnie wielu zamawia ich dostarczanie do domów i miejsc pracy, bo kanapki i zapiekanki z tej firmy uzyskują w Radomiu renomę, jak słynna firma Trześniewski w Wiedniu. Kto tam spróbował kanapkę za 1 euro w centrum Wiednia, ten łatwo wyobrazi sobie podobnie renomowaną radomską markę Mega Zapiekanki, nie ustępującą wiedeńskiemu Trześniewskiemu. – Na początku działalności dostarczaliśmy zamówienia klientom
w naszej okolicy – mówi o początkach Izabela Nowak, menadżerka Mega Zapiekanki. – A od roku dostarczamy coraz szerszy asortyment na terenie całego Radomia.

Co klienci najczęściej zamawiają?
Top 1 to zapiekanka tradycyjna z szynką, ten rodzaj zapiekanek jest najczęściej zamawiany. – Poza tym sprzedajemy wszystkiego po trochę – mówi Izabela Nowak. – Mamy klientów, którzy zamawiają same sałatki i kanapki panini, ale królują zapiekanki.
Nie przeszkadza w tym obecnie trwająca pora zimowa, bo dostawcy warzyw od lat profesjonalnie utrzymują świeżość zasobów w swoich magazynach, także w miesiącach zimowych.

Nie brakuje w firmie Mega Zapiekanki pełnego klasycznego asortymentu, jak sałata lodowa, pomidor, ogórek, rukola, brokuły. Tu warto dodać, że w Polsce warzywa są hodowane z dostosowaniem do pory zimowej w naszej strefie klimatycznej dzięki już kilkudziesięcioletnim pracom naukowców najpierw od 1957 roku Zakładu Warzywnictwa Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, a od 1964 roku w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach, który następnie kilka lat temu, w 2011 roku został połączony z także działającym w Skierniewicach Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. prof. Szczepana Pieniążka, tworząc odtąd Instytut Ogrodnictwa. Skierniewiccy naukowcy od dziesięcioleci udoskonalają procesy uprawy, hodowli, ochrony, nawożenia i przetwórstwa warzyw. Ciesząc się, nawet zimą ze znakomitej jakości polskich warzyw wielu konsumentów nawet nie podejrzewa, jak wielka praca naukowa i doświadczalna została włożona przez polskich naukowców działających w tej dziedzinie.

Sałatki greckie i inne w asortymencie Mega Zapiekanki składają się także z warzyw egzotycznych. To dopracowane kompozycje smakowe z udziałem oliwek, papryki jalapeno, z owocu ananasa, a także przypraw pasta curry dopełniających smaku i walorów witaminowych. – Do dwóch szkół w Radomiu dostarczamy miesięcznie 1600 kanapek dietetycznych, do trzeciej szkoły 400 sałatek, zgodnych w swoich składach z wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków spożywczych dla dzieci i młodzieży w szkołach oraz kilkaset zapiekanek dostarczanych do domów i miejsc pracy indywidualnych, dorosłych klientów – wylicza Izabela Nowak. – A obecnie dodajemy naszą ofertę do radomskiego serwisu usługi dostarczania zakupów www.WDomowychCenach.pl, w najbliższym czasie nasz asortyment w tym serwisie będzie zwiększany, bo przybywa klientów zamawiających dostawy do domów i miejsc pracy.

Lokal Mega Zapiekanki przy ul. Traugutta 51 jest czynny w dni robocze od godz. 9 aż do 20, a w soboty także do godz. 20, jednak od godz. 11, a dostarczanie do domów i miejsc pracy klientów jest zapewnione od poniedziałku do soboty od 11-17 na terenie całego Radomia. W planach na najbliższą przyszłość jest wydłużenie godzin dostaw do 20.00.

W 1902 roku Polak, pochodzący z Krakowa, Franciszek Trześniewski otworzył w Wiedniu skromny na początku sklep z kanapkami. Jak wiadomo, w tamtym czasie Kraków był dla Austriaków jednym z dwóch największych (obok Lwowa) miast Galicji, leżącej na kresach monarchii austrowęgierskiej.
W krótkim czasie, jeszcze przed I wojną światową zaskakująco dobrze zaczął zarabiać sklep Trześniewskiego, który wprowadził specjalny format kanapek z ciemnego miejscowego chleba, tanio sprzedawanych. Okazało się, że trafił z tą ofertą w duże zapotrzebowanie na tanie, małe przekąski w centrum wielkiego miasta. Chociaż konia z rzędem Niemcowi lub Austriakowi, który potrafi wymówić “szeleszczące” polskie nazwisko, to jednak Austriacy z lubością zachowują w nazwach firm słowiańsko brzmiące nazwiska. Wynika to z ich sentymentu dla tradycji dawnej monarchii austrowęgierskiej.
Po śmierci Franciszka Trześniewskiego w pamiętnym dla Polaków roku 1939, jego dzieło kontynuowała córka, Maria Trześniewska, aż do 1978 roku. Obecnie prestiżowy sklep z kanapkami przy Dorotheergasse 1 nadal działa pod nazwą Trześniewski i jest popularny wśród mieszkańców Wiednia i przybywających tam bardzo licznie turystów.

Asortyment eksponowany jest w całości na stronie: www.MegaZapiekanki.pl, a zamawiać dostarczanie także innych zakupów spożywczych można w serwisie WDomowychCenach.pl – w dowolnych godzinach.
MJ